„Arról van szó, hogy a férfiak férfiak maradjanak és nők a nők” – Koltai Róbert találó verset szavalt el a Pride melletti tüntetésen

Érdekes választás volt ez a színművésztől.

Emmanuel Todd szerint három ország játszik kulcsfontosságú szerepet a Nyugat jövőjének alakulása szempontjából.
„Németország képes lenne egy olyan ütőképes haderőt felállítani, ami veszélyt jelentene Oroszországra, és ezáltal Európára is” – mondta Emmanuel Todd francia demográfus, történész, Európa válaszúton címmel tartott előadásán a Várkert Bazárban a XXI. Század Intézet és a Polgári Magyarországért Alapítvány által megrendezett Eötvös József előadássorozat keretében.
Az idén tíz éves sorozat előadóját Schmidt Mária, a XXI. Század Intézet főigazgatója, valamint Kavecsánszki Ádám, a Polgári Magyarországért Alapítvány elnök-főigazgatója köszöntötte.
Schmidt Mária hangsúlyozta, a meghívott előadók minden évben szabad, szuverén személyek, akik saját, eredeti gondolataikat osztják meg, egyedi nézőpontból.
Kavecsánszki Ádám pedig felidézte, Schmidt Mária 2015-ben elhangzott szavai, amelyekkel megnyitotta a programsorozatot, ma is időtállók, hiszen még mindig igaz az, hogy a végtelen információforrás közepette nehéz megismerni a körülöttünk lévő világot, és felismerni a valóságot.
Emmanuel Todd előadásában azt boncolgatta, hogyan fogja megváltoztatni az orosz-ukrán háború a nyugati erőviszonyokat. Első mondatában kifejezte háláját és meghatottságát, amiért Budapesten adhat elő, és felidézte, hogy a Szovjetuniót érintő társadalmi kutatásait egy magyarországi látogatása indította el, amikor budapesti diákokkal beszélgetve felismerte, hogy a „kommunizmus eszméje a lelkekben halott”.
Később, a beszéde során többször is feleleveníti azt a mutatót, amit összefüggésbe tudott hozni a rossz oroszországi helyzettel, mégpedig a gyermekhalandóságot.
A Szovjetunió fennállása alatt ez a szám mind Ukrajnában, mind Oroszországban kiemelkedően magas volt. A kétezres évek óta azonban folyamatosan csökkent ez a mutató Oroszországban, 2022-re pedig már az amerikainál is alacsonyabb volt.
Todd alapvetően három ország helyzetét tartotta fontosnak megvizsgálni, amelyek szerinte kulcsszereplői lehetnek a nyugati világ jövőjének alakulása szempontjából. Ez a három ország Oroszország, Németország és az Egyesült Államok.
Az Egyesült Királyság és Franciaország szerinte nevetségesen kicsi hadsereggel és iparral rendelkezik, ezért az ő szerepük nem lesz mérvadó. A háborúval kapcsolatban még kiemelte, jelenleg az különbözteti meg az USÁ-t az Európai Uniótól, hogy előbbi már felismerte és beismerte a vereségét, míg Európa még nem jutott el a felismerés szintjére.
„Számomra a legnagyobb meglepetés az volt, hogy Európa folytatni akarja a háborút, pedig nekik áll leginkább érdekükben a konfliktus befejezése”
– vélekedett, és hozzátette, érthetetlen, hogy Európa miért gondolja, hogy egyedül képes lehet megnyerni ezt a háborút Oroszországgal szemben, amikor Amerika segítségével sem tudta.
Visszatérve a három országhoz, Todd Oroszországgal kezdte a sort, amely számára mindig a legkönnyebben értelmezhető volt. Szerinte Putyin 2000 és 2020 között látványosan stabilizálta, rendbe hozta az országot. Ez az emberek elégedettségén is látszott: a nyolcvanas évekbeli szenvedéssel szemben a kétezres évek erős, kollektív nemzeti öntudatot hoztak magukkal.
„Nemcsak a gyermekhalálozás, de a gyilkosságok, öngyilkosságok aránya is csökkent” – részletezte.
Hangsúlyozta,
„egyértelmű, mi Putyin célja, a szuverén nemzetállam megerősítése”.
