Román bíróság: „Székelyföld régió nem létezik, nem lehet turisztikai célpontként népszerűsíteni”

2016. február 12. 17:37

A marosvásárhelyi táblabíróság szerint nem jegyezhetik be a Pro Turismo Terrae Siculorum turisztikai szövetséget, mivel az olyan térség turizmusának a népszerűsítésére alakult, amely három különböző megye településeit tömöríti „kizárólag etnikai alapon”. A bíróság szerint ez akkor is fennáll, ha a kérvényező nem közigazgatási egységként, hanem turisztikai célpontként tekint Székelyföldre.

2016. február 12. 17:37

A marosvásárhelyi táblabíróság szerint Székelyföld az etnikai jellege miatt nem lehet turisztikai célpont – a testület ezt abban az ítéletben írta, melyben február 4-én jogerősen elutasította a Pro Turismo Terrae Siculorum szövetség bejegyzését. A szövetség most hozta nyilvánosságra a bírósági indoklást közösségi oldalán.

A táblabíróság közölte, hogy a szövetség olyan térség turizmusának a népszerűsítésére alakult, amely három különböző megye településeit tömöríti „kizárólag etnikai alapon”. A bíró szerint ez ellentmond annak az alkotmánycikkelynek, amely szerint Románia területét adminisztratív szempontból megyék, városok és községek alkotják. A bíróság szerint az ellentmondás akkor is fennáll, ha a kérvényező nem közigazgatási egységként, hanem turisztikai célpontként tekint Székelyföldre.

„Székelyföld régió nem létezik”

A táblabíróság szerint az alapfokon eljáró Hargita megyei törvényszék helyesen állapította meg, hogy „Székelyföld régió nem létezik, ezért nem is lehet turisztikai célpontként népszerűsíteni”. Úgy vélte, hogy azért nem meghatározóak a más történelmi régiók neveinek használatára felhozott példák, mert ezek nem etnikai alapon meghatározott régiók.

A fellebbező által felhozott példák nem mondanak ellent az előbbieknek, ugyanis az említett helyneveknek  mint Bukovina, Retyezát, Avas, Barcaság, Naszód, Hátszeg  és másoknak nincsenek etnikai vonatkozásuk, mint a jelen esetben” – áll a táblabíróság jogerős döntésének az indoklásában. A táblabíróság szerint nem indokolt a kisebbségi és regionális nyelvek Románia által is ratifikált chartájára sem hivatkozni ebben az esetben, hiszen nem egy helynévnek a kisebbség nyelvén történő használatáról, hanem egy „kizárólag etnikai alapon megjelenített, nem létező régióról” van szó.

Székelyföldi turisztikai és vidékfejlesztési egyesületek fogta volna össze

A Pro Turismo Terrae Siculorum szövetség létrehozását 14 Hargita, Kovászna és Maros megyei turisztikai és vidékfejlesztési egyesület kezdeményezte tavaly októberben azzal a céllal, hogy székelyföldi turisztikai célpontokat népszerűsítsen Romániában és külföldön. A Székelyföld szó használatát a kérést megvizsgáló ügyész kifogásolta, aki szerint a megnevezés alkotmányellenes. A kezdeményezők a kifejezést Székelyföld turisztikai úti célra változtatták, de kérésüket így sem fogadta el a törvényszék.

Romániában csak a Székelyföld történelmi régió megnevezése ellen lépnek fel a hatóságok. A román ügyészség legutóbb a kézdivásárhelyi állítólagos merényletkísérlettel kapcsolatos tájékoztatásában az „úgynevezett Székelyföld” kifejezést használta, arra utalván, hogy ilyen közigazgatási egység nincsen. Románia más történelmi régióinak a megnevezése mindennapos például a televíziók időjárás-jelentéseiben, és állami hivatalok is viselik közigazgatásilag nem létező történelmi régiók neveit. A Belügyminisztérium alárendeltségében működő katasztrófavédelem (ISU) egységei az ország több megyéjében a régió történelmi nevét viselik. Létezik például Bánsági, Körös vidéki és Dobrudzsai Katasztrófavédelmi Felügyelőség.

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vezetéknév Utónév
2016. február 13. 15:11
Ami nincs, az nincs. A fantáziák birodalma helyett a valóságban kell élni.
Sötétbenbújkálóellenforradalmár
2016. február 12. 21:08
Románok rákaptak a fizess retorikára. Ugye milyen gáz a duma?
Gregorius
2016. február 12. 20:04
Hiába telt el több, mint 90 év még mindig tényleg rettegnek attól, hogy legyen bármi is, ami valamilyen módon a "Székelyföldre" utal. Ráadásul ez az "etnikai alap" is egy nagy marhaság, hiszen ezen a területen is vannak vegyes lakosságú falvak (még Hargitában is), azoknak is ugyanolyan jó lenne, ha növekedne a turizmus.
Venn
2016. február 12. 20:02
Bárki megnézhet egy 1955-ben a Cartográfia által kiadott középiskolai atlaszt. Ebben a Romániát ábrázoló térképen - Marosvásárhely központtal - piros határvonallal be van jelölve a MAGYAR AUTONÓM TERÜLET!!!! Érdemes megnézni! Hová lett? Még 1955-ben autonóm volt, most nem hogy nem az, de nincs is a világon??? Tudom, az uborka görbülete fontosabb emberjogi kérdés.......
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!