
„Megvédjük a demokráciánkat, kerüljön, amibe kerül!” – Sulyok Tamás mellett tüntettek
A Magyar Péter által lemondásra felszólított köztársasági elnök mellett álltak ki a demonstrálók, a miniszterelnök is reagált az eseményre.

Mint ismert, Magyar Péter korábban több állami vezető, köztük Sulyok Tamás köztársasági elnök lemondását követelte, ám az érintettek jelezték, hogy mandátumukat a hatályos jogszabályoknak megfelelően kívánják kitölteni. A miniszterelnök ezt követően bejelentette, hogy alkotmánymódosítással teremtenék meg az államfő hivatalából való eltávolításának lehetőségét.
Vasárnap délután négy órától a budapesti Sándor-palota előtt tartották meg a „Ne féljetek! – Szimpátiatüntetés Magyarország állami intézményvezetői mellett” elnevezésű demonstrációt.
A rendezvény célja az volt, hogy támogatásáról biztosítsa azokat a közjogi méltóságokat és intézményvezetőket, akiknek távozását a kormányfő szorgalmazza. A demonstráción felszólalt
- Teleki Béla, a CitizenGO magyarországi vezetője,
- Mónus Benjámin, a Jövőt Építő Fiatalok egyesület elnöke,
- Kurucz Dániel, a KözTér főszerkesztője,
- Huth Gergely, a Pesti Srácok főszerkesztője,
- Kohán Mátyás, a Mandiner rovatvezető-helyettese, valamint
- Skrabski Fruzsina újságíró, filmrendező.
A megmozdulás jelentőségét jelzi, hogy Orbán Viktor is támogatásáról biztosította a szervezőket.
Én is támogatom. Mindennek van határa”
– írta közösségi oldalán a Fidesz elnöke.

A kormányfő szerint az államfő elmozdítására több alkotmányos megoldás is létezhet, ugyanakkor jelezte, nem a jelenlegi Alaptörvényben lévő megfosztási eljárást kívánják alkalmazni. A kialakult helyzet miatt Sulyok Tamás korábban a Velencei Bizottsághoz fordult szakértői segítségért. Az érintett intézményvezetők eközben szinte valamennyien jelezték: megbízatásukat a hatályos szabályok szerint kívánják kitölteni.

Ezt is ajánljuk a témában

„Az óra ketyeg”
Teleki Béla, a CitizenGO magyarországi vezetője arról beszélt, hogy a résztvevők megmutatják a kormánynak, mit kíván jelenleg a magyar nép, és ők a kiválasztottak, akik felismerték, hogy cselekvésre hív a történelmi pillanat.
A falhoz nyomták az államfőnket, nem adtak nekünk más esélyt: a megadás, a félrenézés ilyenkor nem opció”
– hangsúlyozta Teleki Béla, aki szerint a tüntetők nem egyik, vagy másik politikusnak akarnak a kedvére tenni.
Kiemelte: „Azért vagyunk itt, hogy jelezzük: a választások után is elvárjuk, megköveteljük, hogy a közszolgák minket szolgáljanak.” A CitizenGO magyarországi vezetője a Tisza-kormánynak üzenve hozzátette:
Az óra ketyeg, és ahelyett, hogy bizonyítanának, a közjogi méltóságokon élik ki a dühüket.”

Forrás: Ficsor Márton / Mandiner
Nem az „influenszer megmentőre” kell várni
Mónus Benjámin, a Jövőt Építő Fiatalok egyesület elnöke szerint új szakaszába érkezett a magyar történelem, ahol egy díszletet tartanak az emberek szeme elé, és az „abszolút filmszínház az új gumicsont-politika”.
Szerinte viszont eközben a jövőnket homály fedi. Hozzátette: ilyen körülmények között nem reménykedni, hanem valódi nemzeti egységet kell építeni, és nem szabad hagyni, hogy „bármelyik párt önkénye határozza meg a politikát a nemzet jövőjét”.

