Sokkoló titok derült ki Zelenszkijről: hónapokkal ezelőtt véget érhetett volna a háború
Meggyőzhető volt a német kancellár.
„Putyin elragadó”, a demokrácia pedig „egy amerikai kitaláció”. A csecsen elnök-hadúr ontja az ehhez hasonló kijelentéseket, miközben csapataival rászabadult Ukrajnára. Ramzan Kadirov portréja!
Csecsenföld, a fél Dunántúl nagyságú és másfél milliós lakosságú volt szovjet, jelenlegi orosz föderációs tagköztársaság ma már Putyin rendszerének feltétlen támasza. Érdekes metamorfózison esett át Csecsenföld az ezredforduló után, hiszen az 1990-es években komoly áldozatokat hozott a Szovjetunió felbomlása után megszerzett viszonylagos függetlenségének megőrzéséért,
Az első csecsen-orosz háborúban (1994-1996) a csecsenek egy, a jelenlegi ukrajnaihoz nagyon hasonló orosz inváziót vertek vissza jól szervezett gerillaharcmodorral, bár településeiket – ahogy most az ukránokéit – az oroszok lebombázták. A második csecsen háború idején (1999-2009) már egy megosztott csecsen társadalom és haderő állt szemben az oroszokkal: a szeparatista erőket mindinkább a Samil Baszajev vezette iszlamista csapatok dominálták, míg a csecsenek másik része az oroszokkal való kiegyezést támogatta.
Vlagyimir Putyin a Csecsenföld fölötti orosz ellenőrzést 2000 nyarán állította vissza, egy oroszbarát vezetőt helyezett a köztársaság élére, azt az Ahmad Kadirovot, aki az első csecsen háború idején imámként még az oroszok elleni dzsihád támogatója volt. 2003-ban új alkotmányt fogadtattak el – egy a krímihez hasonló népszavazás megrendezését követően –, amely korlátozott autonómiát biztosított a csecsenek számára, egyúttal
Moszkva a következő néhány évben még 50 ezer orosz katonát állomásoztatott a csecsen területeken, a helyi iszlamista felkelést folyamatosan fojtották el – különösen megnövelt erővel a 2004-es beszláni túszejtő dráma után –, az iszlamista vezetőket egymás után likvidálták, így végül a Kreml 2009 tavaszán úgy döntött, hogy a „terrorellenes hadműveletet” hivatalosan is lezárja, az orosz katonák nagy részét pedig ezt követően kivonták.
Vlagyimir Putyin orosz elnök fogadja Ramzan Kadirovot 2004. május 9-én, miután apja, Kadirov elnök ellen merényletet követtek el ezen a napon a grozniji Dinamo stadionban
Ahmad Kadirov egy évig élvezhette az elnöki tisztséget, 2004-ben csecsen iszlamisták egy pokolgépes merényletben meggyilkolták. Másfél évvel később fia, Ramzan Kadirov lett a Csecsen Köztársaság vezetője, 2007-től pedig – miután elérte a 30. életévét, az alkotmányban az államfői tisztség betöltéséhez szükséges legalsó korhatárt – elnöke is.
Az ifjabb Kadirov 2004-ben szerzett jogi diplomát a Mahacskalai Egyetemen, majd közgazdasági végzettséget a Dagesztáni Állami Egyetemen. 20 évesen házasodott, hírek szerint a 2000-es években még két feleséget vett maga mellé, 12 gyermek apja (egyik lánya ma már a kulturális miniszter helyettese). Ramzan apja mellett sofőrjeként, illetve a csecsen legfőbb vezető személyes testőrségét ellátó milícia, a „kadirovci” vezetőjeként szolgált.
Kadirovot apja halálát követően először ügyvivő miniszterelnökké nevezték ki, ilyen minőségében
Amikor 2006-ban kormányfő lett, első rendelkezésével előírta a kötelező fejkendőviselést a nők számára, valamint felhatalmazást adott egy grandiózus elnöki palota építésére Groznij belvárosában.
