Nemzetközi mozgásterünk sose volt ilyen tágas, mint az előttünk álló időszakban
...illetve jó esély mutatkozik a háború lezárására, az új gazdaságpolitika pedig komoly növekedést és béremelkedést fog hozni az előttünk álló esztendőben.
Németországban a koronavírus-válság közepette olyan kereszténydemokrata értékek újjáéledését tapasztalja, mint például „a család, a nemzet, a biztonság.” A Markus Söderhez fűződő magyar viszony ennek ellenére elhidegült.
Boris Kálnoky interjúja Novák Katalin államtitkárral a Die Welt hasábjain.
Boris Kálnoky: Alelnök asszony, az Európai Parlament egy olyan határozatot fogadott el, mely szerint a magyarországi rendkívüli helyzet „ellentmond az európai értékeknek”. A határozatot az Önök pártcsaládja, a Néppárt (EPP) is megszavazta. Nem készteti ez Önöket arra, hogy elgondolkodjanak?
Novák Katalin: Káros és szomorú, hogy egy ilyen döntés születhetett. Az ilyen, a valóságalapot teljesen nélkülöző döntések gyengítik a Néppártot, nem erősítik. Voltak, akik a határozat ellen szavaztak, sokan tartózkodtak. Voltak olyanok, akik tájékozatlanságból szavazták meg. Ha megnézzük az Európai Bizottság állásfoglalását a magyar veszélyhelyzetről szóló törvényről, amely nem állapít meg jogellenességet, akkor láthatjuk, hogy mennyire abszurd volt az elmúlt hetek Magyarország-ellenes kampánya.
Boris Kálnoky: Sőt a Néppárt társszerzője is volt annak a szövegnek. Ha ez a szöveg nem felel meg a tényeknek – akkor a néppárti kollégák ostobák vagy gonoszok?
Novák Katalin: Ezzel kapcsolatban is sok az álhír. Ezt támasztják alá az olyan vádak, melyek szerint felfüggesztettük a Parlament működését, miközben mindenki láthatja és hallhatja, hogy minden héten komoly vitákra kerül sor az Országgyűlésben.
Boris Kálnoky: A német kormány is élesen kritizálta Önöket, például Heiko Maas külügyminiszter és Michael Roth európai ügyekért felelős miniszter.
Novák Katalin: Nehezen tudom megérteni, hogy ebben a nagyon nehéz időszakban miért nem inkább azon gondolkodunk közösen itt, Európában, hogy min kellene változtatnunk ahhoz képest, ahogy tegnap vagy ma élünk és politizálunk. A Németországgal fenntartott jó kapcsolatok mindig fontosak számunkra. Attól tartok, hogy Maas és mindenekelőtt Roth, akik elfogadhatatlan rágalmakat fogalmaztak meg Magyarországról, e tekintetben kevésbé a német kormányzati, sokkal inkább a balliberális pártpolitikai álláspontot képviselik. Számunkra a demokrácia és a jogállamiság megkérdőjelezhetetlen alapvetések, ebben nincs vita közöttünk. De azt nem tudjuk elfogadni, ha valaki megalapozatlan vádakkal illet bennünket.
Boris Kálnoky: A vészhelyzetet főleg amiatt kritizálják, mert nincs konkrét időbeli korlátja. Most, hogy látja a politikai következményeket, nem gondolja, hogy hibát követtek el? Önök egyszerűen meghatározhattak volna valamilyen időkorlátot, majd meghosszabbíthatták volna azt a parlamenti kétharmados többséggel.
Novák Katalin: A kritika a múltban gyökerezik. Sokan az európai politikában arra akarják használni a koronavírus-krízist, hogy végre megbüntessék a magyar kormányt annak unortodox politikája miatt, főleg a bevándorlásellenesség miatt. Egyébként a világon senki sem tudja most megmondani, hogy mikor ér majd véget ez a járvány. A magyar parlament azonban bármikor véget vethet a veszélyhelyzetnek, visszavonhatja a kormánynak adott rendkívüli jogkört. A folyamat ennél demokratikusabb már nem is lehetne.
Boris Kálnoky: Az Ön pártjának kétharmados többsége van. Ebben a tekintetben alig van különbség a párt és a kormány között. Önök elveszíthetik ezt az éppen kétharmados többséget a járvány miatti megbetegedések miatt. Ez a hiányzó időkorlát valódi oka? Ez a kétharmados többség megtartásáról szól?
Novák Katalin: Ez önellentmondás: ha fennáll annak a veszélye, hogy már nem lesz kétharmados többség, akkor fennáll annak is a veszélye, hogy a parlament nem lesz határozatképes.
Boris Kálnoky: Intézkedéseik között szerepel a „hamis hírek” terjesztéséért járó börtönbüntetés. A kormányhoz közeli Századvég már közzétette azon nevek listáját, akik szóba jöhetnek - különösen a kritikus újságírók, de számos vezető ellenzéki politikus is. Hányan lesznek hamarosan rács mögött?
Novák Katalin: Egyetlen újságíró sincs rács mögött! Az álhírek most valódi problémát jelentenek, például azok, amelyek állítólagos gyógymódokról és terápiákról szólnak. Egy álhírterjesztő azt hirdette, hogy Budapestet le fogják zárni, és ez pánikot okozott a lakosság körében. Ezek olyan álhírek, amelyeket szándékosan úgy fogalmaznak meg, hogy akadályozzák a járvány elleni küzdelmet. Csak az ilyet szankcionáljuk. A kérdésében említett listáról nem hallottam, és nem is hiszem, hogy létezik ilyen.
Boris Kálnoky: Tusk Orbán Viktor miniszterelnököt egy vírushoz hasonlította. Ön is szeretné Tuskoz valamihez hasonlítani?
Novák Katalin: Háromgyermekes anyukaként háromszor tapasztaltam meg a dackorszakot. Ha nem azt a játékot játsszuk, amit a gyermek szeretne, hisztis lesz. A férjemmel ilyenkor gyakran csak rájuk csuktuk az ajtót, és hagytuk, hogy kitombolják magukat.
Boris Kálnoky: Jól értem, hogy a pártcsaládja elnökét egy dacoló kisfiúhoz hasonlítja?
Novák Katalin: Nézze meg, mit művel Tusk a lengyel belpolitikában. Most is az elnökválasztás bojkottjára szólítja fel a lengyeleket. Néppárti elnöki pozícióját is a lengyel belpolitikának rendeli alá, mi pedig nem vagyunk hajlandóak ezt a játékot játszani. Ráadásul ilyen időkben egy embert vagy egy pártot vírushoz hasonlítani, ízléstelen és komolytalan dolog, nem politikushoz méltó.
Boris Kálnoky: Az úgynevezett „Orbán-memorandumban” felszólítják az EPP-t arra, hogy térjen vissza a konzervatívabb, keresztényebb értékekhez. A németországi uniópártok éppen az ellenkező irányba mozdulnak – keresik a társadalom közepét. Még a Söder vezette CSU is, mivel a centrumban vannak a választók is.
Novák Katalin: Nagyon izgalmas, ami jelenleg Németországban zajlik. Ez a válság a klasszikus kereszténydemokrata értékek reneszánszához vezethet, mint a család, a nemzet, a szuverenitás, a biztonság, a keresztény kultúra vagy a piacgazdaság és az ún. szubszidiaritás, szemben a multikulturalizmussal, a bevándorlással, a globalizmussal és a bürokráciával. Láthatjuk, hogy a német uniópártok erősödnek a válságban, mert cselekvőképesnek bizonyulnak. Kívánom a német barátainknak, hogy hamarosan koalíciós kényszer nélkül is tudjanak kormányozni. Akkor kiderülne, hogy mely értékek kerülnének előtérbe, ha a CDU és a CSU nem a Zöldekre, a liberálisokra vagy a szociáldemokratákra lenne együttműködésre kényszerülve.
Boris Kálnoky: Markus Söder vezetése alatt a CSU-val fennálló kapcsolatok jelentősen elhidegültek. Létezik-e egyáltalán kapcsolat Söder és Orbán között?
Novák Katalin: A kapcsolatok az utóbbi időben nem fejlődtek olyan ütemben, mint korábban. Szoros történelmi, emberi és mindenekelőtt gazdasági kapcsolatok kötnek össze bennünket, egymásra vagyunk utalva. Úgy gondolom, a bajor és a magyar emberek sok mindent hasonlóan látnak. Abban bízom, hogy amikor túl vagyunk ezen a helyzeten, a bajor – magyar kapcsolatok ismét erősödni fognak.
Boris Kálnoky: Amennyiben Armin Laschet a következő szövetségi választások után kancellár lenne, ez Önök számára jót vagy rosszat jelentene?
Novák Katalin: Függetlenül attól, hogy ki lesz az új német kancellár, mi a lehető legjobb együttműködésre törekszünk majd. Természetesen Németország és Európa érdeke is lenne egy olyan kancellár, aki két lábbal áll Európa földjén, csak nem globalista.
Boris Kálnoky: Vannak olyan lehetséges CDU-s jelöltek, akik nem képviselik ezeket az értékeket?
Novák Katalin: (Nevet) Egy csésze kávé mellett szívesen beszélgetek Önnel erről, de nem egy interjúban.