Zelenszkij megvallotta újévkor: Vége lesz a háborúnak, mégpedig Donald Trump miatt
Megtartotta újévi beszédét az ukrán elnök.
A 2025-ös év lehet az ukrajnai háború fordulópontja.
Nyitókép: Ukrainian State Emergency Service / AFP
Oroszország kelet-ukrajnai hadjárata az utóbbi időben jelentős területi előretörést eredményezett, amely komoly nyomást gyakorol Kijevre. Az orosz csapatok fokozatosan foglalják el a Donbasz térségét, miközben civilek menekülnek a harcok elől.
Az invázió harmadik évébe lépve Ukrajna egyre inkább vesztes helyzetben találja magát, több mint egymillió ember vesztette életét vagy sérült meg a konfliktusban.
A háború további alakulását az Egyesült Államok politikája is befolyásolhatja, különösen Donald Trump megválasztott elnök hivatali idejének közeledtével – írja hosszú publicisztikájában Paul Adams, a BBC munkatársa, aki szerint Trump vegyes üzeneteket közvetít a háborúval kapcsolatban, mert bár ígéretet tett a konfliktus gyors lezárására, ugyanakkor jelezte, hogy csökkentheti Ukrajnának nyújtott amerikai támogatást.
Ez aggodalmat keltett Kijevben, ahol még mindig nincs készség a tárgyalások megkezdésére, tekintettel az orosz hadsereg folyamatos előrenyomulására.
Zelenszkij ezzel szemben igyekszik pragmatikus politikát folytatni: találkozókat szervez Trump csapatával, és Macron francia elnök segítségével elérte, hogy Trumppal együtt Párizsban egyeztessenek.
Ezt is ajánljuk a témában
Megtartotta újévi beszédét az ukrán elnök.
Ukrajna „Győzelmi Terve” részeként Zelenszkij olyan javaslatokat tett, amelyek vonzóbbá tehetik országát az amerikai adminisztráció számára. Ezek közé tartozik ukrán katonák Európában való bevetése és az ukrán természeti erőforrások, például az urán és lítium, közös kiaknázása.
Ugyanakkor Ukrajna NATO-tagsága továbbra is vitás kérdés: Kijev számára a tagság létfontosságú a biztonság érdekében, de az Egyesült Államok és Németország jelenleg nem támogatja ezt az elképzelést.
A katonai garanciák és a biztonság kérdése továbbra is Ukrajna egyik legnagyobb kihívása. Zelenszkij hangsúlyozza, hogy egy egyszerű tűzszünet nem elegendő; konkrét mechanizmusokra van szükség, amelyek biztosítják az ország védelmét egy újabb orosz támadás ellen.
Az európai fórumokon különböző megoldásokat fontolgatnak, például békefenntartók telepítését vagy egy regionális védelmi együttműködés létrehozását, de az Egyesült Államok szerepvállalása nélkül ezek a tervek kevésbé hatékonynak tűnnek.
Ezt is ajánljuk a témában
Két fontos kérdést a lengyelek is ugyanúgy ítélnek meg, mint Magyarország.
A BBC szerint, Ukrajna szövetségesei folyamatosan erősítik Kijev védelmét.
A NATO és az EU újabb fegyvereket és szankciókat helyezett kilátásba, miközben az Egyesült Államok a Biden-adminisztráció utolsó heteiben maximalizálni igyekszik az Ukrajnának nyújtott támogatást.
Oroszország gazdasági helyzete is egyre nehezebb: a magas infláció, az eső rubelárfolyam és a gazdasági növekedés lassulása komoly kihívások elé állítja Moszkvát.
Az ukrajnai háború lezárása továbbra is távoli célnak tűnik, és minden érintett fél számára hatalmas veszteségeket okoz.
Bár az orosz hadigépezet lassan kimerülhet, az idő kérdése, hogy meddig tudják a felek folytatni a harcot, és milyen áron érhetnek el végső megállapodást. Eközben Ukrajna területei továbbra is veszélyben vannak, és az emberi áldozatok száma folyamatosan növekszik.
Ezt is ajánljuk a témában
Szalay-Bobrovniczky Kristóf videóüzenetében hangsúlyozta, Magyarország következetesen védi magát a migrációtól és attól is, hogy bárki háborúba sodorja az országot.