Így jártunk: Putyin nem küld karácsonyi üdvözletet a barátságtalan országoknak
Kivételek azért lesznek, és az ukránoknak is gratulál az orosz elnök!
„Az, hogy Magyarország barátja az USA elnöke, egy olyan gazdasági lehetőség, ami korábban soha nem állt fenn.” A budapesti csúcstalálkozókról, Donald Trump győzelméről és a magyar gazdaság helyzetéről beszélt a miniszterelnök a Kossuth Rádióban.
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán
Orbán Viktor péntek reggel interjút adott a Kossuth Rádiónak. A Mandiner beszámolt róla, hogy Magyarország történetének legnagyobb diplomáciai rendezvénye zajlik csütörtökön és pénteken Budapesten a Puskás Arénában: 47 állam- és kormányfő vesz részt az Európai Politikai Közösség (EPK) informális csúcstalálkozóján, amelynek célja, hogy a tagállamok és régiós szövetségeseik megvitassák Európa biztonsági kihívásait. Valódi diplomáciai dömping ez a két nap, hiszen a csúcs után ugyancsak Budapesten tartja informális ülését az Európai Tanács, ennek fő témája az uniós növekedési paktum lesz, amely a jelenleg futó féléves magyar EU-elnökség prioritása.
Az interjú elején a miniszterelnök csütörtöki nyitóbeszéde volt a téma. „Van egy kényelmetlen, nehezen feloldható szituáció, hiszen mindenki tudja, hogy az elmúlt két év hatalmas károkat okozott az egész világnak. Azt is mindenki tudja, ha 2020-ban Donald Trump nyer az USA-ban, akkor ez a két év meg sem történt volna. Ez elmaradt, és ezért most iszonyatos árat fizetünk” – hangsúlyozta Orbán. A miniszterelnök szerint az európai vezetők – „néhányunkat leszámítva” – ezt a rossz dolgot támogatták.
Most ennek vége van! Hiszen az amerikai győzelem, hatalmas győzelem. Nemcsak a Holdról, a Marsról is látszik!
– jegyezte meg a kormányfő.
Donald Trump egy igazi üzletember, aki utálja a háborút Orbán Viktor szerint. Leszögezte: ezt a háborút egyedül Európa nem tudja finanszírozni. Úgy véli, nő azoknak a száma, akik csendben maradnak, és azoknak a száma is, akik szerint alkalmazkodni kell az új helyzethez.
A diplomáciai csúcsról Orbán elmondta, a Magyarország iránti tisztelet jelentősen nőtt az elmúlt napokban. „Mindenki büszke lehet a magyar szervezésre a csúcs kapcsán. Sokan csodálják Magyarországot, és egy nagy kultúra vendégei voltak.”
Egyetlen vezető sem lepődhet meg azon, ami most történik, hiszen a magyar békemisszió eredményeképpen minden előrelátható volt
– húzta alá a miniszterelnök mikor arról beszélt, négy hónappal ezelőtt járt az ukrán és az orosz elnöknél, Joe Bidennél és Donald Trumpnál. Hozzátette: az elmúlt hónapokban pontosan az történt, amit az akkori jelentésében leírt.
„Ha kommunikálsz, akkor megérted, hogy mi fog történni. Európa legnagyobb problémája az, hogy nem beszélnek azokkal, akikkel beszélni kell.”
A miniszterelnök leszögezte: miután senki nem készült fel a mostani helyzetre, most – a tévedés kockázata mellett – kevés idő alatt kell gyors és fontos döntéseket hozni.
Orbán Viktor hangsúlyozta: közvetlen összefüggés van a családi költségvetés és a világpolitika között, mivel a legnagyobb bajunk a háború. „Ha az infláció nem szaladt volna el, akkor sokkal jobb lenne a helyzet. Ha a demokraták nyertek volna, akkor jövőre háborús költségvetést kellett volna készíteni. Mivel Trump nyert, így békeköltségvetést lehet készíteni” – jegyezte meg.
