Fordul a szél: Trump kőkemény üzenetet küldött a világnak – és külön az Európai Uniónak
Ahogy az új amerikai vezetés a hazája boldogulását teszi az első helyre, úgy Európának s benne Magyarországnak is így kell tennie. Kacsoh Dániel írása.
Ha Nagy-Britannia kilépne az Európai Unióból, akkor szeparatista és nacionalista hullám vonulhat majd végig Európán a cseh miniszterelnök, Bohuslav Sobotka szerint. A miniszterelnök szerint Csehországban is vita lenne a kérdésről, és nekik kellene megmutatni, hogy nagyon súlyos következményei lennének annak, ha kilépnének az unióból, mivel Prága akkor visszakerülne az orosz érdekszférába.
Amennyiben Nagy-Britannia kilépne az Európai Unióból, számítani lehet arra, hogy a téma Csehországban is napirendre kerül – vélekedett Bohuslav Sobotka cseh miniszterelnök kedden Prágában. Nagy-Britanniában június 23-án tartanak népszavazást az uniós tagságról. Sobotka szerint annak eredménye nagy hatással lesz a többi uniós tagállamra is.
„Nagy-Britannia kilépésének következményei hatalmasak lehetnek” – vélekedett a cseh miniszterelnök újságíróknak nyilatkozva. Újfent felhívta a figyelmet arra, hogy Nagy-Britannia esetleges kilépése után nacionalista és szeparatista hullámra kell számítani Európában. „Az Európai Unióból való kilépésről szóló vita néhány év múlva nálunk (Csehországban) is várható, ha a britek elhagyják az uniót” – állítja Bohuslav Sobotka.
Csehország számára azonban az EU-ból történő esetleges távozásnak nagyon súlyos következményei lennének, s az ország visszatérhetne az orosz hatalmi szférába, amit ő személy szerint mindenképpen szeretne elkerülni.
Az unióból való kilépéssel megtagadnánk az 1989-es fordulatot
Az általa vezetett Cseh Szociáldemokrata Pártnak fel kell készülnie arra, hogy ilyen esetben el tudja magyarázni az embereknek, miért kellene Csehországnak az unióban maradnia. Az uniós tagság mellett súlyos érvek szólnak, mert a kilépésre Csehország „gazdasági és biztonsági téren is ráfizetne” – mondta. Szerinte Prága újra visszakerülne az orosz hatalmi érdekszférába, amit mindenképpen el kell kerülni. „Ez teljes mértékben tagadná az 1989-es fordulat utáni fejleményeket” – jegyezte meg a kormányfő.
Ha a britek távoznak az EU-ból, Sobotka arra számít, hogy a témát a csehországi szélsőséges csoportok is felvetik. Rámutatott, hogy a parlamenten kívüli mozgalmak mellett például a parlament ellenzékhez tartozó Polgári Demokratikus Párt is kritikusan viszonyul Csehország uniós tagságához.