Itt van Zelenszkij válasza: reagáltak az ukránok Putyin tárgyalási felkérésére

Hatalmas jelentőségű párbeszéd alakult ki, de van egy feltételük az ukránoknak.

A kétoldalú kereskedelmi és védelmi együttműködésről lesz szó.
Washingtonba utazott Rishi Sunak brit miniszterelnök, aki a Downing Street szerdai tájékoztatása szerint mindenekelőtt a kétoldalú kereskedelmi és védelmi együttműködés erősítéséről tárgyal Joe Biden amerikai elnökkel.
Sunak különböző nemzetközi rendezvényeken eddig háromszor találkozott Bidennel azóta, hogy tavaly októberben a kormányzó brit Konzervatív Párt vezetőjévé és miniszterelnökké választották, de ez lesz a brit kormányfő és az amerikai elnök első hivatalos kétoldalú megbeszélése a Fehér Házban.
A Downing Street szóvivője közölte: a brit miniszterelnök azt hangsúlyozza majd a négyszemközti tárgyaláson, hogy a gazdasági és a védelmi együttműködésnek kell alkotnia a brit-amerikai szövetségesi kapcsolatrendszer két fő pillérét.
Az illetékes úgy fogalmazott szerdai tájékoztatóján, hogy az elmúlt hónapokban és években „ellenséges államok” mind gyakrabban alkalmaznak „gazdasági kényszerítést” haszonszerzés céljából.
Sunak szóvivője szerint e példák közé tartozik, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök „felhajtotta az európai energiaárakat”, Kína pedig „kiterjedt szankciókat alkalmaz” olyanok ellen, akik szót emelnek az emberi jogi visszaélések ellen.
A Downing Street illetékese szerint „azok, akik kárt akarnak nekünk okozni”, mind újabb területeket vesznek célba: manipulálják a világpiacokat, visszatartanak létfontosságú erőforrásokat és megpróbálnak „kényszerzubbonyt húzni” azokra gazdasági ágazatokra, amelyek meghatározzák majd a jövőbeni fejlődés irányát.
a London által hosszú ideje szorgalmazott brit-amerikai szabadkereskedelmi megállapodás, amely azonban jelenleg nem szerepel a Biden-kormányzat által elsődleges fontosságúnak tekintett rövid távú célok között.
Ebben a helyzetben a brit kormány az egyes amerikai államokkal próbál egyenkénti kétoldalú kereskedelmi megállapodásokat kötni. Az első ilyen memorandumot május végén írta alá Ranil Jayawardena brit külkereskedelmi államtitkár Eric Holcombbal, az amerikai Indiana állam kormányzójával.
(MTI)
***
Nyitókép: Mandiner Archív