„Ha Magyarország már nem lenne az EU tagja” címmel közölt egy értekezést Széky János író a Die Presse oldalán. Széky messziről kezdi: kifejti, Magyarország formálisan köztársaság, viszont alkotmányosan az első polgárt nem lehet leváltani a hivatalából. „Ellenkezőleg, bármit megtehet, vagy bizalmasait bármire ráveheti, ami a hatalmát biztosítja” – taglalta.
Legutóbb Széky szerint a magyar kormány tudatta a támogatóival, hogy púp a hátán az uniós tagság. Viszont nem tartja reálisnak, hogy kivezeti Orbán Viktor Magyarországot az Unióból:
„Nem tartom reális forgatókönyvnek a látványos, hirtelen szakítást. Egy EU-tag Magyarország hasznosabb a Kreml és a kínaiak számára, mint egy EU-n kívüli Magyarország.
És olcsóbb az európai adófizetők pénzéből segíteni a saját politikai klientúrájának hiteleit visszafizetni.”
A szerző amellett érvel, hogy a jelenlegi magyar kormányt nem érdeklik az EU közös politikai, erkölcsi és kulturális érdekei, csak a Brüsszelből érkező milliárdok számítanak. Ha pedig Magyarország nem lenne többé az EU része, akkor a szerző szerint egy megvetett, elszegényedett, magányos, csúnya és kirekesztett ország lenne.
A cikk alján lévő nobilitás-felsorolásnál egyébként így fogalmazott a lap: „Széky János magyar író, publicista, műfordító, az Élet és Irodalom külpolitikai vezetője, egy – még – létező magyarországi liberális hetilapnak”.
A cikket Közép-Európa szakértője, médiafigyelője és piackutatója, a CEPER szemlézte a mandiner.hu számára.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán