Meglepő módon erre Balázs Péter hozta fel az oktatás, az egészségügy, jó közlekedés, és a többi téma mellett
a globális mozgásokat, így a terrorizmus, a migráció vagy a klímaváltozás megfékezését.
Itt belefért egy kis lózung, miszerint Magyarországot a EU autópályáján már leelőzte Lengyelország, Románia, Szlovákia, „s már csak Bulgária kullog mögöttünk”. Ezt a miniszter árnyalta, rámutatva Szlovákia lassulására és a román gazdaság korlátaira, kiemelve, Magyarország 2004 óta zárkózik fel az EU-átlaghoz, ennél nagyobb baj a belső fejlettségi szakadék, hogy Budapest bő msáfélszeresét hozza az uniós átlagnak, az Észak-Alföld meg a felét, amit mindenképp kezelni kell.
S végül a háború is előkerült, némi geopolitikai vonatkozással. „A csatatéren nem szankcióval lőnek, hanem ágyúval” – fogalmazott Balázs Péter, kiemelve, Magyarország mind a hat szankciós intézkedést elfogadta, s bár korlátos a hatásuk, és vitás hogy kinek fájnak jobban, az EU-nak vagy Oroszországnak, s
a háborúnak akkor lesz vége, ha mindkét fél azt mondja, most már elég.
„Az EU-nak kellene békeközvetítést vállalnia, mint 2014-ben” – fogalmazott Navracsics, aki szerint gazdaságilag mind az EU és mind Oroszország hanyatlik, teret veszt, vagyis elkerülhetetlen az együttműködés. Ehhez nem ártana tudni, mik az orosz célok – válaszolt Balázs.
A V4-ek is szóba kerültek. Navracsics megemlítette, Magyarország számára volt leginkább fontos a visegrádiak partnersége, ugyanakkor a számos vita ellenére, főleg amiket most az orosz-ukrán konfliktus előhozott, vannak és lesznek területek, ahol valóban egymásra vannak utalva, az EU-ban a legtöbb kérdésben így van. Balázs ugyanakkor méltatta a V4-ekben rejlő lehetőségeket, elvégre „négyen kiteszünk egy nagy tagállamot is”; hozzátéve, a V4-ben mindig annyi van, amit a négy kormány beletesz.
Fotó: Ficsor Márton