A kormánynál egy tökéletesen alkalmatlan amatőr áll
Ezt csak a totálisan elvakultak nem látják.
Orbán maximálisan pragmatikus, a nemzeti érdekre fókuszál, hasznot akar Magyarországnak hajtani, ebben nem látok semmi rosszat – fejtegette az ukrán elnök embere. Mint leszögezte: Magyarország az EU elválaszthatatlan része.
Nyitókép forrása: Orbán Viktor Facebook-oldala
Interjút készített a Telex Kijevben az ukrán elnök tanácsadójával, Mihajlo Podoljakkal. Az interjúban Podoljak az ukrán-orosz háború globális jelentőségéről, a nemzetközi jog helyreállításának szükségességéről, Oroszország irracionális motivációiról, a fegyverszállítások fontosságáról és Donald Trump esetleges elnöki visszatérésének lehetséges hatásairól is elmondta a véleményét.
A tanácsadó szerint az ukrán-orosz háború új szakaszába lépett, amit az észak-koreai katonák oroszországi jelenléte és Ukrajna nagyobb hatótávolságú fegyverekhez való hozzáférése is jelez. Az interjúban Podoljak kiemelte, hogy a konfliktus nem pusztán katonai, hanem globális dimenziót öltött, mivel Oroszország és szövetségesei az erőszakra és zsarolásra alapozva próbálnak dominanciát szerezni, míg a Nyugat a nemzetközi jog érvényesítésére törekszik.
Podoljak érthetőnek tartja Orbán Viktor azon törekvését, hogy a párbeszédre helyezze a hangsúlyt. „A párbeszéddel alakított nemzetközi rendben több lehetőség van az érdekek érvényesítésére, szövetségek kötésére” – fogalmazott. Szerinte azonban téves elgondolás, hogy Oroszország racionális államként kezelhető. Az orosz vezetés motivációit nem gazdasági együttműködés vagy politikai stabilitás vezérli, hanem irracionális sérelmek és gyűlölet.
Ez nem racionális állam, hanem olyan ország, amely érzelmi alapon, gyűlöletre épül
– tette hozzá.
Podoljak szerint Oroszország nem élt a gazdasági együttműködés nyújtotta előnyökkel, helyette a háborút választotta, ami gazdaságilag és politikailag is önsorsrontás. Az atomháborúval kapcsolatban Podoljak nem lát reális veszélyt, bár figyelmeztetett az orosz zsaroló retorika következményeire. „Amit látok, az nem más, mint a szokásos orosz zsaroló retorika” – mondta, hozzátéve, hogy az atomkérdést a nemzetközi atomklub keretein belül kell kezelni. Putyin gyakori fenyegetőzése szerinte a gyengeség jele, amely az orosz vezetés stratégiai sikertelenségére utal.
A magyar–ukrán kapcsolatok helyzete is terítékre került, különös tekintettel Orbán Viktor politikájára. Podoljak pragmatikusnak tartja Orbánt, aki szerinte nem oroszbarát, hanem a nemzeti érdekeket helyezi előtérbe. „Orbán maximálisan pragmatikus, a saját értelmezésének megfelelő nemzeti érdekre fókuszál, hasznot akar Magyarországnak hajtani” – emelte ki. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy Magyarország az EU elválaszthatatlan része, ami meghatározza az ország külpolitikai mozgásterét.
A kárpátaljai magyar közösséget érintő oktatási kérdések kapcsán Podoljak diplomatikusan elmondta, hogy a párbeszéd már zajlik, és idővel feszültséget enyhítő döntések születhetnek. Kiemelte, hogy a legfelsőbb szintű magyar–ukrán tárgyalások újraindultak, ami pozitív fejlemény.
Nagyszerű, hogy újraindultak a kétoldalú megbeszélések, hogy nincsenek kölcsönös vádaskodások
– tette hozzá.
A párbeszéd és a kölcsönös érdekek tiszteletben tartása mindkét fél számára előnyökkel járhat. Podoljak interjúja rávilágít arra, hogy az orosz–ukrán háború nem csupán katonai, hanem politikai és diplomáciai téren is komoly kihívások elé állítja az érintett országokat. Az ukrán tanácsadó szerint az irracionális orosz politika és az atomfenyegetések ellenére a párbeszéd és a stratégiai együttműködés továbbra is kulcsfontosságú marad.
Kapcsolódó vélemény
A háború eszkalációjának egyre fokozódó veszélye közepette tegnap végre egy jó hírt is kapott a globális békepárti többség.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
„Nem vonulnak be közvetlenül a városba, mert ez heves harcokkal járna” – mondta az ukrán hadsereg egyik szóvivője.
Világosan meghúzták a vörös vonalat az oroszok, de ez Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt egyáltalán nem érdekelte.
Nagyon rossz helyzetbe került az Európai Unió.