EU: közös költségvetési politika?

2010. december 12. 17:17

A német kormány pénzügyminisztere egy vasárnapi interjúban nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a jövőben az EU közös pénzügyi és költségvetési politikát folytasson. Az euró bevezetésekor Berlin álláspontja az volt, hogy a valutauniót össze kell kapcsolni a politikai unióval. Akkor ezt nem sikerült keresztülvinni.

2010. december 12. 17:17

Wolfgang Schäuble a Bild am Sonntag című vasárnapi hetilapnak nyilatkozva emlékeztetett: az euró bevezetésekor Berlin álláspontja az volt, hogy a valutauniót össze kell kapcsolni a politikai unióval. Akkor ezt nem sikerült keresztülvinni.

Sikerült viszont kiharcolni a stabilitási és növekedési egyezményt, amely felügyeli az egyes tagállamok pénzügyi politikájának határait, valamint biztosítani az Európai Központi Bank függetlenségét. Az elvi döntés tehát az volt, hogy a pénzügyi és a költségvetési politikát nemzeti hatáskörben kell szabályozni. Ha egyesek ezt most meg akarják változtatni, akkor lehet róla beszélni. Ami viszont nem fog menni: közösségi államkötvényeket kibocsátani az euróövezethez tartozó államok nemzeti adósságainak finanszírozása céljából - szögezte le a német pénzügyminiszter.

Arra a kérdésre, vajon az úgynevezett euróövezeti kötvények nem jelentenének-e egy lépést a szilárdabb közös pénzügyi politika felé, Schäuble elutasítóan válaszolt. „Az euróövezet jelenlegi összetétele esetén nem. Ezek az eurókötvények ugyanis pontosan azt helyeznék hatályon kívül, amiben eddig az euró stabilitásának a zálogát láttuk: aki nem gazdálkodik szolid módon, az magasabb kamatokat fizet. Aki jól gazdálkodik, az kevesebb kamatot fizet államkötvényeiért. A (közös) eurókötvények azt eredményeznék, hogy mindenki ugyanolyan, magasabb kamatlábat lenne kénytelen elfogadni. Az pedig nem lehet, hogy a közösségi adósságpolitika révén egyes államok engedjenek a csábításnak, és felelőtlenül viselkedjenek” - hangoztatta a Bild am Sonntagnak nyilatkozva a német pénzügyminiszter.

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
denever
2010. december 12. 21:29
pénzügyi Anschluß?
drkovax
2010. december 12. 18:03
Arra azért befizetek, hogy London vagy Párizs mennyire tolerálná a német beleszólást a pénzügyeikbe ... Hamvában holt. Max a kicsik szívatására kitalálnak valamit...
HSL
2010. december 12. 17:29
Ez bizony tipikus esete annak, hogy nem annyira a MIT, hanem a HOGYAN mentén válik láthatóvá a dolog előnye/hátránya. A néhai Monarchián belül jól sült el a közös pénzügy. De a közös EU költségvetés sokkal bonyolultabb ügy, hisz jóval több és különbözőbb állam és társadalom igényeit kell közös nevezőre hozni. A túlszabályozottságra hajlamos brüsszelizmus meg pompásan hazavághatja egy sor irreális, távolból jónak tűnő sarokszámmal nem egy tagállam gazdaságpolitikáját. Na persze nem a döntésekre befolyással bíró nagyokét...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!