„Az utóbbi években megerősödött jobboldali média és politikai holdudvar térnyerése nyomán értelmezési monopóliumuk vesztét érző gondolatvezérek írásaiban, nyilatkozataiban ugyanis visszatérő »vádponttá« vált, hogy a kormány »lebontja a jogállamot", »felrúgja a demokratikus alapszabályokat« és »semmibe veszi a nyugati viselkedési kultúrát«. A kritikák többsége azonban nem nagyon igyekszik belemenni a konkrétumokba: csak az »alapvető demokratikus normák felülírását« rögzítik. És mivel előbb említetteknek megfelelően egyesek valóban számolnak azzal, hogy korábbi, belföldi »argumentációs hegemóniájuk« apadóban van, szívesen nyúlnak egy rég bevált eszközhöz: a külföldi sajtóhoz. (...)
Jó példa minderre egy nemrégiben a német Jungle World című német szélsőbaloldali hetilapban közreadott Heller Ágnes-interjú (a lapot a marxista Junge Welt-ből korábban kivált újságírók alapították). Természetesen nem kell túlértékelni sem magát a Jungle World-öt, sem az interjút, mégis érdekes, mit mond benne a professzor-asszony. A jobboldal és Orbán Viktor "túlhatalmáról" beszélve szó szerint az alábbiakat: »Die Minderheit hat praktisch keine Rechte, und die Fidesz besetzt alle Positionen im Staat - vom Staatspräsidenten bis zum Obersten Gericht -, das heißt: Es gibt überhaupt keine Machtteilung«. Azaz: »A [politikai] kisebbségnek valójában nincsenek jogai, a Fidesz minden állami pozíciót elfoglalt - a köztársasági elnökitől kezdve a Legfelsőbb Bíróságig -, s ez azt jelenti: nincsen hatalommegosztás«.
Bolgárul Magyarul »azt állítja Heller Ágnes«, hogy a Fidesz pártirányítás alá vonja az igazságszolgáltatást (is). »Ezzel szemben a tény az«, hogy a jelenlegi kormánynak semmi, de semmi köze nincs a Legfelsőbb Bírósághoz, sem annak vezetőjéhez. Sőt, a szó közjogi értelmében a Magyar Köztársaság Kormányának semmilyen köze nem is lehet a Legfelsőbb Bíróság elnökéhez. Róla ugyanis - a Köztársasági Elnök előterjesztésére - a Parlament dönt. Baka Andrást pedig ugyebár - több, sikertelen jelölés után - még az előző Országgyűlés választotta a szervezet élére 2009. június 22-én, 309 igen, 36 nem szavazattal, 22 tartózkodás mellett.”