Prémium, páratlan, pikáns. Így jellemzik rajongói a mangalicahúst, amelyet a világ legdrágább, felsőkategóriás éttermeiben sztárszakácsok készítenek a kényes ízlésű gourmet közönségnek. Ma már bátran hívhatjuk a mangalicát a magyar gasztroforradalom zászlóshajójának is, noha harminc évvel ezelőtt szinte csak egyetlen ember, az akkor frissen végzett agrármérnök, Tóth Péter, a „mangalicás” bízott abban, hogy megmenti az egykor szinte minden magyar háztájiban megtalálható, kihalás szélére került sertésfajtát. Immár a Mangalicatenyésztők Országos Egyesülete elnökeként nem kisebb feladatra vállalkozott az Agrárminisztérium és az Agrármarketing Centrum szoros együttműködésével, hogy őshonos sertésünket itthon is újra felfedezzék az emberek. A mangalica nemzeti kincsünk, a magyar gasztrokultúra kuriózuma.
Ez zsír! Miért egészséges a mangalica?
A mangalica – bár minősége miatt magasabb árkategóriás terméknek számít –, egyáltalán nem luxusélelmiszer, érdemes rendszeresen fogyasztani. Élvezeti értékét az ízletesség, lédússág és porhanyósság biztosítja, s mivel húsában kedvező az Omega 6 és Omega 3 zsírsavarány, valamint fontos tárháza az ásványi anyagoknak és mikroelemeknek (pl. B-vitamincsalád, vas, foszfor), az egészségtudatos táplálkozásban is helye van. A mangalica nagyüzemi körülmények között szinte nem is nevelhető, tartásának szigorú szabályai vannak: csak természetes eredetű, ún. „makkoltató” táplálékot kaphat, valamint hagyni kell az állatot a saját ütemében növekedni. A mangalica így háromszor annyi zsírt növeszt bőre alatt, mint a hússertés, és ez a kulcsa páratlan ízvilágának is: a rugalmas textúrájú, nedves, lágy zsírfoltokkal barázdált húsa elképesztő ízharmóniát nyújt.
A mangalica prémium élelmiszer, ez az árából is kitűnik, nem a mindennapok eledele. Ünnepi alkalmakkor, vagy egy vasárnapi családi ebéd alkalmával viszont bátran gondolkodhatunk benne, s ez a célja a mangalicahús belföldi fogyasztásösztönzésének is.
Ismerd meg a mangalicát és egy termékekkel teletöltött hűtő lehet a jutalom!