XXI. Század Intézet: EU-konform a magyar rendkívüli jogrend

2020. április 22. 12:33

Nem igazak a liberális kritikák a politikatudományi műhely elemzése szerint.

2020. április 22. 12:33

Nem igaz, hogy a magyar koronavírus-törvény határozatlan időre ad korlátlan felhatalmazást a kormánynak, s az sem, hogy a magyar rendelkezések nem illeszkednek az európai gyakorlatba – fogalmazza meg legújabb elemzésének összegzését a XXI. Század Intézet.

Ellenzéki aknamunka

A szerdán az MTI-hez eljuttatott közleményükben azt írják: az elmúlt hetekben a magyar ellenzék „aknamunkájának” köszönhetően összehangolt politikai támadás érte Magyarországot a koronavírus-törvény miatt, és sok álhír jelent meg a magyar rendkívüli jogrenddel és a kormány mozgásterével kapcsolatosan. Ennek a nemzetközi támadássorozatnak volt a része az is, hogy az Európai Parlament olyan, „csúsztatásokkal teli állásfoglalást” szavazott meg, amelyben többek között azt állítják, hogy az „európai értékekkel összeegyeztethetetlen” a kormány felhatalmazása, és hogy meggyengítették az „Országgyűlés rendkívüli felügyeleti hatáskörét” – teszik hozzá.

Jelzik, az alaptörvény és a koronavírus-törvény szövege is korlátozásokat tartalmaz a kormány számára, így például az Alkotmánybíróságnak és az Országgyűlésnek is számos lehetősége van a kontrollra, az Országgyűlés – bármelyik képviselői csoport javaslatára – bármikor dönthet úgy, hogy visszaveszi a kormányzattól a többletjogokat.

A járvány végével a különleges jogrendnek is vége lesz

A különleges jogrend továbbá kizárólag a járvány elleni védekezéssel kapcsolatos döntésekre vonatkozik, nem ad lehetőséget a kormánynak arra, hogy a hatalmi ágak megosztását megsértse, feloszlassa vagy megszüntesse a parlament működését, valamint nem avatkozhat be az igazságszolgáltatás működésébe sem – írják.

Hozzáteszik: a járvány végével a különleges jogrendnek is vége lesz, a törvényben viszont azért nem szabtak határidőt, mert jelenleg senki nem tudja megmondani, hogy ez mikor jön el. Nem igaz tehát, hogy a koronavírus-törvény határozatlan időre adna korlátlan felhatalmazást a kormánynak, mivel az Országgyűlés a megszokott rendben ülésezik, és bármikor visszavonhatja a felhatalmazását a kormánytól.

Illeszkedik az európai gyakorlatba

Az sem igaz, hogy a magyar rendelkezések ne illeszkednének az európai gyakorlatba, ugyanis a törvény nem ad olyan többletjogokat a kormánynak, amelyek meghaladnák az egyes uniós országokban tapasztalható gyakorlatot – fogalmaznak. Mint írják, a kormány mozgástere nem példa nélküli az uniós tagállamok között, a legtöbb európai országban bevett gyakorlat, hogy ilyen rendkívüli helyzetben a végrehajtó hatalom rendeletekkel kormányozhat.

Nyugat-Európában így van ez a briteknél is, és Franciaországban is a kormány hirdetheti ki rendeletben a szükségállapotot. A francia elnök ráadásul még normál, nem rendkívüli jogrendben is nagyobb mozgástérrel rendelkezik, mint rendkívüli helyzetben a magyar kormányfő – fűzik hozzá.

Az elemzés szerint Németországban is kiterjesztették a kormány jogköreit, és a luxemburgi szabályozás is hasonló a magyarhoz, ahol a kormány a nagyhercegen keresztül lényegében a törvényhozás jóváhagyása nélkül hozhat olyan intézkedéseket. Belgiumban a válságkezelő kormány döntéseit azonnal alkalmazzák, anélkül, hogy a parlamenti törvényhozási lépéseket végig kellene járni.

Finnországban az egészségügyi miniszter normál jogrendben is közvetlenül irányíthat például egészségügyi intézményeket, gyógyszergyárakat, a lett kormány pedig szükség esetén többször is meghosszabbíthatja a rendkívüli helyzetet, és többek között joga van korlátozni az állami közigazgatási és önkormányzati intézmények, a természetes és jogi személyek jogait és szabadságait. Észtországban a veszélyhelyzet megszüntetéséig egy válságkezelő bizottság működik, amely széles jogkörrel rendelkezik a munkakötelezettség, a készletek kisajátítása, a vagyontárgyak igénybevétele, a mozgásszabadság korlátozása, a gyülekezés korlátozása és az adminisztratív kényszerítő eszközök területén – ismertették.

Még a hazánkkal ellenséges Vera Jourova szerint is rendben van a jogrend

Hangsúlyozták, hogy a Magyarországot „sokszor kritizáló” Vera Jourova, az Európai Bizottság alelnöke szerint „Magyarország eddig nem fogadott el olyan jogszabályt, amely ellenkezne az európai uniós jogrenddel”. Ennek ellenére az elmúlt hetek támadássorozatai tovább folytatódnak, csütörtökön az Európai Parlament belügyi, állampolgári jogi és igazságügyi szakbizottságában lesz szó a koronavírus-törvényről és a magyar jogállamiság helyzetéről – olvasható a közleményben.

(MTI)

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
syphax
2020. április 22. 17:25
"..Még a hazánkkal ellenséges Vera Jourova szerint is rendben van a jogrend." NA AKKOR. MIRŐL IS BESZÉLÜNK???
billwilson
2020. április 22. 16:36
meglepő lett volna ha nem ezt hozzák ki :D
KannibálTatárÚr
2020. április 22. 16:32
Nem hiszem el, hogy az ellenzék hazudik. Ha hazudna, akkor megbüntetnék. Márpedig már 10 éve volt a kormányon levőknek, hogy megbüntessék a hazudozó ellenzékieket. Még egyet sem büntettek meg, ezért az igazság csak az lehet, hogy az ellenzék nem hazudik. Majd akkor hiszem el, hogy hazudik, ha megbüntetik őket. A parlamenti képviselőiket pedig különleges szigorral hazaárulásért is.
llnnhegyi
2020. április 22. 16:11
Hajrá Magyarország! Jó az irány!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!