Jean-Clément Jeanbart aleppói görögkatolikus érsek a második legnagyobb keresztény közösség képviselőjeként világos üzenettel érkezett Brüsszelbe: van lehetőség az újjáépítésre, a visszatérésre Szíriába – közölte Hölvényi György Brüsszelben, magyar újságíróknak nyilatkozva szerdán.
A Fidesz-KDNP EP-képviselője az Európai Parlamentben, a közel-keleti konfliktus keleti keresztény közösségekre kifejtett hatásairól folytatott konferenciát követően sürgette, hogy az Európai Unió és tagállamai mielőbb nyújtsanak kiemelt támogatást a keresztények hazatéréséhez ősi városaikba. Ennek érdekében az eddigieknél sokkal hatékonyabb béketeremtési és diplomáciai erőfeszítésekre van szükség Európa részéről, a fokozott humanitárius segítségnyújtás mellett – hangsúlyozta. Az Európai Parlament a nyilvánosság segítségével sokat tud tenni a békére és a visszatérésre fókuszáló aleppói törekvések előmozdításáért. Eljött az utolsó pillanat, hogy az őshonos keresztények visszataláljanak hazájukba, és ne szóródjanak szét a világban – húzta alá a képviselő.
Jean-Clément Jeanbart aleppói görögkatolikus érsek magyar újságíróknak nyilatkozva reményét fejezte ki, hogy az Európai Parlament kihasználva befolyását, politikai megoldás segítségével előmozdítja a béketeremtést Szíriában. Véleménye szerint az uniós tagországok és a nemzetközi közösség összefogása által véget lehetne vetni a háborúnak, a fundamentalizmus terjedésének, megoldást találva az egymással szemben álló szíriaiak közötti megegyezéséhez. A tartós béke érdekében azonban hatalmon kell maradnia Bassár el-Aszad szíriai elnöknek. Távozásával a dolgok csak rosszabbra fordulhatnak és minden elért eredmény elvész – jelentette ki.
Mint mondta, legnagyobb feladat az elmenekült keresztények visszatérésének segítése. Különösen azoké, akik nem csak az ország más területein vagy a környező államokban kerestek menedéket, hanem akik messze távoztak hazájuktól. Az Aleppói Görögkatolikus Érsekség programja ezt kívánja előmozdítani – közölte.
Jean-Clément Jeanbart arra emlékeztetett, hogy decemberi, Magyarországon tett látogatása alkalmával törekvéseihez a magyar kormány is hozzájárult. Magyarország mintegy 620 millió forintnak megfelelő euróval támogatta az oktatásra és fejlesztésre fókuszáló programot – húzta alá. Élete legszebb ajándéka volt ez az adomány, mert azt üzente: a szíriai keresztényeket nem felejtették el, a szíriai keresztények nincsenek egyedül – tette hozzá.