Nem véletlenül, ugyanis célja nem a miniszterelnöki, hanem az államfői poszt megszerzése volt. Putyin elnök ezzel meg is ajándékozta: 2007 februárjában rendeletben váltotta le Alu Alhanov csecsen elnököt, és Kadirovot jelölte a helyére – a csecsen parlament pedig megszavazta. A Kreml célja ezzel egyértelműen az volt, hogy a lojális Kadirov hatalomba emelésével a nyolc éve tartó katonai akciók, politikai bizonytalanságok és társadalmi feszültségek után végre normalizálódjon az orosz-csecsen viszony.
Az új államfő tisztában volt feladatával, unokatestvérét nevezte ki a megüresedő kormányfői tisztségre, és
2009-ben, miután orosz segítséggel a szeparatista erőket visszaszorította, a háborút befejezettnek nyilvánította, saját tisztségét pedig elnök helyett vezetőnek neveztette el, mondván: az Orosz Föderációban egyetlen elnök lehet csak, az pedig az orosz elnök.
Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök és Ramzan Kadirov Ahmad Kadirov volt csecsen államfő sírjánál Centorojban 2012. június 19-én
A Kreml 2011-ben második ciklusra is Kadirovot jelölte a csecsen állam vezetőjének, a grozniji parlament újra meg is választotta. A vezető fő célkitűzése a megkezdett gazdasági reformok és az infrastrukturális beruházások folytatása volt, és ebben látványos eredményeket is fel tudott mutatni: a két háborúban elpusztított települések jó része újraépült,
beruházásokból. Az orosz finanszírozás jelentős gazdasági növekedést hozott, a gazdaság motorja beindult.
A pénzek jelentős része az Ahmad Kadirov Alapon keresztül érkeztek a csecsen kormányzathoz, ugyanakkor az alap pénzeszközeinek felhasználásáról nemcsak a kabinet, de legfőképpen a vezető és családja hozott döntéseket. Az orosz pénzek egy része magánzsebekben landolt, ezt a törvénytelen gyakorlatot az orosz pénzügyi hatóságok többször bírálták, kevés eredménnyel. Kadirov és bizalmas üzleti köre hatalmas magánvagyonokat halmozott fel – a vezető évente nyilvánosságra hozott vagyonnyilatkozataiban ennek természetesen semmilyen nyoma nincs, ugyanakkor a villák, a luxusautók, az aranytárgyak, a magánrepülő, a fényűző életmód mögött kell lennie vagyonmozgásnak.
Az állami korrupció mellett az emberi jogi visszaélések adnak további támadási felületet a Kadirov-rezsim gyakorlatában. Nyugati emberi jogi szervezetek évek óta datálják a csecsen ellenzékieket ért atrocitásokat, hosszú a lista. Ezt a felsorolást a rejtélyes politikai gyilkosságok vezetik,
közös bennük, hogy keményen és a nyilvánosság előtt bírálták Kadirovot. Közülük a legnevesebb eset Anna Politkovszkaja orosz újságíró 2006-os meggyilkolása: a riporter a csecsenföldi hatósági kínzásokról írt oknyomozó anyagot, és állítólag közvetlen bizonyítékai voltak Kadirov ebben játszott szerepével kapcsolatban, amikor lelőtték. A visszaélések listáján sok konkrét eset áll, amelyek bizonyítják, hogy a csecsen vezető személyes parancsnoksága alatt álló milícia embereket fenyegetett, rabolt el vagy kínzott meg. A csecsen hatóságokat homoszexuálisok elleni szisztematikus akciókkal is vádolják (zaklatás, kínzás, börtönbüntetés) – Kadirov válasza erre: „Csecsenföldön nincsenek buzeránsok”.
Joe Biden az ENSZ közgyűlésén mondott 2021. szeptemberi beszédében a következőket mondta: „Mindannyiunknak meg kell védenünk az LMBTQ személyek jogait… legyen szó akár Csecsenföldről, akár Kamerunról, akár más országról”. Ezt nem hagyta szó nélkül Ramzan Kadirov: azt mondta, „Biden annyira abszurd kijelentést tett, amire válaszul csak annyit tehetek, hogy meghívom hozzánk, hogy a saját szemével láthassa, a Csecsen Köztársaságban nincsenek buzeránsok.”
Csecsen és orosz katonák a félig bevett mariupoli Azovsztal acélmű egyik lerombolt épületénél (forrás: YouTube)
A 2014-s ukrajnai orosz hadműveleteket a lojalista Kadirov támogatta, a Viktor Janukovics ukrán elnököt megbuktató Majdant államcsínynek nevezte, mert
A következő években az orosz hadseregnek az Iszlám Állam szunnita terrorszervezet elleni szíriai beavatkozását is helyeselte, de a csecsen hadseregnek is volt dolga belföldön az iszlamista merénylők semlegesítésével. A katonai együttműködés olajozottságát jelzi, hogy Kadirov 2020 nyarán tábornoki rangot kapott az orosz hadseregben, a nemzeti gárda alárendeltségében.
Amikor 2022 tavaszán az ukrajnai orosz hadműveletek megindultak, Kadirov több üzenetet helyezett el Telegram-oldalán, amelyben megadásra szólította fel az ukránokat, illetve tudatta, hogy a csecsen harcosok Putyin parancsára várnak a beavatkozásra. Az orosz médiában február végén meg is jelent egy videófelvétel, amelyen fekete egyenruhás csecsen különleges egységek sorakoznak Groznij utcáin, bevetésre indulva.
majd felröppent a hír, hogy az ukrán különleges egységeknek kiszivárogtatott orosz titkosszolgálati információk segítségével sikerült semlegesíteniük egy csecsen halálosztagot, amely Kijevben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök meggyilkolására érkezett.
A csecsen harcosok ott voltak Mariupol ostrománál, és harcoltak az Azovsztal erőmű-erődben magukat elbarikádozó utolsó ukrán egységek ellen – a hadi epizódokat Kadirov Telegram-, illetve Instagram-oldalának követően részleteiben követhették, a csecsen hadúr mániákus posztoló. Ezekből azt is megtudhatjuk, hogy jelenleg az Ahmat különleges egység csecsen harcosai küzdenek az orosz szeparatista erők oldalán az ukrán védők ellen Szeverodonyeck utcáin.
Ramzan Kadirov és Jean-Claude van Damme belga színész a csecsen vezető 35. születésnapja alkalmából rendezett gálaműsoron Groznijban 2011. október 5-én
Ramzan Kadirov tetteit, nyilatkozatait, megjelenéseit vizsgálva egy ellentmondásos karaktert látunk: szigorú muszlim, aki
aki állami törvénnyel rendelte büntetni a fejkendőviselést elhagyó nőket, a kaszinózó vagy alkohollal kereskedő férfiakat; miközben maga luxusautókat, aranykarórákat, csecsen szablyaritkaságokat gyűjt, villákban él.
Kadirov táncol
Aki a nemzeti szuverenitásról másként gondolkodó csecsen honfitársát, vagy az oroszok ellen forduló muszlim hittársát egy rendelkezéssel eltetet az útból, miközben a brazil fociválogatottat Groznijba hozza, hogy barátságos meccsen népszerűsítse a focit hazájában – úgy, hogy a csecsen válogatott kapitánya ő maga lett, miközben felvételek tanúsága szerint luftot rúg a gyepen.
Aki szeret katonai egyenruhában fegyverekkel pózolni, rajong a háborúskodásért, születésnapi bulijaira viszont nyugati sztárokat fizet, hogy neki énekeljenek; akinek saját ökölvívó egyesülete van, miközben videófelvételeken az látható, hogy egy pr-rendezvényen egy profi birkózó aláfekszik neki, hogy a vezető nagy nehezen be tudjon vezetni neki egy fogást.
Kadirov egy igazi keleti despota – mondják róla volt testőrei, volt ismerősei, ellenfelei. Már kormányfői mandátuma idején figyelmeztettek bírálói, hogy a személyi kultusz veszélyes tendenciáit látják körülötte épülni,
A csecsen vezér ezeket a kritikákat egy kézmozdulattal elhessegeti; amíg mögötte áll a szilárd hátországgal bíró, nagy hatalmú orosz elnök, amíg érkeznek az orosz beruházások, amíg fut a gazdaság, amíg tart a csecsen büszkeség, addig nincs oka félni, hatalmát akár élete végéig megtarthatja.
Kadirov luftot rúg
Nyitókép: Vlagyimir Putyin orosz kormányfő beszélget a csecsen államfővel, Ramzan Kadirovval a grozniji Ahmad Kadirov mecsetben 2008. október 16-án
Fotók: MTI