Forrás: Ficsor Márton / Mandiner
Kohán Mátyás is felszólalt
Kollégánk, Kohán Mátyás a következő gondolattal kezdte a beszédét:
Nem azért állok ma itt, mert azt szeretném mondani, hogy Sulyok Tamás a harmadik magyar köztársaság legnagyszerűbb köztársasági elnöke lenne. Annak ellenére sem, hogy az elnök úr rengeteget nőtt a szememben az elmúlt nyolc hétben.”
Hozzátette: „Élő bizonyítékává vált annak, hogy az ember nagy politikai formátummá nagy politikai helyzetekben kovácsolódik.”
Kohán Mátyás elmondta, azért áll ki ma Sulyok Tamás mellett, mert a köztársasági elnök „ma többet véd önmagánál és ennél a hivatalnál: annak a hárommillió embernek a méltóságát, akik a '22 április választásokon ugyanúgy, ahogy most a Tiszát, tiszta és demokratikus választással felhatalmazták a Fidesz-KDNP-t Magyarország kormányzására”.
Az újságíró szerint nem „demokratikus baleset történt”, hanem akkor is, és most áprilisban is a magyar nép döntött. Szerinte ezért az akkori döntések éppolyan legitimek, mint a maiak, és ezek közé tartozik Sulyok Tamás köztársasági elnökké választása is.

Forrás: Ficsor Márton / Mandiner
Hozzátette, hogy ma egyedül a két legfőbb közjogi méltóság közül ma egyedül az államfő érti, hogy a Tisza-szavazókon kívül mások is élnek Magyarországon, és „egyedül ő nem téveszti össze a saját igazságérzetét az egyetemes igazsággal”.
Kohán Mátyás szerint, ha valaki méltatlan a székére, az nem Sulyok Tamás, és hangsúlyozta: „Nem Tisza és Fidesz van ma Magyarországon, hanem vannak emberek, akik Magyar Péter valóságtorzító mezejében élnek.”
Szerinte ezáltal elhiszik, hogy a mostani miniszterelnökön kívül minden fideszes maffiózó, az Európai Bizottság csak vagyonnyilatkozatokat akart olvasni, a migrációs paktum pedig Orbán Viktor hibája.
Kohán Mátyás arra kérte a résztvevőket, hogy maradjanak kívül a valóságtorzító mezőkön, pláne, ha azok miniszterelnökökhöz tartoznak.
Hozzáfűzte:
A magyar miniszterelnök nem parancsol a magyar állam fejének, legyen az bárki. Sem kegyelemben, sem lemondásban, sem bármi másban.”
„Nekünk is van szavunk, jogunk és becsületünk”
Huth Gergely, a Pesti Srácok főszerkesztője fontosnak tartotta, hogy beszédében megemlékezzen „a cinkosokról is, azokról, akik becsvágyból, hatalom- vagy pénzéhségből a szabadság és az alkotmányosság ellen fordultak. Nélkülük ugyanis nem üzemelne ez a még csak néhány hetes, de végtelenül alávaló rezsim.”
Hosszasan sorolta a Tisza-kormány egyes tagjainak – például Tarr Zoltánnak vagy Ruff Bálintnak – a szerinte megkérdőjelezhető cselekedeteit.

Forrás: Ficsor Márton / Mandiner
A főszerkesztő felsorolta, hogy a jobboldali civil szférából milyen szervezeteket ért fenyegetés a mostani kormány részéről, és kijelentette:
Nem engedjük bántani a civileket, és kiállunk mindenkiért, akikre ez az ócska diktatúra rá merészel rontani.”
Huth Gergely szerint 1956-ban hasonló volt a helyzet, amikor a kommunista vezetés szembefordult a nemzettel. Szerinte az akkori történelmi figurákat, „Kádárt, Aprót és Dögeit, ma Magyarnak, Tarrnak és Ruffnak hívják”.
„De minket, ahogy 70 éve sem, úgy most sem fognak legyőzni” – tette hozzá a főszerkesztő, aki szerint „nekünk, a kisebbségbe szorult millióknak is van szavunk, jogunk és becsületünk”. Hangsúlyozta: tudja, hogy a Tisza-szavazók többsége is így gondolja, hiszen ők csak változást akartak, nem diktatúrát.
Skrabski: Magyar Péter viselkedése nem normális
Skrabski Fruzsina arról beszélt, hogy szeretne „egy normális Magyarországon élni, ahol a politika van értünk, és nem mi a politikáért”. Hozzátette, őt a legjobban Magyar Péter hozzáállása zavarja: „A másik ember alázása, nyilvános megszégyenítése nem normális viselkedés.”
Szerinte a magyar társadalom alapvetően nyugodt és udvarias, a mostani hergelés pedig teljesen ellentmond ennek. Kijelentette, hogy ő csak a civilek erejében hisz, akiknek közös felelőssége, hogy ügyek mentén összefogjanak.
Ne hagyjuk, hogy a miniszterelnök, hatalmával visszaélve, alázza a köztársasági elnököt, mindennek elhordja az újságírókat, és agresszíven kommenteljen! Ugyanis ez egy határátlépés, ami rombolja a mi elegáns, tisztességes világunkat”
– kérte a résztvevőktől, akiket arra buzdított, szólaljanak fel, ha a demokratikusan megválasztott vezetők nem viselkednek rendesen.

