Kiderült: ez a kormányzati lépés még Magyar Péter szavazóinak is tetszik!
Sőt, más ellenzéki pártok szavazóinak is.
Kijöttek az adatok: a jobboldal a liberálisok rovására törhet előre, de a centrista erők dominánsak maradnak.
Nyitókép: Az Európai Parlament képviselői szavaznak Strasbourgban 2024. április 23-án / fotó: FREDERICK FLORIN / AFP
A hétvégi EP-választások előtti egyik nagy felmérés jött ki szerdán, az Euractiv megbízásából Europe Elect készítette. A szonda nagyon azokat az adatokat mutatja, amelyeket már hónapok óta jeleznek a közvélemény-kutatók.
Az Európai Parlament hét frakciójából
továbbra is a jobbközép Európai Néppárt (EPP) lehet a legerősebb, 182 mandátummal,
ami enyhe erősödést jelent a jelenlegi helyzethez képest; a Szocialisták és Demokraták (S&D) számára 136 mandátumot jelez előre a mérés, ami enyhe visszaesés; a Renew Europe lehet a nagy vesztes, 20 mandátum elvesztésével 81 képviselői helyre számíthat; a másik visszaeső a Zöldek/Európai Szabad Szövetség (Greens/EFA), amely mandátumai egynegyedének vesztésével már csak 55 képviselővel számolhat;
a két jobboldali frakció azonban legalább plusz 10 mandátumot söpörhet be:
az Európai Konzervatívok és Reformerek (ECR) 79, az Identitás és Demokrácia (ID) 69 képviselőt delegálhat, míg a Baloldal (GUE/NGL) stagnál majd 38 mandátummal.
Ha a felmérés adatai igazolódnak, akkor a három centrista frakció, az EPP, a S&D és a Renew tovább folytathatja együttműködését az Európai Parlamentben, továbbra is biztos többségük lesz. Ezek az erők dönthetik el tehát továbbra is az EU külpolitikai irányát, belső szabályozásait, övék lehet a végső szó a költségvetés kérdésében is.
Ugyanakkor az ECR és az ID megerősödése játékteret enged az EPP-nek:
ha a szocialistákkal és a liberálisokkal nem értenek egyet egy törvényhozási vonalvezetésben, blokkolni tudják azt az ECR és az ID segítségével.
Nagy kérdés, hogy lesz-e előretörés, vagy csak előrearaszolgatásnak felel meg a támogatás növekedése a jobboldali képviselőcsoportok mögött.
A jobboldal erősödése más politikai együttműködéseket is lehetővé tehet majd: az EPP már jelezte, hogy kész egyes ügyekben a kooperációra az olasz miniszterelnök, Giorgia Meloni Fratelli d'Italia nevű pártjával, az az általa dominált ECR-rel.
Nem lejátszott meccs, hogy a néppárti és a szocialista frakció után ki lesz a harmadik erő: az ECR vagy a Renew
– matematikailag mindkét erőnek esélye van a befutásra. És további nagy kérdés, hogy az ECR és az ID csoportok együttműködése milyen mélységű lesz, hiszen együtt, a mandátumaikat összeadva akár a második erő is lehetnek az új EP-ben. Az ID részéről vannak kétségek, de úgy tűnik, botrányai miatt sem esett vissza jelentősen a támogatottsága, és azzal, hogy kizárta tagjai sorából a német AfD-t, akár új szövetségkötési esélyek nyílnak az ECR-rel.
Meloni, Orbán Viktor, Marine Le Pen és Mateusz Morawiecki mind azon vannak, hogy létrejöhessen egy ellensúly az EU-barát erők ellenében,
a jobboldali „szupergroup” létrehozását sok ellentét, illetve szakpolitikai nézetkülönbség hátráltatja.
Az Euractiv megállapítja: az EPP és az S&D megőrzi a szavazóbázisát, a liberálisok azonban menthetetlenül gyengülnek, ennek oka pedig az, hogy a spanyol Ciudadanos párt szétesett, EP-képviselői átültek az EPP-tag jobbközép Partido Popularhoz. A másik tényező, hogy a Renew vezető ereje, a Macron elnök körüli francia koalíció szintén gyenge eredményeknek néz elébe.
A zöldek visszaesése szintén két tényezőtől függ: hiába a környezetvédelem prioritása az uniós politikában, a tagpártjaik rosszul állnak, a német koalícióban amortizálódnak, a francia politikában pedig marginalizálódnak.
--