Iszlamistákat kaptak el Németországban
A férfiak karácsonyi vásáron akartak terrortámadást végrehajtani.
Az olyan csapások sem tudták kikezdeni Scholzot, mint a cum-ex-botrány és a sajátjaitól elszenvedett megaláztatás a 2019-es pártelnökválasztás során.
Elsi Jung írása a Mandiner hetilapban
Lars Haider, a Hamburger Abendblatt napilap főszerkesztője közel 300 oldalon mutatja be kötetében Olaf Scholz pályafutását, azét a politikusét, akit egykor társai is csak megmosolyogtak a Német Szociáldemokrata Pártban.
Haider jó ideje követi Scholz tevékenységét,
És lám: ami 2021 tavaszán a kedvezőtlen közvélemény-kutatási adatok tükrében még rossz viccnek tűnt, az a 2021. szeptember 26-ai választást követően valósággá vált: Olaf Scholz lett a Német Szövetségi Köztársaság kancellárja.
Haider a színfalak mögötti világot villantja fel az olvasónak azokból az évekből, amikor Scholz munkaügyi miniszterként, hamburgi polgármesterként, majd pedig Németország alkancellárjaként ténykedett. Egy politikus győzelmeit és kudarcait vázolja, mindenekelőtt pedig azt, hogy Olaf Scholz hogyan kezelte mindezt. Ezzel kapcsolatban gyakran visszaköszönő mondat a „folytatja, mintha mi sem történt volna”.
Még az olyan csapások sem tudták kikezdeni Scholzot, mint a 2024-es olimpia kudarcra ítélt 2015-ös pályázata, a botrányos G20-csúcstalálkozó 2017-ben, a cum-ex-botrány és a sajátjaitól elszenvedett megaláztatás a 2019-es pártelnökválasztás során. Mindezt azonban érdemes alaposan elemezni: a szerző ezzel azt akarja bemutatni, hogy Scholz nem érzelemmentes ember, hanem eredményközpontú politikus, aki mindig jobban és másoktól eltérően akar cselekedni.
Scholznak nem mindig volt ilyen nehéz a dolga. Haider azt az oldalát is bemutatja, amelyet csak a legszorosabb bizalmasai és a hamburgi polgárok ismerhetnek: Olaf Scholz olyan ember, aki tartja a szavát. A szerző meglátása szerint már hamburgi polgármesterként be tudta bizonyítani, hogy választási ígéreteit meg is tudja valósítani, ezzel pedig kivívta a választók tiszteletét. Lars Haider szerint a szocdem politikus ezekben az években tanulta meg azt is, hogy nem álarcot kell öltenie, hanem egyszerűen mindenki másnál jobban kell kormányoznia.
E vezérelv mentén határozta el 2018-ban, hogy Németország kancellárja lesz, a terveit pedig nemes egyszerűséggel így fogalmazta meg: Németországban mindenki boldoguljon függetlenül attól, hogy mivel foglalkozik és honnan származik. Haider ismerteti azt a bizalmasokból és ismerősökből álló kapcsolatrendszert, amelyet Scholz a tervei megvalósítására hozott létre. A kötet foglalkozik Helmut Schmidt, Kevin Kühnert, Armin Laschet és Christian Lindner szerepével is.
Haider meglátása szerint kevés olyan kérdéskör van, amivel Olaf Scholzot össze lehet zavarni, az egyik ilyen a feleségével, Britta Ernsttel való kapcsolata. Az olvasó valójában akkor kezdi sejteni, hogy milyen ember is a kancellár, és hogyan bánik embertársaival, amikor megérti a feleségéhez fűződő kapcsolatát: igyekszik egyenrangú partnerként tisztelni mindenkit. A szintén becsvágyó politikus feleség iránt érzett szeretete azonban felvillantja azt a dilemmát is, amellyel idővel a politikai élet minden sikeres szereplője akarva-akaratlanul szembesül, nevezetesen hogy kevés, de annál becsesebb a közösen töltött idő.
A szerző minden kívülállónak figyelmébe ajánlja a kötetet, főként azoknak, akik nem értik, miért is lett Olaf Scholzból kancellár. A könyv nem csupán felvázolja a politikus portréját, de bizonyos értelemben tiszteleg is előtte. Lénye azonban továbbra is rejtve marad az olvasók előtt, és vélhetően ez a jövőben is így marad.
Lars Haider: Olaf Scholz – A hatalomhoz vezető út. MCC Press, 2023
A szerző a Magyar–Német Intézet az Európai Együttműködésért munkatársa.
Nyitókép: MTI/AP/dpa/Wolfgang Kumm