Forrás: Ficsor Márton / Mandiner
Skrabski Fruzsina azt is kijelentette: látja, hogy közös a tiszások és nem tiszások felháborodása, „vannak pillanatok, amikor pártok felett kell összefognunk”. Beszédét az alábbi, Mádl Ferenc néhai köztársasági elnöktől származó idézettel zárta, mert rá a miniszterelnök sokszor szeret hivatkozni, mint keresztapjára:
„A polgárt az a szemlélet hatja át, hogy ne mások gondoskodjanak róla, hanem ő gondoskodjon magáról és másokról. Ne a fölötte levő államtól várja helyzete jobbra fordulását, hanem ellenkezőleg, neki kell szolidárisnak lenni a társadalom többi tagjával, tágabb-szűkebb közösségével, a hazájával. Ezzel összefügg a felelősség érzete szűkebb és tágabb környezetéért. Továbbá követelmény, hogy tisztelje a hagyományos erkölcsi és jogi értékeket. Legyen jogkövető, ugyanakkor ne szeresse az elnyomásnak, az alávetettségnek semmilyen formáját.”
„A kádári önkény árnyékában”
Kurucz Dániel, a KözTér főszerkesztője, a szimpátiatüntetés egyik főszervezője szerint Magyar Péter túszul ejtette az országot, mindenkit.
Szerinte a miniszterelnök, ha kell, alaptörvény-módosítással akarja leváltani a köztársasági elnököt és az állami intézményvezetőket, hogy a saját embereit ültethesse a helyükre.
Ezzel veszélyezteti a jogállamiságot és a jogbiztonságot. Ilyen '89 óta nem volt se itthon, se az Európai Unióban.”
Arról is beszélt, hogy az elmúlt 16 éveben „a Fidesz is számtalan disznóságot követett el a jogállamiságunkkal szemben”, de szerinte „ez senkit sem jogosít fel arra, hogy ezt folytassa, tetézze. Ez nem az európai út, nem a nemzetegyesítés” – hangsúlyozta Kurucz Dániel, aki szerint minden egyes bántó szó, amit a köztársasági elnöknek vagy a közjogai méltóságoknak címeznek, a magyar társadalmat pusztító, lassan ölő méreg, egy újabb seb, amit magunknak okoztunk”.
Szerinte a jövőben nem működhet úgy az állam, hogy aki választást nyer, az majd mindig el akarja törölni a másikat és azokat is, akiket a másik politikai erő nevezett ki. A Tisza-szavazóknak címezve feltette a költői kérdést: ha 2030-ban a Fidesz kétharmaddal térne vissza, és ugyanúgy mindenkit le akarna váltani, akkor már ők is felháborodnának?
„Akkorra Magyar Péter már erre is megteremtette a veszélyes precedenst, akkor már nem lesz visszaút, akkor már mindent is lehet” – figyelmeztetett a főszerkesztő, hozzátéve, hogyha a Tisza elnökének minden számítása bejön, akkor
Kádár János óta nem koncentrálódott ekkora hatalom egyetlen ember kezében; onnantól a napi szeszélyeire bízhatjuk magunkat”.
Szerinte egy ilyen helyzetben nem lesz alkotmányos védőháló, békés ellensúly. „Megvédjük a demokráciánkat, kerüljön, amibe kerül!” – jelentette ki Kurucz Dániel, aki arra hívta fel a megjelenteket, hogy minden körülmények között álljanak ki a mostani kormány által célba vett közjogi méltóságok mellett.
A miniszterelnök nem tágít
Magyar Péter a Facebook-on reagált az eseményre. Mint fogalmazott: „Pozícióféltés versus a magyar nemzet egysége. Tessék választani!”
***
Fotó: Ficsor Márton / Mandiner







