Dráma: csecsenekre lőttek a Putyin oldalán harcoló észak-koreai katonák, többen meghaltak
Az ukrán hírszerzés szerint az orosz–észak-koreai kombinált egységek egy nap alatt mintegy 200 katonát veszítettek.
A DK elnöke szerint a Déli Áramlat bedőlésével a keleti nyitás politikája akkora léket kapott, ami már süllyedéssel fenyeget, ezért arra szólítja fel a miniszterelnököt, hogy fejezze be a kalandozások korát.
Gyurcsány Ferenc szerint aki „az egyre gyengülő és elszigetelődő” Oroszországra építi Magyarország külpolitikáját, az kudarcra ítéli saját hazáját. A Demokratikus Koalíció (DK) elnöke ezt annak kapcsán mondta kedden sajtótájékoztatón, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök előző nap bejelentette: Oroszország nem tudja megkezdeni a Déli Áramlat gázvezeték tervének megvalósítását. Gyurcsány Ferenc azt mondta, a keleti nyitás politikája akkora léket kapott, ami már süllyedéssel fenyeget, ezért arra szólítják fel a miniszterelnököt, hogy „fejezze be a kalandozások korát”.
Értékelése szerint a döntés nyomán nyilvánvalóvá vált, hogy a magyar külpolitika és gazdaságpolitika „pofozózsákká” változott, és onnan kapta a legnagyobb pofont, ahonnan a legkevésbé számított rá. Nemcsak kudarcot vallott ez a politika, hanem látványosan meg is szégyenült és „újra az utolsó csatlós szerepébe kényszerültünk” – tette hozzá Gyurcsány Ferenc.
Úgy vélekedett, hogy a miniszterelnök nem értette meg, milyen változások történtek a 2008-2009-es válság óta, ugyanis Európa energiaigénye előbb stagnált, majd hanyatlott, ami átértékelte a Déli Áramlat szerepét. Ráadásul – folytatta a DK elnöke – 2012 óta látványosan csökken az orosz gazdaság teherbíró képessége, Moszkva egyre inkább elszigetelődik, Oroszországból menekül a tőke, az olaj ára esik és csökken a rubel értéke. Oroszország rákényszerül a családi ezüst kiárusítására is, ami azt mutatja, hogy nem Európa tiltakozása miatt nem kívánja folytatni a Déli Áramlatot, hanem jelentősen elveszítette finanszírozó képességét – jelentette ki. Gyurcsány Ferenc szerint ez más megvilágításba helyezi a paksi atomerőmű tervezett bővítését is, és közel lehet az a pillanat, amikor Oroszországnak a paksi szerződést is fel kell mondania. Ez pedig azt jelenti, hogy veszélybe került a teljes magyar energiapolitika – összegezte véleményét a DK elnöke.