Az EP-választás eredményei uralták az Országgyűlés ülésnapját

2019. május 27. 17:28

Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc is felszólalt az EP-választás utáni első ülésnapon.

2019. május 27. 17:28

Megemlékezéssel kezdődött az EP-választási utáni első ülés, Kövér László, az Országgyűlés elnöke a közelmúltban elhunyt Nagy Ferenc József volt országgyűlési képviselőről, az Antall-, majd Boross-kormány miniszteréről emlékezett meg. Nagy Ferenc József 1990-ben a Független Kisgazda Párt elnökeként Antall Józseffel vezette a koalíciós tárgyalásokat, majd az új kormányban földművelésügyi miniszter lett.

Ezután Orbán Viktor emelkedett napirend előtti felszólalásra. Beszédében a magyar kormányfő – utalva a Fidesz történelmi győzelmére – kijelentette: a magyarok világosan kimondták, Brüsszelben változást szeretnének.

Úgy fogalmazott: a magyarok olyan európai vezetőket akarnak látni, akik nem szervezni, hanem megállítani akarják a bevándorlást, olyan vezetőket szeretnének az európai intézmények élén, akik tisztelik az európai nemzeteket, és meg akarják védeni a keresztény kultúrát. A magyarok olyan vezetőket akarnak, akiknek mindig az európai emberek érdekei az elsők – mondta az EP-választást értékelve a kormányfő.

Leszögezte, hogy Magyarország nevében tárgyalva csak ilyen vezetőket fog támogatni. Arról is beszélt, hogy a magyar gazdaság eredményeit meg kell védeni, és meg kell haladni az európai növekedést. Bővebben itt olvashat arról, mint mondott Orbán Viktor hétfőn.

DK: a kormány nem érte el a kitűzött célját az EP-választáson
    
Gyurcsány Ferenc (DK) úgy értékelt, a kormány nem érte el azt a kitűzött célját az EP-választáson, hogy többségbe kerüljenek a bevándorlásellenesek Európában. Rögzítette: Európa és Magyarország meghatározó politikusai között nincs olyan, aki azt mondja, „nyakló nélkül, ellenőrzés nélkül, bármilyen feltételekkel nyissuk ki a határokat”. Maguk ezt mondják reggel, délben meg este – jegyezte meg.

Hozzátette: az eredmények alapján azok az erők fogják adni a többséget az EP-ben, akik erősebb, együttműködőbb, föderatív Európát akarnak. „Maguk ezt elbukták”, „páriák lesznek Európában”. Valóságlátásból megbuktak és megbuktak Európa-politikából – összegzett. Véleménye szerint ennek az ország fogja megfizetni az árát az unió következő költségvetési vitájában.

Gyurcsány Ferenc azt mondta, Magyarországon nem szabad sajtó, szabad sajtó nélkül pedig nincs szabad választás, így a mostani választásból az derült ki, milyen hatékony volt a kormánypártok hazugsága.

Még az Országgyűlés ülése előtt úgy fogalmazott egy sajtótájékoztatón: nem hinné, hogy más ellenzéki pártok külsős elnököt szeretnének, és úgy véli, ma még korai lenne azt mondania, hogy egy pártban fog egyesülni az ellenzék, habár mindenképpen lesz annak jogi formája.

A Jobbik is úgy látta, hogy a miniszterelnöknek nem sikerült elérnie célját
    
Gyöngyösi Márton (Jobbik) is úgy látta, hogy a miniszterelnöknek nem sikerült elérnie célját, az európai elitcserét, azt viszont sikerült elérnie, hogy Magyarországot nemzetközileg tökéletesen elszigetelje.

Szerinte ha az országtól megvonják az uniós forrásokat, kizárják a schengeni övezetből, az nem a migrációs, hanem Orbán Viktor politikája miatt lesz, ugyanis Európában nem tűrik azt, hogy a jogállamiságnak és a demokráciának fittyet hányva diktatúrát építenek ki.

A jobbikos politikus szerint a kormányfő most arra törekszik, hogy kivezesse Magyarországot az EU-ból, erről pedig őszintén tájékoztatnia kellene a magyar népet. Közölte, a kormányfő hazugságra épülő kampányt folytat évek óta, és ezt azért nem veszi észre Magyarország népe, mert a miniszterelnök médiadiktatúrát épített ki.

Szerinte a migrációpárti Európa, a Renzik, a Merkelek és a Faymannok Európája már a történelem süllyesztőjébe került, kvóták nincsenek. „Ön egy hazug miniszterelnök, aki hazugságra építette fel a migrációellenes kampányát” – fogalmazott.
    
