Migránsokat telepíthetnek Ukrajnába a háború után
Fennáll a veszélye annak, hogy a háború után Ukrajnába elkezdik betelepíteni az afrikai és afgán menekülteket – hívta fel a figyelmet egy ismert ukrán szociológus.
Szigorítást követel a Német Városok és Községek Szövetsége és a rendőrszakszervezet.
Nyitókép: INA FASSBENDER / AFP
Ketyeg az óra a nyitott határok német bevándorláspolitikája felett: a német politika két befolyásos szereplője is határvédelmet és a menedékjogra nem jogosult migránsok határról történő visszafordítását szorgalmazta. Erről a német közmédia hírportálja, a tagesschau.de számolt be.
Németország önkormányzatainak érdekérvényesítő szerve, a Német Városok és Községek Szövetsége jelezte: szükségük volna a kitoloncolások felgyorsításához egy szövetségi szintű operatív törzsre,
hogy a Németországban maradni nem jogosult migránsokat haza lehessen paterolni. André Berghegger, a szövetség ügyvezetője a Rheinische Postnak arról nyilatkozott: eddig a kitoloncolások menedzselése a tartományok terhe volt, amelyhez igénybe vették a szövetségi rendőrség segítségét, viszont a szövetségi kormány bekapcsolódása gyorsítaná a folyamatot.
Berghegger üdvözölte a kormány nemrég bejelentett szigorításait, amelyek szerinte segíthetnek „a bevándorlást rendezni, irányítani, korlátozni, és javítani Németország biztonságát”. Ugyanakkor felszólítást is megfogamazott: szerinte
„értelmes volna a német határokat egészen addig őrizni, amíg az európai menedékjogi reform hatályba nem lép”.
Azaz: akárcsak Magyarország, Berghegger is a német határon fogná meg az illegális bevándorlókat.
Hasonlóan nyilatkozott a Rheinische Postnak a német rendőrség szakszervezete is: ők arról panaszkodnak, hogy eddig az illegális migrációval szembeni küzdelemben jogi akadálypályán mozogtak, és még őket vonhatták felelősségre, ha túl szigorúan jártak el. „Ha lehetne úgy szabályozni, hogy azon kollégáink, akik az intézkedéseket aztán végrehajtják, utólag ne szembesüljenek jogi problémákkal, akkor igencsak támogatható intézkedés lenne” a migránsok visszafordítása a határon – így Andreas Roßkopf szakszervezeti elnök.
Ezzel a szakszervezet és az önkormányzati szövetség beállt
Friedrich Merz CDU-elnök követelése mögé, aki a kormánnyal való további tárgyalásait migrációügyben ahhoz köti, hogy a kormány hajlandó-e a határon visszafordítani az elutasított migránsokat
ahelyett, hogy eljárásuk lezárulta előtt beengedné őket az országba. Ez 2015 óta konzekvensen a magyar bevándorláspolitika.