Elegük van a demokráciából, a brit fiatalok a diktatúrában hisznek
Többségük egy erős kezű diktátort látna legszívesebben az ország vezetőjeként.
Klaus Iohannis román elnök szerint a román állampolgárokat nem érinti hátrányos megkülönböztetés Nagy-Britanniában, csak korlátozottan és ideiglenes jelleggel. Ezzel szemben Tariceanu, a román szenátus elnöke kifejtette, hogy a román álláspont nem képviseli a parlament véleményét, a brit megállapodás Romániát „másodrangú” országgá teszi.
A brit uniós reformkövetelések nem részesítik hátrányos megkülönböztetésben a román állampolgárokat - jelentette ki hétfőn Klaus Iohannis román elnök.
Iohannis a bukaresti parlamentben mondott beszédében tért ki az Európai Unió állam- és kormányfőinek múlt heti tanácskozására, amelyen megállapodás született az Európai Unió és Nagy Britannia között a brit követelésekről.
Kifejtette, Romániának stratégiai fontosságú érdeke, hogy erős Európai Uniónak legyen a tagja, amely tiszteletben tartja az alapításakor rögzített értékeket és elveket. Iohannis rámutatott: a már Nagy-Britanniában dolgozó román vendégmunkásokat a juttatások korlátozása azért nem érinti hátrányosan, mert csak korlátozott számú foglalkozásokat érint az intézkedés, amely ideiglenes jellegű.
Az uniós munkavállalók nem Nagy-Britanniában élő gyermekei után járó családi pótlék úgynevezett indexálásáról Iohannis kifejtette, ezt csak 2020-tól alkalmazzák, ezért nem diszkriminálja a román vendégmunkásokat. Iohannis reményét fejezte ki, hogy Nagy-Britannia EU-tag marad.
Szintén hétfőn Calin Popescu Tariceanu, a román szenátus elnöke bírálta az uniós állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanácsnak Nagy Britanniával szemben tett „engedményeit”. A politikus a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) párt elnökeként egy sajtótájékoztatón kifejtette, a megállapodás Romániát a „másodrangú” országok közé sorolta, mert állampolgárai nem részesülhetnek bizonyos juttatásokból annak ellenére, hogy a románok nem bevándorlók, hanem EU-állampolgárok.
Tariceanu – aki 2004 és 2008 között Románia miniszterelnöke volt – bírálta a román elnöki hivatalt és a kormányt, amiért nem tájékoztatták a törvényhozó testületet a brüsszeli tárgyalásokról, így Tariceanu szerint a bukaresti parlament nem járulhatott hozzá a román álláspont kialakításához.
Nagy-Britanniában mintegy 150 ezer román vendégmunkás dolgozik.