Egy szabadságharc margójára

2010. augusztus 08. 08:23

A jelenlegi mesterséges politikai hangulatkeltés tehát legfeljebb annyira nevezhető szabadságharcnak, amennyire egy kamasz vívja ki azzal a szabadságát, hogy családja és környezete minden intelme ellenére rászokik a dohányzásra.

2010. augusztus 08. 08:23

A jelenlegi kormány azon cselekményeinek sorozatát ugyanis, melynek során különböző praktikákkal próbálna lehetőséget teremteni nagyobb költségvetési hiányra, azaz az államadósság növelésére és így tenne szert nagyobb politikai mozgástérre, mára már tendenciózusan szabadságharcként próbálja a közvélemény előtt népszerűsíteni. A közvélemény pedig szokás szerint nem csak hiszékeny, hanem feledékeny is, hiszen már nem emlékszik rá, hogy éppen ez a kormány akarta nem is olyan régen még kiterjeszteni és meghosszabbítani azzal a Nemeztközi Valutaalappal az együttműködést, akit most a függetlenségünk legmegátalkodottabb ellenlábasának igyekszik beállítani.

Érdemes lehet azonban figyelembe venni, hogy a nevezett szervezetekkel éppen arról folyik a vita, miszerint  Magyarország csinálhat-e nagyobb költségvetési hiányt, azaz megint nagyobb államadósságot jövőre, illetve hogy valóban szándékozik-e a kormány az ország eladósodottságát csökkenteni és a gazdasági növekedését segíteni. Ennek alapján pedig fel kell tennünk a kérdést, hogy mégis miképpen lehetne úgy az ország kiszolgáltatottságával szemben és a függetlenség érdekében harcolni, ha a harc célja megint olyan adósságok felhalmozása, ami éppen kiszolgáltatottabbá és függőbbé tenne mindannyiunkat. A kormány kifejezett célja ugyanis nem más, mint azzal növelni saját politikai mozgásterét, hogy engedményt kapjon az ország külső adósságállományának csökkentéséből, azaz jövőre s később is több hitelt vehessen fel. Ha viszont próbálunk átlátni a színpadias külsőségeken, hamar felismerhetjük, hogy az ország éppen akkor válik egyre kevésbé kiszolgáltatottá, ha egyre csökken a külső eladósodottsága, azaz egyre kevesebb hitelttartozásba veri magát. Márpedig az IMF és az EU éppen erre akarná rávenni a kormányt, aki szabadságharcként és a függetlenségért folytatott küzdelemként próbálja eladni a politikai célú eladósodás érdekében velük gerjesztett mesterséges konfliktusokat.

Pénzügyi és gazdasági függetlenségünket jóval nagyobb arányban segítette elő az az elmúlt kormányzati időszak, amikor a folyó fizetési mérleg tartósan pozitívvá vált, a költségvetés strukturális egyenlege pedig oly mértékben javult, hogy azt még a jelenlegi miniszterelnök is világbajnok teljesítménynek nevezte. Eközben már tavaly nyáron sikerült elérni, hogy ne legyen szükség a valutaalap további hiteleire, amire egyébként ténylegesen most sem lenne, ha a kormány tartósan ésszerű gazdaságpolitikát folytatna.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 78 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
sensei
2010. augusztus 09. 00:00
A FEB-ezéssel te is megalapoztad a múltadat Oszkó! De majd elmúlik a te jóléted is, mert, mint te is tudhatod: minden mulandó. Miért lenne ez veled másként???!!!
OmegaMale
2010. augusztus 08. 20:59
"Eközben már tavaly nyáron sikerült elérni, hogy ne legyen szükség a valutaalap további hiteleire, amire egyébként ténylegesen most sem lenne, ha a kormány tartósan ésszerű gazdaságpolitikát folytatna." Aham. Ezek szerint már tavaly nyáron is az volt a terv, hogy idén ne vegyük fel újabb hitelt. Akkor nem értem, miért lett olyan nagy felhajtás, hogy nem akarjuk felvenni JÖVŐRE? Ha *ténylegesen* nem kell, de mégsem vesszük fel, akkor meg miért gyakorolnak ránk nyomást, hogy legyen olyan hitelkeretünk, amire még OP szerint sincs szükségünk? :D És legfőképpen, ha nem kell, akkor miért gondolja úgy OP, hogy rossz úton járunk? Kicsit a számlavezető bankomra emlékeztet. Szokott lenni zsé a számlámon, mégis kb. 3 havonta felhívnak és megkérdezik, hogy csak nekem, mint jó ügyfelüknek felkínálhatnak-e egy x összegű hitelkeretet egy dombornyomott hitelkarin (asszem egyszer ki is küldtek már egyet levélben PIN kóddal, első használatra aktiválódott volna). Ilyenkor mindig megkérdezem, hogy mi szükségem van nekem erre, ha mindig van zsé a számlán? Erre az az a válasz, hogy mert akkor x napig kötlségek nélkül (ó hát persze :D ) használhatom a hitelkeretet, ha az x. edik napig kiegyenlítem. Megkérdem, hogy miért kéne hitelkeret, ha eddig is elvoltam nélküle. Erre általában nem szokott lenni épkézláb válasz, ők csak kedveskedni akartak vele nekem, merthogy milyen jó ügyfél vagyok. Még szerencse, hogy (még) nincs semmi, amivel rá tudnának kényszeríteni egy *ténylegesen* szükségtelen hitelkeret felvételére... Nem véletlen, hogy a hitelminősítők is csak rontanának a besorolásunkon: nem csak az a rossz ügyfél, aki nem tudja visszaadni a kölcsönt, de az is, aki nem akar felvenni hitelt. OP ott lő bakot az okfejtésével, hogy szte a politikai mozgásteret a hitelezőkkel szembeni alárendelt viszony elfogadása és abban az általa helyesnek tartott viselkedés jelenti. Ezzel azonban nem *teret*, hanem *időt* lehet nyerni (akinek fizikából megvolt a kettes, az levágja különbséget). Aki lemegy kutyába, azt később vesszük elő, aki nem, azzal kezdjük. Nyilvánvaló, hogy a kettő (téridő) csak egymás rovására vehető igénybe. OP-ék a rövid távú túlélésre játszottak, így azt választották, ami nekik a legfontosabb volt: az időt. Nekik ez volt *ésszerű*. 'Minden más szempont másodlagos. Legénység feláldozható.' (Alien, 1979) Nyilván az eltérő célok, eltérő ésszerűséget diktálnak. OV megmondta, hogy le fognak térni a mostanáig járt útról, így azon siránkozni, hogy letértek róla, hát... FAIL. :D Pl. ésszerű azt csinálni, amit *mások akarnak* tőlünk és abból nem bajunk... Biztos demagóg vagyok, de amikor azt a szót látom, hogy *csicska*, akkor nekem mindig valami hasonló jó az eszembe... Akkor kellett volna okosnak lenni, amikor annyira el lettek qrva a dolgok, hogy végül IMF-es mentőöv kellett.
S.P.Q.R.
2010. augusztus 08. 19:53
Oszkó blogja volt a forrás, tudom, ez kimaradt. De ezzel ne jöjjön senki, mert én egy nagyon egyoldalú tendenciát bíráltam.
S.P.Q.R.
2010. augusztus 08. 19:47
Én mindig azt mondom, beszéljenek a tények. A bukott, leszerepelt Gyurcsány-Veres-Bajnai-Oszkó vezetés idején mennyi volt a GDP-adat? Hét százalék - de mínuszban ám. Mit tettek még? Felvettek 20 milliárd euró hitelt. Miért? Mert a hitel nélkül már nem lenne se nyugdíj, se közszféra, se magyar állam. Olyan jól kormányoztak ugyanis. Ki fizeti majd vissza? Mi, mindannyian, kedves kommentelők. Ez tehát eddig egy nagy nulla. Kárt okoztak, csődbe vittek, kiszolgáltattak, adót csaltak (offshore számlák) és még ők osztják az észt. Az Indexre sajnos nagyon jellemző, hogy sorra a bukott figurákat kérdezi. Beteges kéjjel számol be a Valutaalap diktátumairől és kettős mércéjéről, perverz örömmel fikázva Orbánt és társait. Olyan független, sokoldalú és mértékadó, hogy még egyszer sem jutott eszébe megkérdezni Mellár Tamást, Heim Pétert, Árva Lászlót, Dedák Istvánt, vagy, a szintén nevetségessé tett Matolcsyt vagy más, nem ballib közgazdászt. A bukott szöveget és politikát nyomják tovább. Nyilván ez kell az olvasónak meg a hirdetőknek. Vagy a tulajdonosnak. Így viszont olvashatatlanok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!