A béketárgyalásokat úgy látja, az orosz elnök elegánsan viszonyul Trumphoz, de az orosz fél addig nem lesz érdekelt a háború befejezésében, amíg nem sikerül elérnie a céljait.
Németországgal kapcsolatban úgy fogalmazott, „ez a legnagyobb kérdőjel számomra”. Szerinte a világháborúk után Németország új kialakult identitása a gazdasági hatékonyságon alapul. Úgy látja, Németország alapvetően igyekszik elkerülni a háborút, de ha mégis fegyverkeznének, azt az ország gazdaságának megmentése céljából tennék.
Todd véleménye szerint Németország képes lenne egy olyan ütőképes haderőt felállítani, ami veszélyt jelentene Oroszországra, és ezáltal Európára is, mivel, ha az oroszok fenyegetve érzik magukat, bármire képesek.
Az Egyesült Államokat illetően szkeptikus, hogy a Trump-adminisztráció működőképes lehet-e. Szerinte az USA frissen beiktatott elnökének a polgárháború és a nemzetközi háború között kell döntenie.
„Szerintem Trump valóban a békére törekszik Oroszországgal, és inkább hajlik a polgárháború, mint a nemzetközi háború elfogadása felé”
– állította.
Az elnök sokszor ellentmondásos intézkedéseinek egy részével egyetért, azonban szerinte a gazdasági intézkedések valójában nem a gazdaságról szólnak.
„Trump gazdaságilag védelmező politikát folytat, ám Elon Musk kijelentései a Föderális Államról azt mutatják, hogy ez sokkal inkább egy ideológiai háború” – mondta, majd hozzáfűzte, jelenleg az USA legnagyobb gondja az, hogy hiányzik az a valódi nemzeti öntudat, történelmi múlt, ami az európai nemzeteket összekovácsolja.
Az amerikai ipar jövőjét is sötéten látja: Oroszországban sokkal több a mérnök, mint az USÁ-ban, és Amerika a szerszámgép gyártásban is messze elmarad Kína és Skandinávia mögött.
Emmanuel Todd beszédében többször is hangsúlyozta, hogy az általa elmondottak csupán saját feltételezései, amelyeket eddigi tapasztalatai, tanulmányai, és a rendelkezésére álló korábbi információk alapján alkotott.
Végül megosztotta a közönséggel legnagyobb félelmét is, ami most a leginkább nyomasztja a nyugati világ jövőjével kapcsolatban: szerinte az USA, amely a világháborúk idején sokaknak a biztonságot, és a menekülést jelentette, többé nem lesz a nyugati civilizáció biztonsági központja.
„A huszadik században már megtapasztaltuk a legerősebb nyugati ország összeomlását. Láttuk, hogyan omlik össze Németország, és végső kétségbeesésében hogyan használja a rendelkezésére álló eszközöket. Most, attól tartok, ugyanez fog történni az USÁ-val, és olyan pusztító dolgokat fognak bevetni, amik veszélyesek ránk nézve” – mondta.
Az eseményen Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter is mondott volna köszöntőbeszédet, ám ő a belvárosi forgalom miatt nem tudott tudott eljutni a helyszínre a Várkert Bazárba. Mint azt a Mandiner is megírta, az előadással egyidőben, 17 órától Pride-párti tüntetést tartottak az Erzsébet hídon, ami az egész belvárosi közlekedést megbénította.
Ezt is ajánljuk a témában
Érdekes választás volt ez a színművésztől.
Emmanuel Todd 1951-ben született francia demográfus, történész, antropológus és szociológus.
„A végső bukás. Tanulmányok a szovjet tömb széthullásáról” című kötetével vált híressé, amelynek megszületésében nagy szerepe volt 1975-ös, első magyarországi látogatása. Ezzel kapcsolatban úgy nyilatkozott: „Személyes adósságom van Magyarország felé”. Később többször is visszatért Budapestre,e gyik dédnagyapja magyar származású.
Rövid ideig a Le Monde irodalmi rovatának újságírója volt.
2024-ben megjelent könyve, „A Nyugat veresége”, szorosan kapcsolódik előző művéhez, „A harmadik világháború elkezdődött” című kötethez, amelyben az orosz–ukrán háborút elemzi.
Nyitókép: MTI/Hegedüs Róbert