A röpködő békegalamb hete
Nem tudjuk, hogy egyáltalán létezik-e tényleges, konkrét magyar javaslat a tűzszünetre.
Azzal, hogy Törökország megerősödik, többet tud nyújtani Európának, mint korábban. Stratégiai nézőpontból az EU jobban jár a török csatlakozással, mint nélküle.
„David Cameron kijelentése, miszerint támogatja a török EU-csatlakozást, zene minden a török füleknek. És lám, Guido Westerwelle német külügyminiszter is azt mondta törökországi látogatásán, hogy az ország képes a csatlakozásra – úgy, hogy ezt januárban még másként gondolta. Az, hogy ez már egy új hozzáállás-e a kérdéshez a németek részéről, idővel kiderül.
Az azonban egyértelmű, hogy az Egyesült Államok és Anglia globális paraméterekben gondolkodnak, míg az EU még mindig regionális mintákban képes. Holott stratégiai nézőpontból az EU sokkal jobban jár, ha Törökország csatlakozik hozzá, mintha nem tenné ezt meg – hiszen Törökország mind a világpolitika, mind Európa jövő szempontjából egyre fontosabb szerepet tölt be. Egyértelmű az is, hogy minél tovább jutnak a felek a csatlakozási tárgyalások során, annál erősebb lesz Törökország, hiszen európai kapcsolatai nélkül az ország nem lenne ennyire befolyásos.
Az uniónak ezért meg kell válaszolnia a kérdést: akar-e a Nyugat egy erős Törökországot, vagy nem? Az USA és Anglia akarnak, mert mindketten képesek a globális gondolkodásra. Ezért a központi kérdés az, akar-e magának az EU is globális szerepet. Törökország a Nyugatnak mind intellektuális, mind kulturális, mind politikai és gazdasági értelemben többet tud nyújtani, mint tíz évvel ezelőtt. A kérdés leginkább az, hogy akar-e az Európai Unió Törökországra hallgatni. Nem lesz más választásuk.”