A jelenlegi, újraválasztott elnök, Caj Ing-ven vezetése alatt az ország gazdasági növekedése nagyon erős volt, rengeteg befektetés érkezett és fellendült a pénzügyi piac is.
Elemzők mégis azt gondolták, hogy Caj Kína-barát politikát folytató, a Kínai Nacionalista Párt (KMT) színeiben induló kihívójának lehet esélye a győzelemre, de végül
a szavazatok 57,1 százalékával a korábbi elnök megnyerte a január 11-én tartott választásokat.
Caj legfőbb kihívójának választási ígérete az volt, hogy növeli a mezőgazdasági exportot és támogatja a kínai turizmust, emellett különálló gazdasági zónákat alakít ki. Mint kiderült, a gazdasági számok meggyőzőbbek voltak, mint az ígéretek.
Politikai elemzők persze hozzáteszik, hogy a szavazás jelentős részben a Kínával való kapcsolatról szólt, hiszen az ország szakadár tartományként néz a független szigetországra és többször hangoztatta, hogy egyesíteni kellene a két országot. A szoros gazdasági kapcsolatok ellenére a jobboldali KMT is Tajvan függetlensége mellett áll ki.
Győzelem a kereskedelmi háborúban
Tajvan győztesévé vált az amerikai-kínai kereskedelmi háborúnak, a Bloomberg közgazdászainak becslése szerint 2019-ben a GDP 2,5 százalékkal nőhet, amellyel a leggyorsabban fejlődő ázsiai tigris lenne, amire 2014 óta nem volt példa.
Gyenge fizetések
Caj elnöksége alatt a bérek 20 éve nem látott növekedése volt tapasztalható,
de még így is a tajvani fizetések a legalacsonyabbak a négy ország között. Várhatóan 2019 végére az éves egy főre jutó átlagjövedelem 24828 dollár lehet, míg Dél-Koreában ez az összeg 31431 dollár, Hongkongban 49334 dollár, Szingapúrban pedig 63987 dollár – derül ki az IMF adataiból.
Tajvanban az egy főre jutó jövedelem 67 százalékkal nőtt 2000 és 2019 között, de Hongkongban 93 százalékkal, Dél-Koreában 156 százalékkal, Szingapúrban pedig összesen 168 százalékkal, azaz Tajvan bérek tekintetében nagyon elmaradt a többi ázsiai „tigristől”.
Stabil munkaerőpiac, öregedő társadalom
Tajvan munkaerőpiaca nagyon stabil az elmúlt években, a munkanélküliség 3,97 százalék volt akkor, amikor hivatalba lépett Caj elnök 2016-ban és elnöksége alatt a mutató kétszer is elérte az országban rekordnak számító 3,69 százalékot. 2019 novemberében pedig már csak 3,73 százalék volt a munkanélküliség.