Orbánnak üzent a belga kormányfő: „Az EU-elnökség nem azt jelenti, hogy te vagy Európa főnöke!”
Alexander De Croo annak kapcsán nyilatkozott, hogy Belgium hétfőn átadja az Európai Unió Tanácsának féléves soros elnökségét Magyarországnak.
Alexander De Croo szerint ehelyett szélesebb körű együttműködésre van szükség a harmadik országokkal.
Nyitókép: BENOIT DOPPAGNE / BELGA / AFP) / Belgium OUT
Alexander De Croo belga miniszterelnök elutasította az EU-n kívüli menekültügyi feldolgozóközpontokat, azok történelmi hatástalanságára hivatkozva. A belga kormányfő hangsúlyozta, hogy ehelyett szélesebb körű együttműködésre van szükség a harmadik országokkal – írja az Euronews.
Ezt is ajánljuk a témában
Alexander De Croo annak kapcsán nyilatkozott, hogy Belgium hétfőn átadja az Európai Unió Tanácsának féléves soros elnökségét Magyarországnak.
Az egynapos csúcstalálkozót várhatóan erősen a migráció fogja uralni, mivel a tagállamok „innovatív megoldásokat” keresnek az illegális érkezők megfékezésére.
Az Európai Unió vezetői Brüsszelben gyűltek össze egy egynapos csúcstalálkozóra, amelynek témája Oroszország ukrajnai inváziója, a közel-keleti válság és a blokk migrációs politikájának egyes részeinek – például a kitoloncolásoknak – a kiszervezésére vonatkozó új (és ellentmondásos) elképzelések.
Az Ukrajnáról szóló megbeszélésre csütörtök délelőtt került sor, amikor Volodimir Zelenszkij elnök csatlakozott az állam- és kormányfőkhöz, hogy bemutassa „Győzelmi tervét”.
Beszéde során Zelenszkij felszólította a tagállamokat, hogy növeljék katonai rendelkezéseiket és szüntessék meg a használatukra vonatkozó korlátozásokat, hogy az ukrán hadsereg mélyen orosz területen lévő katonai célpontokra csapást mérhessen.
Az ukrán vezető várhatóan találkozik Roberta Metsola európai parlamenti elnökkel és Mark Rutte NATO-főtitkárral is, mielőtt elhagyja Brüsszelt.
Az ukrajnai fejezet lezárása után az uniós vezetők a közel-keleti válságra fordultak, ahol Izrael dél-libanoni betörése és Irán megtorló támadásai miatt egyre nagyobb a félelem, hogy a térség hamarosan totális háborúba torkollik.
A csúcstalálkozó energiáját azonban a migrációs politika fogja felemészteni, mivel egyre hangosabbak a politikai felhívások az EU-n kívüli „visszatérési központok” létrehozására.
Spanyolország és Belgium már nemet mondott az áthelyezési projektre, azzal érvelve, hogy sérülnének az emberi jogok, és a magas költségek nem térülnének meg.
Az illegális migráció megfékezésére irányuló „innovatív megoldások” körül kialakult beszélgetést azonban egy nagyobb országkoalíció – köztük Olaszország, Dánia, Ausztria, Hollandia, Lengyelország és Magyarország – uralja.