Hatalmas sallert kapott az EU Trump külügyminiszterétől, így még nem alázták meg Kaja Kallast

Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét nem nagyon vették emberszámba Washingtonban.

A temetés előtt és után hatalmas diplomáciai nagyüzem várható, mindenki az amerikai elnök közelébe próbál kerülni.
Donald Trump a januári beiktatását követően először látogat Európába. Azonban nem csúcstalálkozóra vagy állami látogatásra érkezik, hanem hogy tiszteletét tegye Ferenc pápa temetésén. Több politikus nem is rejtette véka alá, hogy Trump közelébe szeretne jutni az eseményen.
Az amerikai elnök már sok politikust fogadott a Fehér Házban, legutóbb a norvég miniszterelnökkel tárgyalt az Ovális Irodában. Trump már az adminisztrációja elején büszkélkedett azzal, hogy elődjével ellentétben ő elérhető a szövetséges vezetők számára, nem halogatja a beszélgetéseket és a tárgyalásokat. Azonban az elnök már első adminisztrációja idején sem utazott olyan sokat, mint néhány korábbi elnök, így a világ vezetői minden lehetőséget megragadnak, hogy találkozzanak vele anélkül, hogy „audenciát” kellene kérni az Ovális Irodában. Az európai vezetőknek ez a vámok miatt különösen nagy érdeke.
Trumpot egy újságírói kérdésre megerősítettet, hogy már több találkozót leszerveztek a római út idejére.
„Nagyon sok találkozóm lesz. Ez azt mutatja, hogy kiváló termékünk van, aminek a neve: Amerikai Egyesült Államok”
– jelentette ki.
A résztvevők között lesz:
De jelen lesz Orbán Viktor magyar miniszterelnök és még sok más európai vezető is.
Egy feltűnő hiányzó, Friedrich Merz, Németország következő kancellárja, aki ugyan katolikus vallású, de helyette Olaf Scholz leköszönő kancellár teszi tiszteletét Ferenc pápa temetésén. A németek számára rendkívül fontos lenne meggyőzni Trumpot a vámokkal kapcsolatban, de várhatóan Merz is előbb utóbb fel fog bukkani a Fehér Házban.
Aki nem rejtette véka alá, hogy célja elkapni Trumpot a temetés napján, az Ursula von der Leyen, akivel kapcsolatban az Euractiv egyenesen úgy fogalmazott, hogy „vadászni fog” az amerikai elnökre. A lapnak ezt megerősítette a Bizottság szóvivője is, aki elmondta:
ha lehetőség adódik, hogy a bazilikában összefussanak Trumppal, „természetesen élni fognak vele”.
Az Euractiv szerint ez azért is különleges lehetőség Von der Leyen számára, mert az amerikai elnök eddig sokkal inkább kétoldali megbeszéléseket preferálta. A lap cikke szerint a politikus nagyon szeretne tárgyalni Trumppal, aki első három hónapja rengeteg kritikát fogalmazott meg Európával kapcsolatban. Az Euractiv cikk elismeri, hogy Trump eddig nem akarta elismerni az EU-t valódi tárgyalópartnerként, és Von der Leyen-t nem közvetlenül az európaiak által választott bürokratának tekinti. A bizottság szóvivője azt nyilatkozta, hogy „nem zárható ki, hogy kétoldalú találkozókra sor kerül”.
Az Euractiv cikke megjegyezte, hogy Brüsszelben egyre több tisztviselő és diplomata fejezi ki egyre növekvő elégedetlenségét amiatt, hogy a Bizottságnak nincs közvetlen kapcsolata a Fehér Házzal.
A lap leírja, hogy mielőtt Trump januárban hivatalba lépett, von der Leyen megkísérelte a »korai kapcsolatfelvételt« az új kormányzattal, sőt egy esetleges látogatást is fontolgatott. De ezek a kísérletek kudarcba fulladtak.
Trump egyértelműen elutasító az Európai Unió vezetésével és emlékezetes, hogy amikor az európai diplomácia vezetője, Kaja Kallas átrepült az Atlanti-óceánon, amerikai kollégája, Marco Rubio külügyminiszter az utolsó pillanatban lemondta a találkozót.
A hírek szerint Trump és más világvezetők a vatikáni protokoll értelmében nem fognak előkelő helyen ülni a szertartás során. A London Standard szerint II. János Pál temetése lehet a példa.
A protokoll alapján a temetésen a világ vezetői országuk neveinek francia ábécé szerinti sorrendjében foglalnak helyet, mivel a protokollok kidolgozásakor a francia volt a diplomácia hagyományos nyelve.
Ha így lesz, akkor az amerikai elnök az „e” betű alá kerül, mert franciául États-Unis d’Amérique az Egyesült Államok.
A közlemény szerint a külföldi méltóságok Ferenc koporsájának egyik oldalán egy nagy blokkban foglalnak helyet, míg az érsekek, püspökök, pátriárkák és kardinálisok velük szemben ülnek. A katolikus uralkodók az első sorban foglalnak helyet. Majd következnek a nem katolikus uralkodók, például a walesi herceg, aki Károly király nevében vesz részt a temetésen.
Amennyiben valóban a hagyományos protokoll szerint lesz az esemény ültetése Trump a szertartás alatt hasonló helyzetbe kerülhet, mint Joe Biden, akit Erzsébet királynő temetésén a tizennegyedik sorba ültettek.
Aki várhatóan szintén megpróbálna Trump közelébe kerülni az Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, aki utoljára az Ovális Irodában találkozott Trumppal. Az amerikai elnök láthatóan frusztrált Zelenszkijjel kapcsolatban, és valószínűleg egy rövid találkozó ezen nem változtatna.
Eddig az amerikai elnök nagyon megválogatta, hogy kikkel tárgyal személyesen, így várhatóan a Vatikánban is ő fog arról dönteni, hogy kikkel hajlandó bilaterális találkozón résztvenni.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter azt nyilatkozta, hogy nem sok esély lesz Von der Leyen és Trump közötti kétoldalú találkozóra, hiszen a világ vezetői egy temetésre jönnek.
„Nem hiszem, hogy ez a megfelelő idő egy elhamarkodott találkozóra – amire szükségünk van, az egy megfelelő, mélyreható párbeszéd Európa és az Egyesült Államok között, elegendő idővel, hogy jól elő lehessen készíteni”
– mondta Tajani.
A világ vezetői tehát szombaton felvonulnak a temetésen, hogy tiszteletüket róják le, de a szertartás előtt és után diplomácia nagyüzemre lehet számítani. Ebből a világ is fog látni egy-két képkockát, hiszen az interneten és a tévében is élőben fogják sugározni az eseményt. Hogy mi fog lejátszódni a színfalak mögött, azt pedig vagy pár nap múlva a hírekben, vagy csak évek múlva megjelenő könyvekben olvashatjuk.
Nyitókép: Emmanuel Macron és Donald Trump a Notre Dame megnyitóján/ Ludovic MARIN / POOL / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjét nem nagyon vették emberszámba Washingtonban.
***