Publicus-kutatás: Nagyon népszerű az EU, de sokan elmennének a kvótanépszavazásra is

2016. július 10. 09:53

A magyarok 64 százaléka ma is belépne az EU-ba, és már a Jobbik szavazói körében is többségbe kerültek az uniópártiak – derül ki a Publicus Intézet reprezentatív közvélemény-kutatásából. Az októberi kvótareferendumra 50 százalék mondta biztosra a részvételét, további 25 százalék pedig valószínűnek tartja, hogy elmegy.

2016. július 10. 09:53

Ezer fős reprezentatív mintán készített telefonos közvélemény-kutatást az EU magyarországi megítéléséről a Publicus Intézet a Vasárnapi Hírek megbízásából július első napjaiban. Az eredmény: jóval népszerűbb az EU most, mint korábban, de a kormány kvótanépszavazására is magas részvétel ígérkezik.

Arra a kérdésre, hogy most hogy szavazna-e az EU-csatlakozásunkra egy népszavazáson, a válaszadók 64 százaléka válaszolt igennel. 2009-ben ez az arány még csak 48 százalék volt. Nem csak a baloldali szavazók EU-pártiak: a fideszesek kétharmada, és már a jobbikos szavazóknak is közel a kétharmada belépne az EU-ba, ha most kellene erről dönteni.

Az uniós tagságunkat 70 százalék értékeli nagyon előnyösként, ami a tavaly ilyenkori eredményekhez képest is 13 százalékpontos javulást jelent az EU megítélésében.

A kutatók a Brexitről is kérdezték a lakosságot. A magyarok 46 százaléka gondolja úgy, hogy a britek inkább vagy egyértelműen rosszul járnak a kilépéssel, míg 30 százalék tartja azt számukra határozottan vagy inkább előnyösnek.

Az októberre kiírt, migránskvóta elleni népszavazással kapcsolatban 50 százalék nyilatkozott úgy, hogy biztosan részt vesz a voksoláson, és további 25 százalék nyilatkozta, hogy valószínűleg elmegy szavazni. A népszavazás érvényességéhez egyébként 50 százaléknál magasabb részvétel szükséges, de a most mért szavazási kedv fényében úgy tűnik, ez elérhető.

A kvóta elutasítottsága 64 százalékos a teljes minta körében, míg 18 százalék szavazna mellette.

 

Összesen 277 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tintamin
2016. július 11. 10:52
Az egyik legnagyobb szegénységi bizonyítvány lesz az országról, ha sikeres lesz, és az igenek nyernek: megüzenjük Brüsszelnek, hogy ostoba, manipulálható hülyék vagyunk, akit egy Kisgömböc úgy irányít, ahogy kedve tartja. Kurvára megbánta már Brüsszel, hogy minket bevett, ez az ország nem balkáni, hanem rosszabb, egy épkézláb vezetőt nem bír megválasztani magának, csak suttyók voltak eddig porondon. Szomorú, de még Horn Gyuszi meg Bokros is épeszűbbek voltak, mint az utánuk következők.
gonterl
2016. július 11. 07:13
Szeretjük az EU-t, de üzenünk neki. Igaz, hogy a képviselőink ott ülnek az EU intézményeiben, akiknek az lenne a feladatuk, hogy ne üzengetéssel kelljen az érintettekkel társalogni. http://ktkj.blog.hu/2016/06/05/uzenjuk_europanak
Labancok
2016. július 11. 01:38
Ha Ön a bojkottra hajlik, vagy úgy véli, „nem szavazok, mert úgyis az történik, amit ők akarnak”, akkor azt javasolnám, hogy mégis menjen el szavazni, és szavazzon úgy, hogy áthúzza a kérdésnek ezt a részét: „az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is”. Ez egyértelművé teszi a NEM-választ, mert látható belőle, hogy Ön semmiképp nem akarja a kötelező migráns-betelepítést, – akkor sem, ha az Országgyűlés később mégis hozzájárulna! Vajon eljut-e ez az érthető, mérhető és üzenet-értékű válasz a Kormányhoz és a parlamenthez? A kérdés tehát továbbra is az: „Szavazzak? De hogyan?” Takács András, ÖMP elnöke https://internetfigyelo.wordpress.com/2016/06/28/nepszavazzak-de-hogyan/
Labancok
2016. július 11. 01:38
Magamtól is rájöttem hogy a legjobb az érvénytelen szavazás, az írás megerősít ebben Az ÉRVÉNYTELEN szavazatok száma mérhetően jelezné, mi a választók véleménye a kormány és az Országgyűlés politikájáról. Háromféle megoldás van arra, hogy érvénytelenül szavazzunk: Nem ikszelek. Áthúzom a lapot. Ráírok, vagy javítok a szavazólapon. Természetesen, mindenki úgy szavaz, ahogy a lelkiismerete vagy az esze diktálja.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!