Döntött az Európai Bíróság: jogszerű a jogállamisági mechanizmus. Ez azt jelenti, hogy az Európai Bíróság elutasította Magyarország és Lengyelország indítványát, az eljárás költségeit pedig az indítványozók fizetik. A jogállamisági mechanizmust az Európai Bizottság javaslatára az Európai Tanács aktiválhatja. Ha ez megtörténik, különböző jogállamisági kritikák alapján a tagállamoknak egyébként járó uniós pénzek kifizetését függeszthetik fel.
A mai ítélet megsemmisítés iránti kereset alapján született. Megsemmisítés iránti keresetet a tagállamok, európai intézmények, sőt magánszemélyek is indíthatnak, amennyiben úgy ítélik, hogy valamely jogi aktus ellentétes az uniós joggal. A jogállamisági mechanizmusról szóló rendeletet 2020. decemberében fogadták el, 2021. január 1-jén pedig hatályba lépett. Alkalmazását azonban mindaddig felfüggesztették, amíg a mai ítélet meg nem születik.
Ha a politikai akarat meg is születik a mechanizmus aktiválására,
egy esetleges tényleges pénzelvonás elemzők szerint legkorábban is csak az év második felében indulhat meg
- a mechanizmusról szóló rendelet ugyanis hónapokon keresztül át tartó egyeztetést ír elő a tagállamok és az uniós csúcsszervek között. Az ügyben Magyarország és Lengyelország egymást támogatták, míg Belgium, Dánia, Németország, Írország, Spanyolország, Franciaország, Luxemburg, Hollandia, Finnország, Svédország pedig az uniós csúcsszervek pártján avatkoztak be az eljárásba.
Jogi részeredmény a politikai csaták végtelenjében
Bár sokak a megváltást várták a mostani ítélettől, a döntés valójában csak egyfajta jogi részeredmény. Tudniillik a lengyel alkotmánybíróság tavaly októberben határozatban nyomatékosította, hogy az uniós integráció legújabb fejleményei már a lengyel alkotmány hatáskörét veszélyeztetik. A testület döntésében az uniós jog alapjainak ment neki, ennek fényében pedig
nehéz elképzelni, hogy például Lengyelország alávetné-e magát a mechanizmusnak, vagyis Brüsszel politikai akaratának.
Tudniillik Lengyelország immár egyébként is különböző kötelezettségszegési jogcímeken százmillió eurós nagyságrendben tartozik Brüsszelnek bírság címén. Lengyelország nem enged és nem fizet, ezért az Európai Bizottság a tagállamot illető kifizetésekből vonja le a követelt összegeket.