Most viszont ismét a demokraták vannak hatalmon: hogyan vélekedik a Biden-kormányzatról?
Joe Biden úgy kormányoz, mintha különösen erős felhatalmazása lenne a választóktól, magyarán ambíciózus átalakító programokat hirdet. Úgy viselkedik, mint minden progresszív kormány: megpróbálja átalakítani az intézményeket, a társadalmat. De hadd emlékeztessek arra, hogy hiába nyert Joe Biden, valójában a Demokrata Párt igen rosszul szerepelt a kongresszusi választásokon.
Azaz az amerikai közvélemény jelentős része nem kér a Biden-féle átalakító tervekből, és olyan törvényhozást szeretnének, ami megakadályozza ezeket az erőfeszítéseket.
Biden valószínűleg elnöki mandátuma első két évében igyekszik minél többet megvalósítani a programjából, mert utána jönnek a kongresszusi félidei választások, azokon pedig általában az ellenzék szerepel jobban, szóval a republikánusok legalább a törvényhozás egyik házában többséget szereznek majd, és blokkolni tudják az elnök és a demokraták intézkedéseit.
Ki lehetne a republikánusok következő elnökjelöltje?
Ron DeSantis, Florida republikánus kormányzója népszerű és felelős kormányzó, aki jól integrál bizonyos populista elemeket a politikájába. Megvannak a populista erényei, mint Trumpnak, de van hozzá politikai kompetenciája is. Tapasztalt, vannak emberei, miközben Trumpnak nem voltak, és sok hispán is rá szavaz. Minden arra mutat, hogy elindul az elnökválasztáson. És nagyon népszerű! DeSantis olyan lépéseket tesz Floridában, amit szerintem szövetségi szinten is meg kellene tenni. Keményen ellenzi az identitáspolitikát, a woke programot, ellenezte az egész ország bezárását a járvány idején, és harcol a kritikai fajelmélet ellen is. Emellett hatásosan és erősen kritizálja a médiát, ami tetszik a konzervatívoknak, hiszen a média sosem volt a konzervatívok barátja. Hasznos és hatásos politikai programja van.
Az amerikai társadalom mutat ellenállást a progresszívek nyomulásával szemben?
Megfigyelhető egy ellenállás a hétköznapi szülők körében, akik egyre nagyobb tömegekben tűnnek fel az iskolatanácsi gyűléseken, amelyek általában unalmasak és kevesen mennek el rájuk. Fel vannak háborodva, nagy számban mennek el, pedig nem szoktak politizálni. Szerintem ez a téma a következő elnökválasztáskor központi szerepet fog játszani.
Patrick J. Deneen 1964-ben született, a Notre Dame Egyetem (Indiana) politikai filozófia professzora. A Rutgers Egyetemen végzett, tanított a Princetonon (1997–2005) és a washingtoni Georgetownon (2005-2012). Szakterületei között szerepel az ókori és az amerikai politikai gondolkodás, a demokráciaelmélet, a politikai teológia. „Katolikus kommunitáriusnak” is szokták nevezni. Rendszeres szerzője a First Thingsnek, az American Conservative-nak és a Front Porch Republicnak, melynek alapítója is. Eddigi kötetei: The Odyssey of Political Theory; Democratic Faith; Conserving America? Thoughts on Present Discontents; Why Liberalism Failed (A liberalizmus kudarca, Libri, 2019).
1964-ben született, a Notre Dame Egyetem (Indiana) politikai filozófia professzora. A Rutgers Egyetemen végzett, tanított a Princetonon (1997–2005) és a washingtoni Georgetownon (2005-2012). Szakterületei között szerepel az ókori és az amerikai politikai gondolkodás, a demokráciaelmélet, a politikai teológia. „Katolikus kommunitáriusnak” is szokták nevezni. Rendszeres szerzője a First Thingsnek, az American Conservative-nak és a Front Porch Republicnak, melynek alapítója is. Eddigi kötetei: The Odyssey of Political Theory; Democratic Faith; Conserving America? Thoughts on Present Discontents; Why Liberalism Failed (A liberalizmus kudarca, Libri, 2019).fotók: Ficsor Márton