Ha a szövetségeseinknek nem kellünk, más felé fordulunk
A kialakult helyzettel kapcsolatban Szilvássy Zoltán, a Debreceni Egyetem rektora azt mondta, intézményük eddig elsősorban európai partnerekkel alakított ki szakmai kapcsolatot, a friss fejlemények azonban alkalmazkodásra késztetik őket. „Ha mindenféle előzmény nélkül az a szövetségi rendszer, amiben bízunk, és örülünk, hogy részesei vagyunk, egyszer csak azt mondja, hogy nem kellünk neki, akkor ezzel a lépéssel a többi partner felé tolnak bennünket, és akkor a szövetségeseink nem az EU-ban lesznek, hanem Indiában, Kínában, az arab világban, Közép-Ázsiában” – nyilatkozta a rektor.
Szilvássy hangsúlyozta, a döntés „vélt hiányosságok alapján a kollektív büntetés elvét érvényesítette, nem vizsgálva az intézményi körülményeket”. A rektor ráadásul arra is rámutatott a Magyar Nemzetnek nyilatkozva, hogy a Debreceni Egyetemet fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány kuratóriumának tagjai között nincs olyan személy, akinek egyéb tisztsége – politikai vagy egyéb döntéshozó szervekben – összeférhetetlen lenne a kuratóriumi szerepvállalásával.
A rektor bízik benne, hogy ez a szituáció egy megfelelő konszenzussal ér véget mind az Erasmus-, mind a Horizont-programokban, ugyanakkor az intézmény minden eshetőségre felkészül.
Európának szüksége van a magyar egyetemekre
A magyar felsőoktatás rangját és értékeit az európai felsőoktatási, kutatási térben nem törölheti el egy politikai szervezet – ezt már Fábián Attila, Magyar Rektori Konferencia alelnöke, a Soproni Egyetem rektora jelentette ki a Karc FM egyik műsorában. A rektor vallja, az Európai Uniónak szüksége van a magyar egyetemi tudásra, a magyar hallgatókra és oktatókra, a magyar egyetemek és a magyar kutatók ugyanis olyan európai értékek mentén kutatnak, melyek az európai közösségnek is hasznára válnak.
Nyitóképünkön: A Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ) szuperszámítógép központja a Debreceni Egyetem Kassai úti campusán 2023. január 13-án. Ezen a napon átadták Magyarország legerősebb szuperszámítógépét Debrecenben. A Komondor névre keresztelt berendezés 4,7 milliárd forintba került, teljesítménye öt petaflops, ami percenként 50 ezer laptopnyi kapacitásnak felel meg. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt