Nagy szigorításra készülnek a britek az új EU-tagországokból érkezőkkel szemben

2014. május 25. 13:50

A szegényebb EU-tagországokból érkezők addig nem telepedhetnének le Nagy-Britanniában, míg hazájuk átlagjövedelme el nem ér egy bizonyos szintet. Erőteljesen korlátoznák a szociális juttatásaikat is.

2014. május 25. 13:50

A brit kormány több olyan törvényt fontolgat, amelyek szigorítanák az új EU-tagállamok polgárainak nagy-britanniai bevándorlási és munkavállalási feltételeit – írta a The Sunday Telegraph. A tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lap meg nem nevezett magas rangú kormányzati forrásai szerint az elképzelések között szerepel az uniós társállamokból érkezők vagyoni helyzetének felmérése, megakadályozandó, hogy a szegényebb EU-országokból tömegek induljanak meg Nagy-Britannia felé. E törvény alapján a legszegényebb EU-országok állampolgárai addig nem telepedhetnének le Nagy-Britanniában, amíg hazájuk gazdasági fejlettsége el nem ér egy meghatározott szintet.

A vizsgált lehetőségek között szerepel egy olyan szigorítás is, amelynek alapján hat hónap után haza lehetne toloncolni azokat a külföldi EU-állampolgárokat, akiknek nincs reális esélyük arra, hogy Nagy-Britanniában munkát találjanak. Emellett munkavállalónként 20 ezer fontig (7,5 millió forintig) terjedő pénzbüntetéssel lehetne sújtani minden olyan brit céget, amely az országos minimálbér alatti javadalmazást fizet külföldi EU-alkalmazottainak. Az ezért kiróható bírság jelenlegi felső határa ötezer font minden alulfizetett munkavállaló után.

A brit munka- és nyugdíjügyi minisztérium a The Sunday Telegraph forrásai szerint már dolgozik azon a terven is, amelynek alapján a jelenlegi három hónapról hat hónapra, vagy még hosszabb időre kiterjesztenék azt az időt, amit az EU-munkavállalóknak minimálisan el kell tölteniük Nagy-Britanniában, mielőtt jogosulttá válnának a brit szociális ellátó rendszer igénybevételére.

David Cameron konzervatív párti brit miniszterelnök már többször is hangot adott annak a véleményének, hogy a 2004-es keleti bővítés tanulságai alapján át kell alakítani az új EU-tagállamok állampolgárainak munkavállalási szabályozását. 

Cameron a BBC televízióban a minap kijelentette: a 2004-ben EU-taggá vált közép- és kelet-európai országokból a jelentős jövedelmi különbségek miatt indult „tömeges vándorlás” Nagy-Britannia felé. A brit kormányfő szerint e tapasztalat alapján be lehetne vezetni például olyan átmeneti szabályozást, amely addig nem teszi lehetővé az új EU-tagállamokból érkezők szabad munkavállalását más uniós országokban, amíg az új tagországokban az egy főre jutó átlagjövedelem el nem ér egy bizonyos szintet.

A Konzervatív Párt vezette brit kormánykoalíció – gyakran a liberális koalíciós partner ellenkezésével dacolva – már az elmúlt hónapokban is sorra jelentette be az uniós állampolgárok nagy-britanniai munkavállalási feltételeinek szigorítását, és az unión belüli szabad munkavállalás egész rendszerének átalakítását is követeli. London emiatt többször is komoly konfliktusba keveredett Andor László foglalkoztatási és szociális ügyekért felelős EU-biztossal, akinek ismételt bíráló nyilatkozatait rendre éles ellenkritikákkal fogadták brit politikusok.

Összesen 73 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Cassi
2014. május 25. 19:48
Ha ez demokratikus, akkor mi se fizessünk segélyt a cigányoknak addig, amíg Indiában az átlagjövedelem el nem éri a magyar felét.
Petőfi Sándor
2014. május 25. 18:27
Ez akár rendben is lenne. Csak az a baj, hogy miközben korlátoznák a képzetlen munkaerő beáramlását a nyugati országok, mindeközben tovább folytatnák az agyelszívást. Kelet-európai orvosok, mérnökök, és egyéb hiányszakmák szakembereit továbbra is magukhoz csábítanák, anélkül, hogy az adott országnak kifizetnék a képzési költségeket. Lehet korlátozni a munkaerő szabad áramlását, viszont akkor másik oldalról tessék fizetni a jól képzett szakemberekért. Mert egyéb esetben ez nem más, mint Kelet-Európa kizsákmányolása.
Brigadéros
2014. május 25. 18:26
Azért érdekes képet mutatna a világ és benne Anglia, ha egyszer vissza kellene adniuk mindent az eredeti gazdáiknak, akiktől vagy ötszáz éven át gátlástalanul elraboltak, kiszipolyozták...persze most nekik már könnyű bezárkózni ésqrvára demokratának lenniük a gazdagság halmokon...
mustarharmas
2014. május 25. 17:14
Gondolom, azt is el fogják fogadni, hogy mi meg addig nem engedünk be brit árut, amíg a mieink versenyképessége el nem éri az övékét. Ja, hogy válogatni tetszik a 3 szabadság közül és csak a számukra előnyöseket tartanák meg? Khm....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!