Ellenzéki összefogásra szólít fel az MSZP
    
Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője és elnöke az EP-választás európai üzenetének azt nevezte: nem sikerült kitörnie a „karaténból” azoknak szélsőjobboldali, populista politikusoknak, „politikusbűnözőknek”, akik orosz pénzből akartak olyan rendszert építeni, amilyet Orbán Viktor épített „lopott” uniós forrásokból. Az európai progresszív erők, köztük az Európai Néppárt is, megőrizte azt a többséget, amellyel Európa mehet tovább az együttműködés útján – értékelt.

A voksolás belpolitikai üzenetének az MSZP elnöke azt tartja, hogy a kormánypártoknak nem sikerült megismételniük a tavalyi választási eredményt, nem tudtak kétharmados győzelmet aratni. Mint mondta, a Fidesz 220 településen elvesztette a választást az ellenzékkel szemben, ami reményt ad arra, hogy Magyarországon változást lehessen elérni októberben az önkormányzati választásokon.

Tóth Bertalan ezért az ellenzéki képviselőkhöz fordulva arról beszélt: ha ezeken a településeken „el lehet zavarni a fideszes kiskirályokat”, és „nemzeti együttműködés rendszerének kiszolgálóit”, akkor változást érhetnek el országban. „Mi ezt a felelősséget vállaljuk. Arra kérlek benneteket, hogy vállaljátok ti is, és együtt, közösen októberben hozzuk el a változást a választók számára, hozzuk el azt a valóságot, hogy októberben egy új országban ébrednek az emberek” –fogalmazott.

Egy másik szocialista felszólaló, Hiller István később az azonnali kérdések között úgy fogalmazott: Magyarország érdeke az, hogy Európa fő politikai centrumában legyen. Az EP-választás eredménye szerint a kereszténydemokraták, a szociáldemokraták és a zöldek meghatározó többségben lesznek a parlamentben – mondta. Hozzátette: az MSZP EP-képviselője az Európai Szocialisták Pártjának frakciójában fog ülni; megkérdőjelezhetetlen, hogy ez a frakció meghatározó része lesz a központi döntéshozatalnak.

LMP: Óriási a megválasztott EP-képviselők felelőssége
     
Keresztes László Lóránt, az LMP frakcióvezetője megköszönte minden magyar embereknek a választáson való részvételt, és gratulált minden mandátumot nyert EP-képviselőnek. Szerinte pártja „becsülettel végigharcolta” a kampányt, és – tette hozzá – az eredmények ellenére mindenkinek köszönik a támogatást. A frakcióvezető egyetértett az előtte szóló ellenzéki vezetőkkel, köztük az MSZP frakcióvezetőjének véleményével, hogy az önkormányzati választásnak óriási jelentősége lesz.     

Keresztes László Lóránt úgy vélte: óriási a felelősség a most megválasztott EP-képviselőkön és őket jelölő szervezeten, hiszen a következő ciklusban eldől Európa sorsa, hogy sikerül-e választ adni a klímaváltozásra, a globális migrációs krízisre és a társadalmi-gazdasági egyenlőtlenségekre.

Párbeszéd: nem aratott történelmi győzelmet a Fidesz

Szabó Tímea, a Párbeszéd frakcióvezetője arról beszélt napirend előtt: nem aratott a hétvégi európai parlamenti (EP-) választáson történelmi győzelmet a Fidesz, és már formálódik az az ellenzéki együttműködés, amely az ősszel visszaszerzi Budapestet és a nagyvárosok többségét a kormánypárttól.

Hangsúlyozta: a tavaly áprilisi hárommillió helyett vasárnap csak 1,7 millióan szavaztak a Fideszre, miközben nagyságrenddel nagyobb összeget költöttek kampányra, mint a teljes ellenzék. Az ön szélsőjobboldali kebelbarátainak nem sikerült az áttörés – jegyezte meg, mondván, ha otthon arattak is sikereket ilyen erők, az EP-ben nem jutnak majd jelentékeny szerephez.

Hangsúlyozta: se Budapesten, se a megyei jogú városok kétharmadában nem szerzett többséget vasárnap a Fidesz.

Az őszi önkormányzati választásokon vissza fogjuk szerezni Budapestet, és vissza fogjuk szerezni a nagyvárosokat, fel fogjuk szabadítani a fővárost is, és ezeket a vidéki városokat is az önök zsarnoksága alól – fogalmazott a formálódó ellenzéki együttműködéséről szólva.

KDNP: az a felhatalmazás, amit a kormány kapott, a nemzeti érdekek védelmét fogja szolgálni
    
Harrach Péter, a Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) frakcióvezetője azt mondta, hogy az a felhatalmazás, amit a kormány kapott, a nemzeti érdekek védelmét fogja szolgálni. Kiemelte: meghatározó kérdés a két politikai erő küzdelmében, hogy miként gondolkodnak a szabadságról.

