Új menekültügyi és bevándorlási rendszerre van szükség az Európai Unióban – mondta Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) elnöke hétfőn Berlinben. A német szociáldemokrata politikus az EP és az Allianz kulturális alapítvány Menekültügy és migráció az EU-ban című konferenciáját megnyitó beszédében kiemelte: ki kell építeni egy közös menekültügyi rendszert, amely az uniós külső határok közös védelmén és egységes ellátási és eljárási szabványok alapján működik, továbbá a hirtelen keletkező, sok embert érintő válságok kezelésére be kell vezetni egy „kötelező szolidaritási mechanizmust”, amelyben a rászorulók ideiglenes védelmet kapnak.
Harmadik elemként, a menekültügytől függetlenül – a világ nagy bevándorlási célországaiban, például az Egyesült Államokban és Kanadában alkalmazott megoldásokat figyelembe véve – ki kell dolgozni egy közös, legális bevándorlási rendszert. Martin Schulz hangsúlyozta: „nem jöhet mindenki automatikusan, aki jönni akar”, de aki be akar vándorolni Európába, önmagában ezzel a szándékkal még nem tanúsít törvénysértő, bűnöző magatartást, továbbá elfogadhatatlan „gyanúsítottként” kezelni mindazokat, akiknek ilyen szándékai vannak.
Az együttműködés hiánya miatt lett válság
Az EP elnöke úgy vélte, hogy az EU területére irányuló menekülthullám miatt nem keletkezett volna válság, ha kezdettől fogva valamennyi uniós tagállam együttműködött volna. Ennek az együttműködésnek az első jeleit azonban csak a legutóbbi uniós csúcson lehetett tapasztalni, amelyen elfogadták az EU-Törökország megállapodást a válságkezelésről. Hangoztatta, hogy a „kisállamiság" és a „nemzetállamok reneszánsza" nem vezet megoldásra, „tartós és méltányos" megoldást csak közösen lehet elérni. Hozzátette, hogy „tudatosan félrevezeti az embereket”, aki azt állítja, hogy „nemzeti különút” vezet a világszerte 60 millió menekült jelentette „globális kihívás” megválaszolásához.
Martin Schulz élesen bírálta a menekültek befogadásától elzárkózó tagállamokat. Mint mondta, elfogadhatatlan az uniós tagságot az előnyök „kimazsolázásaként” felfogó hozzáállás, amely elfogadja az uniós támogatást, és elutasítja a „menekültkvótát”. Hangsúlyozta: „ez így nem megy”, a tagországoknak tudomásul kell venniük, hogy az EU a „praktikus szolidaritást” jelenti.