Nyugatról érkező elismerés: „Kívülállóként azt látom, hogy Orbán Viktor ezeket a csapdákat eddig sikeresen elkerülte”
A volt brit brexitügyi főtárgyalóval, Lord David Frosttal beszélgettünk.
Az Európai Bizottság továbbra is nyitott a Görögországgal való együttműködésre, Görögországnak Európában van a helye – mondta Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság euróért felelős alelnöke hétfőn Brüsszelben. Leszögezte azonban azt is: Brüsszelnek nincs felhatalmazása arra, hogy új pénzügyi programról folytasson tárgyalást Athénnel.
Nem kérdéses az euróövezet stabilitása, a közös fizetőeszközt használó országok között működnek azok a mechanizmusok, amelyek biztosítják az euró szilárdságát – szögezte le Valdis Dombrovskis, az Európai Bizottság euróért felelős alelnöke hétfőn Brüsszelben, az uniós javaslattevő-végrehajtó testület déli sajtótájékoztatóján.
A lett politikus a vasárnapi görögországi népszavazás kimenetele nyomán előállt helyzetet az eurózóna szempontjából úgy jellemezte, hogy a bankunió tud gondoskodni az euróövezet pénzügyi szektorának a stabilitásáról, és az Európai Stabilitási Mechanizmus (ESM) elnevezésű pénzügyi eszköz 500 milliárd eurós hátteret biztosít az esetlegesen nehéz helyzetbe kerülő nemzetgazdaságok megsegítésére. Az Európai Központi Bank szoros figyelemmel követi a fejleményeket, és kész arra, hogy fellépjen, ha az eurózónán belül az árstabilitás meggyengülését észleli – tette hozzá.
Sajnálattal állapította meg Dombrovskis, hogy a jelenlegi görög kormány nem tudott élni a hivatalba lépésekor – a korábbi mentőcsomagnak és a korábbi görög vezetés reformerőfeszítéseinek köszönhetően – már érzékelhetővé vált pozitív folyamatok nyújtotta lehetőséggel.
A vasárnapi referendumon a többség elutasította a mentőprogram fejében a hitelezők által szükségesnek ítélt reformintézkedés-csomagot. A brüsszeli bizottsági alelnök szerint „növekedett a szakadék” Görögország és az eurózóna többi állama között, és a válságból nincs egyszerű kivezető út, mert túl sok időt és esélyt tékozoltak el.
Dombrovskis hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság továbbra is nyitott a Görögországgal való együttműködésre, és hogy az ország helye „Európában van”. Leszögezte ugyanakkor azt is: Brüsszelnek nincs felhatalmazása az euróövezeti tagországok kormányait képviselő Eurócsoporttól arra, hogy a mentőprogramra vonatkozó eddigi javaslat helyett valami más, új pénzügyi programról folytasson tárgyalást Athénnel.