Megtörné az Oroszország-függőséget a lengyel kormányfő

2014. április 22. 11:14

A európai energiaunió megteremtéséről és az orosz gázmonopólium megtörésének szükségességéről ír a Financial Times európai kiadásának keddi számában Donald Tusk lengyel miniszterelnök.

2014. április 22. 11:14

Donald Tusk a tekintélyes brit gazdasági és politikai napilap hasábjain megállapítja: a túlzott függés az orosz gáztól legyengíti Európát, amire szerinte az a megoldás, ha a monopolhelyzetben lévő Oroszországgal szemben egy egységes európai testület tárgyal és dönt a gázvásárlásról, és létrejön az energiaunió. „Ha ez megvan, Európának neki kell látnia annak az időigényesebb feladatnak, hogy megtörje az orosz gázmonopóliumot és helyreállítsa a szabad versenyt” – írja Tusk.

 
A lengyel kormányfő szerint az energiauniónak hat vezérelv mentén kellene létrejönnie. Először is Európának ki kellene fejlesztenie egy olyan mechanizmust, amely révén közösen, egységesen tárgyalhat az energiaszerződésekről Moszkvával. Másrészt meg kell erősíteni az EU tagállamai közötti szolidaritást arra az esetre, ha leállnának az orosz gázszállítások. Harmadik követelményként Tusk szerint az EU-nak támogatnia kell a megfelelő energiainfrastruktúra kiépítését, uniós támogatással kell gáztározókat, összeköttetéseket építeni. Negyedik alapelvként a lengyel kormányfő szerint maximális mértékben ki kell használni Európa fosszilis energiaforrásait, a szenet és a palagázt is. „Küzdenünk kell egy tisztább bolygóért, de biztos energiaellátásra és munkahelyekre van szükség, hogy ezt finanszírozzuk” –írja Donald Tusk.
 
Ötödik elvként a lengyel kormányfő arról ír, hogy az EU-nak kapcsolatba kell lépnie Európán kívüli partnereivel, akiktől energiát vásárolhat. Ezek közül az Egyesült Államokat és Ausztráliát nevesíti a lengyel miniszterelnök. Tusk szerint emellett meg kell erősíteni azt az energiaközösséget, amely 2005-ben jött létre az EU és 8 keleti szomszédja között. Nem csak az EU, hanem egész Európa energiabiztonságát javítani kell – szögezi le Tusk.

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
basatu
2014. április 22. 18:49
Ez a donald kacsa most mérges mert Putyin betiltotta az EU disznóhús importot,kell ez nektek? Még nincs vége,lesz ismét vaj és hús hegye,az unióbanb,mert Putyin máshonnan szerzi be olcsóbban.Nem tanultatok az USA példájából,ők is erősködtek,és már nem szállítanak csirkét sem az orosz piacra,ugyan is Putyinnak nem kell az usákok élelmiszere sem!!
KannibálTatárÚr
2014. április 22. 13:44
Nagyon kedves a lengyel ME. A gáztározókat fel is kell tölteni. Ha nem lesz orosz gáz akkor mivel? Persze, ott az ajánlat az amerikai és ausztrál palagázra. Csakhogy a palagáz kitermelése jóval drágább. A szállításánál pedig figyelembe kell venni, hogy: 1. Ki kell építeni az alkalmas hajóparkot; 2. A hajók bizonyos ideig úsznak, mégpedig oda-vissza; 3. A hajók cseppfolyósított gázt szállítanak. Ehhez a gázt -160-(-170) C°-ra kell lehűteni. Ez biztos időigényes munka; 4. Európában a cseppflyósított gázt ismét gázzá kell alakítani. Egy hajó mintegy 200 ezer tonna gázt szállít. Itt is be kell tartani bizonyos technológiai előírásokat, így ez is időigényes feladat; 5. A gázt cseppfolyós állapotban is nyomás alatt kell tartani -160-(-170) fokon. Tehát nagy mennyiségben nem olyan egyszerű dolog a cseppfolyósítás és a szállítás.
korona
2014. április 22. 13:31
Majd, ha Magyarország adósságát is meg lehet tárgyalni az európai államokkal, akkor jöhet számításba megbeszélés az oroszokkal. Magyarországot egy olyan adósságba keverték bele, amit Magyarország valőjában soha nem tud kifizetni. Vajon kik voltak azok?
tevevanegypupu
2014. április 22. 12:41
Olajat fog fakasztani, akárki meglássa.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!