Elemző: Világszinten is odafigyelnek Orbán Viktorra (VIDEÓ)
Fricz Tamás szerint „az amerikai befolyás az Unióra nézve egy régi dolog. Így Donald Trumpot figyelembe kell vennie a brüsszeli elit tagjainak.”
A miniszterelnök állandó kakaskodása ellenére is jól tudja, hogy az Unióból való kiválás nemzeti tragédia lenne.
„A miniszterelnök egy 2022-es beszédében kijelentette, hogy az EU nem várhatja el, hogy Magyarország elfogadja politikáját. Tolerálni kell egymást – mondta. Az Unió vezetése azonban, úgy tűnik, megelégelte a belső ellenséget. 2020-ban elfogadták az úgynevezett jogállamisági mechanizmust, ami lehetővé tette a pénzügyi támogatás megvonását, ha egy ország megsérti az Unió alapelveit. Az EU Bizottsága a Magyarországnak szánt összegből 22 milliárd eurót nem folyósít a 2021-2024 évi költségvetésből. További közel 6 milliárdot ugyancsak visszatartanak a helyreállítási támogatás összegéből, mivel az igazságszolgáltatás függetlensége nem biztosított az országban.
A Fidesz szavazók egy része már láthatóan eltávolodóban van az Uniótól. Mégis, az EU-tagság korábbi több mint 80 százalékos lakossági támogatása mindennek ellenére 2023 szeptemberében is még 72 százalékot tett ki. Még a Fidesz szavazók többsége is az EU-tagság mellett szavazna, és ugyancsak jónak látná az euró bevezetését az országban.
Sokan azonban egyre inkább úgy látják, hogy közeledik az az állapot, amikor a kiválás az Unióból elkerülhetetlen, és »a kormánynak nem lesz más választása«.
Valóban az öngyilkos kiválás útjára sodródik Magyarország?
Az angol példa világosan mutatja, hogy ez még egy korábbi világhatalom esetében is végzetes lépésnek bizonyult, és a hanyatlás útjára sodorta Angliát. Hát még mi történne egy kicsiny, közepesen fejlett, tengeri kijárat nélküli országban! Úgy gondolja az Orbán-kormány, hogy az orosz-török-kínai szövetség pótolni tudja az uniós tagságot? Lehet, hiszen a külügyminiszter még le is szögezte, hogy a »kaukázusi térséggel való együttműködés kiemelt fontosságú Magyarország számára«.
A miniszterelnök állandó kakaskodása ellenére is jól tudja, hogy az Unióból való kiválás nemzeti tragédia lenne,
hiszen az elmúlt évtizedek évi 3-4 százalékos, néha azt is meghaladó gazdasági emelkedése elsősorban a magyar nemzeti jövedelem 3-4 százalékával egyenértékű uniós támogatásra épült, és annak megszűnése, a vámhatár visszaállítása mind az európai tőkebefektetéseket, mind pedig az európai piaccal való kereskedelmi kapcsolatot aláásná, évtizedekkel visszavetné és a hanyatlás útjára taszítaná az országot. Veszélyes a tűzzel játszani.”
Nyitókép: Martin Bertrand / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP