Az EU-nak újra kell formálnia Törökországról alkotott képét

2010. július 29. 16:01

Azzal, hogy Törökország megerősödik, többet tud nyújtani Európának, mint korábban. Stratégiai nézőpontból az EU jobban jár a török csatlakozással, mint nélküle.

2010. július 29. 16:01

„David Cameron kijelentése, miszerint támogatja a török EU-csatlakozást, zene minden a török füleknek. És lám, Guido Westerwelle német külügyminiszter is azt mondta törökországi látogatásán, hogy az ország képes a csatlakozásra – úgy, hogy ezt januárban még másként gondolta. Az, hogy ez már egy új hozzáállás-e a kérdéshez a németek részéről, idővel kiderül.

Az azonban egyértelmű, hogy az Egyesült Államok és Anglia globális paraméterekben gondolkodnak, míg az EU még mindig regionális mintákban képes. Holott stratégiai nézőpontból az EU sokkal jobban jár, ha Törökország csatlakozik hozzá, mintha nem tenné ezt meg – hiszen Törökország mind a világpolitika, mind Európa jövő szempontjából egyre fontosabb szerepet tölt be. Egyértelmű az is, hogy minél tovább jutnak a felek a csatlakozási tárgyalások során, annál erősebb lesz Törökország, hiszen európai kapcsolatai nélkül az ország nem lenne ennyire befolyásos.

Az uniónak ezért meg kell válaszolnia a kérdést: akar-e a Nyugat egy erős Törökországot, vagy nem? Az USA és Anglia akarnak, mert mindketten képesek a globális gondolkodásra. Ezért a központi kérdés az, akar-e magának az EU is globális szerepet. Törökország a Nyugatnak mind intellektuális, mind kulturális, mind politikai és gazdasági értelemben többet tud nyújtani, mint tíz évvel ezelőtt. A kérdés leginkább az, hogy akar-e az Európai Unió Törökországra hallgatni. Nem lesz más választásuk.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
ÁrPi
2010. július 30. 12:14
Hüseyin Bagci -nek a Tagesspiegel cikkírójának a maga részéről egészen igaza van. Olyat látnék szívesen ha lennének külföldi magyar ojságírók, hogy a WSJ-vélemények-ben amellett érvelne hogy Magyarországot érdemes lenne fölvenni a G8-ak után kilencediknek mert az a puma milyen erős! :-D
Locassen
2010. július 29. 20:27
tulajdonképpen mi a bajotok Törökországgal, azon túl, hogy csóró és az unijós támogatásokat sajnáljátok tőlük? Szekuláris állam bivalyerős hadsereggel, beszólnak a zsidóknak is, ha kell, ráadásul kulturálisan sokminden összefűz minket, plusz velük az EU a közel-keleti energetikai terülj-terülj asztalkám közvetlen közelébe kerülne. tessék mán' megkülönböztetni az egyik kontyost a másiktól.
röviden
2010. július 29. 19:18
Ezért kár volt mindenféle Zrínyinek, Dobónak, Nádasdynak erőlködnie.
crm114
2010. július 29. 18:57
Törökország természetesen csatlakozhat, hiszen erre teljesen alkalmas. 2025-re ki is kell tűzni azoknak a tárgyalásoknak az első fordulóját, amelyek során majd megszületik a döntés arról, hogy a következőkben mely csatlakozással kapcsolatos fejezeteket milyen sorrendben kell megnyitni. A tárgyalások második fordulóján (2045 és 2070 között mindenképpen!) a döntést akár véglegesíthetik is.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!