Orbán Viktor: A bérmegállapodással a minimálbér feletti bérek is nőnek
A miniszterelnök jelezte, a mostani bérmegállapodás alapján a három év együtt 40 százalékos béremelkedést jelent.
Makrogazdasági elemzők egész évben kétszámjegyű béremelkedést várnak.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken közzétett adatai szerint februárban is kétszámjegyű növekedést mutattak a keresetek: a bruttó átlagkereset 11,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest és 306 500 forint volt. Az év első két hónapjában a bruttó és a nettó átlagkereset 12,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva.
Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője kiemelte: februárban is folytatódott a dinamikus bérkiáramlás, az összkép továbbra is rendkívül kedvező.
Átlag felett nőtt a bér az energetika és vízellátás szektorban, valamint a szállítás, raktározás és az ingatlanügyletek területén. A munkaerő iránti igény továbbra is magas, hiszen az elsődleges munkaerőpiacon egy év alatt 125,3 ezerrel nőtt a foglalkoztattak száma, mindeközben a közfoglalkoztatottak létszáma 45,1 ezerrel, 142,1 ezerre esett. A nem enyhülő akut munkaerőhiány, a folytatódó bérrendezések és az állami szféra jutalom-kifizetései a következő hónapokban tovább emelhetik a bérnövekedés ütemét. A legfrissebb hírek alapján a versenyszférában átlagosan 12-13 százalékos béremelésre lehet idén számítani, így idén is elérhető közelségbe kerülhet a kétszámjegyű reálbér-emelkedés – vélte az ING vezető elemzője.
a képzett munkaerő hiánya, a közszféra idén is zajló jelentős bérrendezései, illetve a 8 és 12 százalékos bérminimum-emelkedés nyomán. Hozzátette: a versenyszféra rendszeres béreinek növekedése 10,5 százalékra lassult az előző havi 12,8 százalékról, így már látszik, hogy a tavalyi évben elindult jóval erősebb bázis miatt a dinamika kissé lassulhat. Idén a várt 2,5 százalékos éves infláció mellett közel 7,5 százalékos reálbér növekedés jöhet.
Kitért arra, hogy egyes hiányszakmákban további gyorsuló ütemű bérnövekedésre lehet számítani a képzett munkaerőért folytatott összeurópai versenyben. A szinte minden szektorban zajló bértárgyalások is ezt tükrözik – írta.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője
A legfrissebb létszámadatokon látszik a konjunktúra: az iparban például közel 3 százalékkal, az építőiparban pedig több mint 8 százalékkal nőtt az alkalmazottak száma. A béremelkedésben továbbra is szerepe van a munkaerőhiányból adódó nyomásnak is. Ugyanakkor a következő hónapokban lassulhat a bérdinamika, részben a magas bázisadatok miatt – vélekedett.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője megjegyezte: februárban is lendületes volt a keresetnövekedés, a várakozásokkal nagyjából összhangban. A munkanélküliségi ráta alacsony szintje egyértelműen azt sugallja, hogy a béremelkedés üteme az idei évben is magas maradhat – az sem elképzelhetetlen, hogy egész évben kétszámjegyű lesz – jelezte. Az Erste vezető elemzője szerint a reálértelemben is gyors bérnövekedés, valamint az erős fogyasztói bizalom is arra enged következtetni, hogy a gazdasági növekedés egyik fő hajtóereje idén is a lakossági fogyasztás lesz. Becslésük szerint az idén 3,7 százalékkal bővülhet a magyar GDP.
(MTI nyomán)