Mihálovics Zoltán politológus, a Makronóm Intézet szakértőjének írása a Makronómon.
Eredetileg a schengeni övezetet életrehívó megállapodást 1985. június 14-én írta alá még az EGK (Európai Gazdasági Közösség) öt tagállama – Belgium, Hollandia, Luxemburg, Franciaország, NSZK – a luxemburgi Schengenben.
A schengeni övezetről
Ez eredetileg az aláírók közti közös határok fokozatos megszüntetését tartalmazta. A megállapodás egyszerűsítette az országok közti határátlépést, de kilátásba helyezte a határok teljes felszámolását is. Mindezek megvalósításának folyamatát azonban a megállapodás mintegy kibővítéseként az 1990. június 19-én létrejött Schengeni Végrehajtási Egyezmény rögzítette. Mivel a belső országhatárokon megszüntették az ellenőrzést, párhuzamosan erősíteni kellett a külső határellenőrzést. Mind a Schengeni megállapodás, mind pedig a Schengeni Végrehajtási Egyezmény végül csupán 1995-ben lépett hatályba, amikor már az öt alapító államon kívül Spanyolország és Portugália is csatlakozott.
A mai Európai Unió keretébe viszont az 1997. október 2-án aláírt és 1999. május 1-jén hatályba lépett Amszterdami szerződés emelte a schengeni vívmányokat: tisztázta, illetve rendezte a bel- és igazságügyi együttműködést. A szerződéssel kettévált a Maastrichtban létrehozott rendszer harmadik pillére, és a külső határok átlépésével, a bevándorlással, a menedékjoggal, a polgári jogi és vámegyüttműködéssel, valamint a csalással foglalkozó területek átkerültek az első pillérbe, amellyel lényegében rögzítették, hogy ezeken a területeken a döntést az Európai Unió Tanácsa, illetve az ott ülésező miniszterek hozzák meg. Írország továbbra is fenntartja saját határellenőrzési rendszerét. A később csatlakozott országoknak viszont kötelező a schengeni szabályok átvétele, illetve azok alkalmazása.
A schengeni övezet bővítése
Az egyezményhez 1990-ben Olaszország, 1992-ben Görögország, Portugália és Spanyolország, 1995-ben Ausztria, 1996-ban Dánia, Finnország, Izland, Norvégia és Svédország, 2007-ben Ciprus, Csehország, Észtország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Magyarország, Málta, Svájc, Szlovákia, Szlovénia, Bulgária, Románia, 2008-ban Svájc, 2009-ben Lichtenstein, 2013-ban Horvátország csatlakozott.