ET-biztos: Aggodalomra adnak okot a német kormány menekültügyi szigorításai

2019. május 23. 11:34

Az őrizetbe vétel gyakran „rendkívül káros hatással” van az érintettekre – írja a német törvényhozókhoz címzett levelében Dunja Mijatovic, az Európa Tanács (ET) emberi jogi biztosa.

2019. május 23. 11:34

Aggodalmát fejezte ki az elutasított menedékkérők kitoloncolásának megkönnyítését célzó német jogszabálytervezettel kapcsolatban az Európa Tanács (ET) emberi jogi biztosa – derül ki abból a levélből, melyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a biztos hivatala.

Dunja Mijatovic levélben fordult német törvényhozókhoz, egyebek mellett a javaslat leginkább vitatott elemét sérelmezve, amelynek értelmében szolgálati titoknak minősítenék a visszaküldések tervezett időpontját, s így büntetőeljárás alá lenne vonható, aki kitoloncolásra jelölt embereket figyelmeztet a hatósági művelet közelgő kezdetére.

Mint kiemelte, ez bizonyos civil szervezetek törvénysértőnek minősítésével járhat, ráadásul az elutasított kérelmezők biztonsága és emberi méltósága szempontjából is fontos lenne, hogy előre tudják, mikor toloncolják ki őket.

Múlt heti levelében a boszniai biztos aggályainak adott hangot a tervezet azon rendelkezése miatt is, amellyel szélesítenék a jogalapot a kitoloncolások előtti őrizetbe vétel vonatkozásában.

Mijatovic hangsúlyozta: az őrizetbe vétel gyakran „rendkívül káros hatással” van az érintettekre, miközben „kevés a bizonyíték” rá, hogy ezeknek a kiterjesztése hatékonyabbá teszi a visszaküldéseket.

Tavaly mintegy 31 ezer kitoloncolás fulladt kudarcba Németországban, főként az úti okmányok hiánya, a személyazonosság megállapításának megoldatlansága, illetve amiatt, hogy a kitoloncolásra jelölt illető értesül a készülő intézkedésről, és eltűnik tartózkodási helyéről, mire megérkeznek érte a rendőrök.

A 47 tagországot számláló, strasbourgi székhelyű Európa Tanács fő feladta az emberi jogok, a demokratikus és jogállami elvek tiszteletben tartásának biztosítása.

(MTI)

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2019. május 23. 21:08
Elvégre "menekültek" nem? Hát akkor meneküljenek!
Aerion
2019. május 23. 15:53
… Tavaly mintegy 31 ezer kitoloncolás fulladt kudarcba Németországban, főként az úti okmányok hiánya, a személyazonosság megállapításának megoldatlansága, illetve amiatt, hogy a kitoloncolásra jelölt illető értesül a készülő intézkedésről, és eltűnik tartózkodási helyéről, mire megérkeznek érte a rendőrök ... Ez van a kitoloncolandókra negatív hatással? … A 47 tagországot számláló, strasbourgi székhelyű Európa Tanács fő feladta az emberi jogok, a demokratikus és jogállami elvek tiszteletben tartásának biztosítása … Éppen ellenkezőleg, ez a tanács a jelenlegi szellemisége alapján emberiségellenes bűncselekmények egyik fő letéteményese Európában, mert egyáltalán nem védi a betelepülés célországainak őslakosait, degradálja jogaikat, alárendeli egy nemzetek feletti szupremáció érdekeinek, aminek a célja napnál világosabb, a nemzetek megsemmisítése. Ezek emberiségellenes bűnözők, az elsőtől az utolsóig nemzetbíróság elé kell állítani őket - kiszabható halálbüntetés terhe mellett. Ahogy ők tették azt világhatalmi győzelmük hajnalán, 1945-ben, és azután.
2785
2019. május 23. 14:43
Ezt a tanácsot elég erős megrázkódások fogják érni még, én úgy érzem a vizeletemen! Lehet ez a tanács nem is Európa tanácsa? Így is fel lehet ám tenni a kérdést!!!
Zsoel
2019. május 23. 13:53
Az "érintettek" maradjanak otthon a v@lagukon, és akkor nem lesz rájuk káros hatással az őrizetbe vétel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!