Fantasztikus évünk lesz 2025-ben, mert meglettek a feltételek ehhez a világban.”
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy egészen komoly koponyák is képtelenek a magyar önérdeket kiindulópontnak tekinteni. „Állandóan valaki más mellé akarnak lecövekelni. Szerintem így nem lehet. Ha komoly dolgokat akarunk csinálni és fejlődni akarunk, akkor vállalni kell, hogy magyarok vagyunk, saját érdekekkel, és eszerint fogunk eligazodni a politikai univerzumban.”
„Egyesek szerint ez nem lehetséges, mert túl kicsik vagyunk ehhez. Először is nem vagyunk kicsik, ez egy nagy nemzet. Másodszor pedig láttam sikeres országokat ilyen mérettel, akik csak a saját érdekeiket követve barátokat gyűjtöttek a világban, amit beforgattak gazdasági előnnyé.”
„Az, hogy Magyarország barátja az USA elnöke, egy olyan gazdasági lehetőség, ami korábban soha nem állt fenn.”
A miniszterelnök szerint 2025-ben sokkal több lehetősége lesz az embereknek, mint az elmúlt években. Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a társadalomban van egy olyan munkamegosztás, hogy egyesek próbálják megérteni a jövőt, és ezek lennének a politikusok. „A politikusoknak arra kell koncentrálnia, hogy megértsék, mi fog történni a jövőben, és erre építsék fel a terveket.”
Pénteken kerül sor az informális EU-csúcsra Budapesten. A kormányfő szerint izgalmas tanácskozás előtt állnak. „Ami a következő órákban zajlik majd, az intellektuálisan is lenyűgöző lehet.” Orbán Viktor elmondta, a meghívottak között van Mario Draghi volt uniós jegybanki elnök is. „Tegnap találkoztam vele, előkészítendő a mai előadását. Hosszú hónapok munkájának az eredményeképpen összeállított egy látleletet arról, mi a baj az európai gazdaságban.”
„Ez sokkal lesújtóbb, mint amiket én szoktam mondani arról, hogy az európai gazdaság milyen lejtmenetben van. Draghi leírta, hogyan romlott el az európai veresenyképesség és azt is, hogy sürgősen cselekedni kell!”
Orbán Viktor elmondta:
a probléma szíve közepe, hogy ma a gázért négyszer akkora, míg az elektromos áramért háromszor nagyobb árat fizet egy európai cég, mint egy amerikai.
Erre kell megoldást találni, mert addig nem lehet előrelépés” – tette hozzá, majd azt is megjegyezte: az, hogy a magyar családok esetében a legolcsóbbak az energiaárak, az egy hihetetlen versenyelőny.
Az olasz törvényekkel semmi gond nincs a bevándorlás területén – fogalmazott Orbán „a bírósági aktivizmus” kapcsán. „Brüsszelben van egy föderelista bírói kultúra, és ott kimondták, hogy ellentétesek a törvények az uniós migrációs törvényekkel, és így elkaszálták azokat. Ha csak nemzeti szintről lenne szó, akkor egyszerű lenne a dolog” – tette hozzá. Hangsúlyozta:
A bírósági aktivizmus Brüsszelből jön, ott van a kígyó feje. Mi azért vagyunk sikeresek, mert fellázadtunk ez ellen.”
A migráció és a fentebb említett gazdasági kérdések adják az alapját a következő nemzeti konzultációnak. A kormányfő leszögezte: a kormány ereje azon múlik, hogy az emberek milyen mértékben állnak a kabinet mögött. Kiemelte:
Nem azért tudok lázadni Brüsszellel szemben, mert ügyes vagyok, hanem mert mögöttem áll az emberek egy jelentős része.
Orbán Viktor az interjú végén megjegyezte, Németország jó példa arra, hogy mire jut egy kabinet társadalmi támogatottság nélkül.
A miniszterelnök reggeli interjúját itt nézheti vissza: