Így készül egy „lazább napra” Gyurcsány Ferenc (FOTÓ)
A DK-vezérnek úgy tűnik lett egy újabb kedvenc ruhadarabja.
A bankok ráadásul semmilyen díjat nem számolhatnak fel az ügyfeleknek a „qvikkelésért”.
A nyitókép illusztráció. Fotó: Michal Fludra / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Szeptember 1-jétől a magyar banki ügyfelek mobilbankjában új funkció jelenik meg: egy QR-kód beolvasásával is indíthatunk fizetést, ingyenesen – írja a Portfolio.
A lap arról is beszámolt, hogy emellett ráadásul két másik technológiával is létrehozhatók fizetési megoldások (NFC és deeplink), de a legnagyobb változásokat a várakozások szerint a QR-kód hozza majd. Valószínűleg nem fog azonnal elterjedni minden helyen a QR-kódos digitális fizetési módszer, viszont a várakozások szerint lesznek olyan boltok, sőt akár áruházláncok is, amelyek bevezetik a megoldást akár már a következő napokban, hetekben.
A lap beszámolt róla, ahogy a kártyás fizetéseknél megszokott módon, úgy a qvikes fizetésről is minden bolt tájékoztat majd, ahol a logót látjuk, fizethetünk majd a qr-kód beolvasásával.
Fontos kiemelni, hogy a bankok semmilyen díjat nem számolhatnak fel az ügyfeleknek a „qvikkelésért”.
Ezek a fizetési tranzakciók mentesek a tranzakciós illetéktől is, így a bankoknak ezt a költséget egyébként sem kellene tovább hárítaniuk az ügyfelekre, szemben a kártyás fizetésekkel, amelyek után a bankok kártyánként 500 forint átalányt fizetnek évente. Ugyanakkor a qvikes fizetésnek is természetes előfeltétele, hogy legyen bankszámlánk, aminek legtöbbször van számlavezetési vagy egyéb fix díja.
„Az MNB, a Giróval és a bankokkal együttműködve célként tűzte ki, hogy a belföldi instant átutalásokat is kezelő Azonnali Fizetési Rendszerre épülve hozzanak létre egy hazai elektronikus fizetési megoldást,
ami alternatívája, illetve versenytársa is lehet a kártyás fizetésnek. A qvik hazai, biztonságos és árazásban is versenyképes lesz”
– mondta a lapnak még júniusban Virág Barnabás, az MNB alelnöke.
Az NFC-s tranzakcióknál alapvetően arról van szó, hogy a bankkártyáknál és a mobilfizetésben is használt kényelmes és elterjedt érintéses fizetésekhez hasonló folyamat jöjjön létre a boltokban, de a kártyás rendszer helyett az AFR-ben zajló tranzakciókkal. Egyelőre nem világos, hogy egy ilyen megoldás bevezetésének a jelenlegi POS-rendszeren milyen üzleti vonatkozásai és technikai fejlesztései feladatai lesznek.
A deeplink talán leginkább az online fizetéseknél lesz hasznos, és többféleképpen működhet: ez elküldhető egy e-mailben, de például úgy is használható, hogy a fizetés gomb egy deeplinkként funkcionáló QR-kódot generál, mely beolvasás után a mobilon megnyitja a mobilfizetési alkalmazást. Ha mobilon kattintunk a gombra, akkor az automatikusan megnyitja a mobilfizetési megoldást.