Az autók árnövekedése nagyon összetett: együttesen nyomja felfelé az árakat az EU által erőltetett zöldátmenet, a technológia és a nyersanyagok drágulása. Vannak olyan speciális esetek, mint az árfolyamhatások, amelyek az egyébként is elszálló árakra további nyomást gyakorolnak.
A közelmúltban elszabaduló infláció milyen hatással van az autóiparra?
Az autógyártásban az általános infláció mértékénél magasabb a drágulás, így elmondható, hogy
az autóipar inkább okozója az árnövekedésnek és nem elszenvedője.
Érdemes kivárni az autóvásárlással?
Nem. Folyamatosan drágulni fognak az új- és használtautók, mert a nyersanyagárak, az energiaköltségek és a technológiai átállás arra mutat, hogy az árnövekedésben középtávon sem várhatunk enyhülést, az Euro 7 rémképe pedig továbbra is ott lebeg az európai gyártók előtt, mint újabb drágító faktor.
A rekord vállalati profitok enyhülhetnek majd?
A következő 2-3 évben a mostanihoz hasonló árakat és profitszinteket fogunk tapasztalni. Középtávon a transzformációs folyamatnak még nem látjuk pontosan a hatásait, de azt tudjuk, hogy nagy kockázatot rejt magában.
A BMW vezérigazgatója szerint a 2035-os cél a karbonsemlegességről veszélyes. Ezt ön is így látja?
Aki egy kicsit is ért az autóiparhoz, az tudja, hogy az erőltetett átmenet veszélyes. Nem hiszek abban, hogy a technológiai diverzitást és lehetőségeket figyelmen kívül hagyva kizárólag rendeleti úton szabjuk meg az irányokat. Nem az eszközt, hanem a célt kellene meghatározni. Az elektromos autózás az EU nyomására és az autóipar óriási befektetése miatt komolyan vehető és valós alternatívává nőtte ki magát.
Az évtized végére az elektromos hajtás lesz domináns az autóiparban,
de szükség lesz a hagyományos technológiákra is. Az elektromos technológia a belépési korlátot radikálisan lejjebb viszi, mivel sokkal egyszerűbb egy villanyautót legyártani, mint egy belső égésű motorral hajtott gépjárművet: ez pedig azt jelenti, hogy új gyártók fognak megjelenni.
Európában foglalkoznak csak az zöld átmenettel?
Mindenhol foglalkoznak a közlekedési transzformációkkal, és egyre inkább mozdulunk el a fosszilis anyagok égetésétől egy fenntarthatóbb közlekedés irányába, ez egy üdvözlendő dolog, de
Európán kívül az összes többi piacon hagyják versenyezni a piacot, és csak a célokat szabják meg.