A kormánypártok a szabadság fogalma mellé mindig odateszik a felelősséget is. Amikor Európában gondolkodnak, akkor a keresztény gyökerű európai kultúra védelmére, a közösségek megerősítésére és az emberi méltóságra helyezik a hangsúlyt, nem Európai Egyesült Államokban, hanem a szabad nemzetek szövetségében, abban az Európai Unióban gondolkodnak, amit az alapítók elképzeltek. Ugyanakkor amikor a nyugat-európai szabadságfogalom érvényesül, akkor az a családok, az egyházi közösségek és a nemzet közösségét gyengíti – állapította meg Harrach Péter.

Kitért arra is: a kampányküzdelemben meg kell jelennie az erőnek, a győzni akarásnak, ezzel nincs baj, ez megfelel az európai normáknak. Az alpári hang és az ízléstelen megjegyzések azonban nem tartoznak ebbe a körbe, különösen azok részéről, akik egyébként európaiságot hirdetnek. Úgy látta: ez nem ért véget a kampánnyal. A kormánypárti politikus az előtte elhangzottakat úgy értékelte, hogy az ellenzék önmagát mutatta be. Rámutatott: azt a higgadt hangot kell képviselni egy ilyen választás után, amit ők eddig is képviseltek. 
    
Fidesz: az ellenzéket itthon Gyurcsány, Brüsszelben a neje vezeti 

Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője úgy értékelte a vasárnapi EP-választást, hogy Gyurcsány Ferenc itthon, neje pedig Brüsszelben vezeti az ellenzéket. Az ellenzék romjain jutott erre a szerepre, visszavette a hatalmat az ellenzék pártjai felett. Ez volt az a szövetség, amely a kormányzása alatt tönkre tette az országot. Felidézte, hogy Gyurcsány Ferencék alatt megduplázódott a munkanélküliség, az államadósság, Magyarország teljesen elvesztette a gazdasági önrendelkezését, az IMF és a brüsszeli elit diktált, kilenc évig tartották túlzott deficiteljárás alatt az országot, a gazdasági „csökkenés” 7-8 százalék volt a mostani 5,4 százalékos bővülés helyett – sorolta. 

Megjegyezte: a magyar választók lenézését a mellette ülő Bangóné Borbély Ildikótól (MSZP) tanulhatta, arra kérte, ezt ne tegye. Kijelentette: ezt a választást a kormánypártok megnyerték, óriási, a magyarok többségének szavazatával. Amit a magyarok többsége mond a választáson nem lebecsülendő, nem lepatkányozandó, hanem megfontolandó, figyelembe veendő – tette hozzá. Azt kérte, az EP-ben Magyarország érdekeit képviseljék, ne itthon a brüsszeli érdekeket.

Az előtte elhangzott ellenzéki felszólalásokra úgy reagált: azok komolyan vehetősége erősen megkérdőjelezhető. Gyöngyösi Mártonnak (Jobbik) azt mondta, ha szerinte a kormánypártok szomorúak voltak, képzelje el, a Jobbik milyen szomorú lenne, „egy 53 százalékos választási eredmény után”.

A médiadiktatúrát érintő megjegyezésekre azt mondta: a vezető magyar kereskedelmi televízió az RTL Klub, és a vezető magyar hírcsatorna, az ATV az ellenzék szolgálatában áll, ahogy a legnagyobb magyar napilap a Népszava, és az ellenzéki hírportálok, az index, a hvg, a 24.hu is. Ezt a médiadiktatúra „hőbörgést” jobb, ha befejezik – mondta Kocsis Máté. Tóth Bertalanhoz (MSZP) fordulva úgy fogalmazott: eddig is a szakadék szélén álltak, de most léptek egyet előre, ehhez külön gratulál.

Az EP-választás az azonnali kérdések órájában, valamint az interpellációk között is kiemelt szerepet játszott.

(MTI)

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2019. május 28. 07:19
Nem lehet röhögés nélkül hallgatni, amikor topronggyá vert ellenzéki mukik Fidesz vereségről, meggyengülésről dadognak.
röviden
2019. május 27. 20:54
Nem hittem volna, hogy megint mindenki győzött.:)
3M..
2019. május 27. 20:34
Régi idők focija. A két KISZ-titkár ismét a főporondon. A magyarok távol maradtak, az 5 ezresért odavitt cigányok döntöttek megint mirólunk. Szebb Jövőt!
Ezekiel2517
2019. május 27. 19:24
Hahaha,beindult az ötszázalékos macskajancsik dalárdája. Csupa Fekete Lovag a Gyaloggalopp-ból...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!