A Financial Times arról ír, hogy Szalay-Bobrovniczky Kristóf még az amerikai szankciók alatt álló orosz vasúttársasággal üzletelt, amikor tavaly átvette Magyarország honvédelmi miniszteri tisztségét. Bár hetekkel hivatalba lépése után eladta részesedését, írják, kinevezése, üzleti és politikai kapcsolatai mind „azt jelzik, hogy Orbán Viktorminiszterelnök igyekszik kiterjeszteni befolyását a fegyveres erőkre és a védelmi iparra is”.
Szalay-Bobrovniczky a múlt hónapban kezdte meg a hadsereg vezetőinek leépítését, akik közül sokan egész pályafutásukat a NATO-ban töltötték
– a kritikusok szerint ez a lépés politikai indíttatású.
Petr Pavel, akitnemrég választottak meg cseh elnöknek, a katonai tisztogatást „az Orbán Viktor körüli hatalomfokozatos koncentrációjának és mindazok korlátozásának" részeként jellemezte, akiknek más a véleménye. Papíron Szalay-Bobrovniczky ugyan rendelkezik a megfelelő referenciákkal a munkájához, de karrierje valószínűleg másként alakult volna, ha nem lett volna „az Orbán-kormányzati elit fontos tagja” – ahogyan Csiki Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem honvédelmi szakértője nevezte. „Magyarország katonai korszerűsítése elképesztő mennyiségű forrást igényel” – mondta a szakértő, hozzátéve, hogy a miniszter élvezi azt a politikai bizalmat, amely a források hatékony elköltéséhez szükséges. Orbán tervei a védelmi iparral kapcsolatban tavaly váltak világossá, amikor részt vett a hadsereg újoncainak ünnepségén: „Olyan hadiipart építünk itthon, Magyarországon, amely képes modern fegyvereket gyártani”.
Szalay-Bobrovniczky régóta az Orbán-féle illiberális rendszer támogatójaként azonosítható. 2015-ben azt mondta, hogy „aktív tagja a folyamatban lévő elitváltásnak”, amely a baloldali-liberális politikát váltja fel, és amely szerep „nagy barátokkal és szaftos juttatásokkal” jártak. Cégadatok szerint a kaszinótársaság, amelyben részesedést szerzett, 2021-ben 28 millió eurós osztalékot fizetett a tulajdonosainak.
Szalay-Bobrovniczky decemberben meg nem nevezett áron adta el részesedését Habony Árpádnak.
A magyar védelmi iparban érintett egyik legfontosabb vállalat a 4iG,egy tőzsdén jegyzett távközlési csoport. Az egykor veszteséges céget 2018-ban vásárolta meg Orbángyerekkori barátja, Mészáros Lőrinc, Magyarország leggazdagabb embere, az állami megrendelésekpedig gyors bővülést indítottak el a 4iG számára.