Mint arról korábban lapunk is beszámolt, 18 milliárd eurót spórolt Magyarország az EU-nak azzal, hogy
hazánk az uniós pénzügyminiszterek brüsszeli találkozóján bejelentette, nem fogja támogatni azokat a változtatásokat, amelyek az Ukrajnának szánt 18 milliárd eurós mentőcsomag létrehozásához szükségesek.
Erről ide kattintva olvashat bővebben.
Brüsszel látja a falat, de úgy döntött, nekirohan
Az Európai Bizottságot azonban úgy tűnik, látszólag nem zavarja, hogy Varga Mihály pénzügyminiszter kedden közölte uniós kollégáival, hogy hazánk nem támogatja a Bizottság szándékát, hogy 18 milliárdos mentőcsomagot küldjön Ukrajnának,
pedig ahhoz mind a 27 tagország jóváhagyása szükséges.
A Bizottság ugyanis már be is jelentette, milyen keretek között szeretné biztosítani Ukrajnának a 18 milliárdos mentőcsomagot. Közölték többek között, hogy a támogatás kedvezményes, hosszú lejáratú kölcsönök formájában valósulna meg, amelyeket 2023-tól részletekben folyósítanának Kijevnek. A hiteleket 2033-tól kezdődően pedig legfeljebb 35 év alatt kell visszafizetnie Ukrajnának, és
a Bizottság (a belengetett magyar vétó ellenére – a szerk.) a kölcsönök finanszírozásának biztosítása érdekében a tőkepiacokon történő hitelfelvételt javasolja.
De szorgalmazzák azt is, hogy a tagállamok további, az uniós költségvetésbe befizetett hozzájárulások révén fedezzék Ukrajna kamatköltségeit.
A szervezet kijelentette, ennek a csomagnak köszönhetően „Ukrajna képes lesz továbbra is fizetni a béreket és a nyugdíjakat, fenntartani az alapvető közszolgáltatásokat és a makrogazdasági stabilitást, valamint helyreállítani az orosz erők által megsemmisített kulcsfontosságú infrastruktúrákat”.
A kormány hatalmas összegeket fordított az ukrajnai oktatásra, kultúrára, egyházakra
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter még hétfőn Szófiában azt mondta,
Magyarország kétoldalú alapon kész folytatni Ukrajna pénzügyi támogatását, de semmiképp nem fog beleegyezni egy újabb közös európai uniós hitelfelvételbe ebből a célból.
A tárcavezető a Közép-Európai Kezdeményezés bulgáriai külügyminiszteri találkozóján üdvözölte, hogy az EU újabb támogatási csomagot készít elő Kijev számára, azonban hozzátette, Magyarország jóval régebb óta segíti különböző módokon a szomszédos Ukrajnát azoknál, akik most az ország „legjobb barátaiként tüntetik fel magukat”. Felszólalásában rámutatott,
a magyar kormány tíz- és százmillió eurókban mérhető összegeket fordított az ukrajnai egészségügy, oktatás, kulturális intézmények, illetve egyházak támogatására,
ráadásul hazánk már a háború kirobbanása előtt is kivette a részét a segítségnyújtásból.
„Készek vagyunk a pénzügyi támogatás folytatására kétoldalú alapon, kétoldalú megállapodás alapján Ukrajna és Magyarország között. De biztosan nem fogunk támogatni semmifajta közös európai uniós hitelfelvételt ezen a téren”– közölte. „Miért? Mert egyszer már megtettük. Támogattuk a közös hitelfelvételt a koronavírus-járvány idején, ez azonban több mint elég volt” – fogalmazott. Az Európai Bizottság havi 1,5 milliárd eurós pénzügyi támogatási csomagot javasol Ukrajna jövő évi finanszírozási szükségleteinek fedezésére, az erről szóló jogalkotási kezdeményezést várhatóan még a héten be fogják mutatni.