Rálépett Bukarest a külhoni magyar értelmiség és munkásosztály torkára – Erdélyi '56
A zsugorodó, örökös kompromisszumoktól is felőrölt, de azért még élő erdélyi magyarság sorsa csak minket, magyarokat érdekel. Senki mást.
|Kéri Gáspár|
Bármilyen hihetetlenül hangzik is, a Magyar Képzőművészeti Egyetem fennállásának másfél évszázadát ünnepli, amit nagyszabású programsorozat kísér ebben a tanévben. Az MKE150 rendezvényeinek gerincét egy háromrészes kiállítássorozat adja, melynek utolsó állomása a Térfoglalások – A Régi Műcsarnok történetei címen február 22-én nyíló tárlat lesz. Kevesen tudják, hogy az Andrássy út 69. alatt álló, az egyetemnek 1945 óta otthont adó neoreneszánsz épület, valamint belső terei az egyik legnagyvonalúbb építészeti jelként emelkednek ki a sugárút palotái közül. A Láng Adolf által tervezett, 1877-ben átadott városi palota a legújabb kori magyar képzőművészet egyik legfontosabb reprezentációs tere volt a dualizmus korában, hiszen legendás kiállítások és jelentős művészeink nagy pillanatai köthetők a Régi Műcsarnok falaihoz.
A jubileumi összeállításon archív anyagok, építészeti tervrajzok és műtárgyak segítségével idézi meg a régi szalonkiállítások hangulatát, mellettük – kontinuitást teremtve a mával – az egyetemhez szoros szálakkal kötődő modern és kortárs alkotók munkái egészítik ki a tárlatot. Az esemény középpontjában a körültekintő műgonddal frissen restaurált Lotz Károly-freskók állnak, melyek az ugyancsak megújult neoreneszánsz belső terekkel harmonizálva az egyetem közösségi tereinek talán legnagyobb látványosságai. Lotz allegorikus nőalakjai a művészeteket (festészet, szobrászat, rajz, építészet, iparművészet, művészettörténet) és az akadémikus művészet alapfogalmait (valóság, képzelet, fantázia, harmónia) személyesítik meg. A kiállítás az egyetem hallgatóinak bevonásával valósult meg, a dizájn a látványtervezők, a grafikai arculat egy tervezőgrafikus-hallgató munkáját dicséri.
(Térfoglalások – A Régi Műcsarnok történetei. A kiállítás március 22-éig tekinthető meg a Magyar Képzőművészeti Egyetemen)