Három éve reménykedünk abban, hogy a háború véget ér
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/VhOMSx_8Y41Sl7svbRG2cd018thaX7VlFuUdrGHp_88/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzhkZGYwMzkzNmI3MDQ2NDg5ODM5NzU4ZjJhZmNhNWYx.jpg)
Donald Trump és Vlagyimir Putyin telefonbeszélgetése nyomán egy nagy lépéssel közelebb kerültünk ezen reményünk beteljesüléséhez.
![](https://cdn.mandiner.hu/2025/02/VhOMSx_8Y41Sl7svbRG2cd018thaX7VlFuUdrGHp_88/fill/1347/758/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50LzhkZGYwMzkzNmI3MDQ2NDg5ODM5NzU4ZjJhZmNhNWYx.jpg)
Putyin a becsontosodott és stagnáló rendszernek lett a jelképe. Interjú.
„Veszélyben érezte magát a tüntetésen, hisz maga is kinn volt a Puskin téren Moszkvában, ami az országon végigsöprő tüntetések központi, jelképes helyszíne volt?
Nem, egyáltalán nem. De nem is azért voltam ott, hogy a rendőrséggel verekedjek, vagy hogy hógolyót dobáljak rájuk. Én a jelenlétemmel fejeztem ki a véleményemet. Persze, ha Oroszországban tüntetnek, akkor mindenki erőszakra számít. Két órán át mindenki békés volt, aztán egyesek elkezdték unni magukat, és hógolyót dobáltak a rendőrökre. Utóbbiak megelégelték, és nekiláttak kiszorítani a tömeget a Puskin térről.
Mennyire voltak akkor elszántak a tüntetők – zömében fiatalok – abban, hogy az ő jövőjükről is szó van?
Azok voltak, hisz Vlagyimir Putyinból elegük van, de úgy általában a putyinizmusból is, ami 20 éve tart. 20 éve nem volt hatalomváltás, Putyin a becsontosodott és stagnáló rendszernek lett a jelképe. Azért mentek ki tüntetni, mert egyszerűen csak változást akarnak. Ugyanakkor, akik mellettem voltak, azok közül többen csak azért mentek ki, hogy társaságban legyenek, ez buli volt a számukra, ahol jót szórakozhatnak, kirittyentették magukat, alkalom volt ez a számukra szelfik és mindenféle platformokon fotók készítésére. Aztán kiderült, hogy túlterhelés miatt, vagy ki tudja, miért, leálltak a telefonos szolgáltatások. Ez először fordult velünk elő, de úgy tűnik, követjük Belorusz és a kínaiak példáját Hongkongban. Három órámba tellett, mire én is tudtam posztolni a közösségi hálón.
Tudom, hogy mekkora hagyománya van a fiatalok körében az ilyen tüntetéseknek a Szovjetunió szétesése óta, de önnek mi jött át belőle?
Azt láttam, hogy amit kiabáltak, »Szabadságot Navalnijnak!«, azt komolyan is gondolták. De azért Navalnij nem feltétlenül a legjobb ellenzéki figura. Megalomániája, hogy ő egyenrangúnak szeretné tekinteni magát Putyinnal, és az, hogy semmi másról nem beszél, csak Putyinék korrupciójáról, meghozta neki a legnépszerűbb ellenzéki vezető hírnevet. És az is igaz, hogy a törvényellenes intézkedések vérlázítóak – kezdve a megmérgezésével, folytatva letartóztatásával, ügyvédje nélküli kihallgatásával. Tényleg nevetséges, hogy azért tartóztatták le, mert nem jelentkezett be a rendőrőrsön, ami szabadlábra helyezésének feltétele. Ha egyszer Németországban kezelték, akkor önhibáján kívül nem jelentkezhetett be. Nevetséges. Mindezek azt jelezték a tüntetők számára, hogy az állam szétesőben, nem úgy funkcionál, ahogy kellene. 150 városban voltak a múlt szombaton tüntetések. Valami új korszak van kibontakozóban, mert már nemcsak egy téma van, hanem az állam működésképtelenségével összefüggésben egyszerre több minden a felszínre bukkant. Nos, ezeknek együttvéve lett a szimbóluma Navalnij.
Mi történhet Navalnijjal, miután esetleg ismét szabadlábra helyezik?
Nem tudjuk. Február 2-án ismét meghallgatják. Kérdés, vajon rájönnek-e, hogy Navalnij börtönben tartása sokkal nagyobb fenyegetés rájuk nézve, mintha szabadon engednék. Nagyon úgy néz ki, most is azzal a jelenséggel állunk szemben, mint oly sokszor a történelmünk során: el akarják fedni a bajt, de ezzel még nagyobb bajt okoznak. Navalnij tényleg ismert volt, de megmérgezése előtt ő lokális, helyi politikusnak számított, most már univerzális.”