Az európai baloldal és a harmadik világ

2015. július 27. 14:46

Az európai baloldalnak szembesülnie kell azzal, hogy „kisebbségpárti” ideológiája összeroppan a szörnyű tények súlya alatt, és fel kell adnia elméleti alapjait.

2015. július 27. 14:46
Pelle János

„A »tökéletes vihar« (perfect storm) eredetileg meteorológiai szakkifejezés volt, de már vagy két évtizede alkalmazzák olyan társadalmi és gazdasági helyzetek jellemzésére is, amikor a negatív körülmények összetalálkoznak, és drámai, soha nem látott intenzitású következményekkel járnak. A Földközi-tenger déli és keleti partvidéke mentén elterülő országokban, de Afrikának az Egyenlítőtől északra eső óriási területein is egyidejűleg alakultak tragikusan a klimatikus viszonyok, hatott a gazdasági válság, és következett be egy olyan politikai robbanás, amely állandósuló, több országban is tomboló polgárháborúba torkollt. Ez aztán valóságos láncreakciót indított el, és teljesen felforgatta a hatalmi viszonyokat. A harmadik világ jelentős részét sajnálatos módon sújtó csapásokért nem lehet egyedül felelőssé tenni az egykori gyarmatosító hatalmakat, illetve a fejlett világot, ahogy ezt az európai baloldal évtizedeken keresztül sulykolta. A bajok, a feloldhatatlan feszültségek, melyek a mostani robbanáshoz vezettek, az egyes afrikai és ázsiai társadalmak belsejéből, a mélyrétegekből törtek föl. Ezekben az országokban évtizedeken keresztül szörnyű elnyomó rendszerek voltak hatalmon, többnyire olyan diktátorok vezetésével, mint Szaddám Huszein, Hafez Asszad és Moammer el-Kadhafi. Ők egytől egyig a Szovjetunió szövetségesei, antiimperialisták és »anticionisták« voltak, és valamiféle baloldali jellegű ideológia nevében uralkodtak, nem véletlenül rajzolt róluk hosszú ideig kedvező képet a nyugati baloldali média.

Most viszont a baloldali diktátorok helyén támadt űrbe szinte mindenütt benyomult a polgárháborút előidéző radikális iszlám, amely menekülthullámokat indít útnak a legközelebb eső, viszonylag biztonságos és jólétben élő földrész, Európa felé. Olyan tömegekről van szó – egyes becslések szerint már 50-60 millió ember van úton! –, melyeknek integrálása földrészünk nemzetállamaiban kilátástalan, és akiken humanitárius eszközökkel hosszabb távon sem lehet segíteni. Az európai baloldalnak szembesülnie kell azzal, hogy »kisebbségpárti« ideológiája összeroppan a szörnyű tények súlya alatt, és fel kell adnia elméleti alapjait.

Európa politikai erőinek, a mindenekelőtt a mérsékelt jobboldali és a baloldali pártoknak össze kell fogniuk, és konkrét cselekvési programot kell elfogadtatniuk az Európai Unió tagállamaival. A menekültek további beáramlásának megakadályozásán kívül lépéseket kell tenni a szerencsétlen, földönfutóvá tett milliók letelepítésére a Közel-Keleten és Észak-Afrikában, amihez persze hatalmas gazdasági, politikai és katonai erőfeszítésekre lesz szükség az EU részéről. Bízom benne, hogy az európai baloldal, inkább előbb, mint utóbb, felismeri azt a kényszerhelyzetet, amibe földrészünk került, feladja ideológiai prekoncepcióit és közreműködik a mentőcsomag kidolgozásában és végrehajtásában.”

Összesen 25 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nagykutya
2015. július 27. 23:24
A baloldal célja beszüntetni a nemzet államot. Migránsok csak egy az eszköztárukban.
KannibálTatárÚr
2015. július 27. 19:37
A baloldal többségpárti.
kitiltott
2015. július 27. 18:59
HA MÉG VALAKINEK KÉTSÉGE LENNE ARRÓL HOGY HONNAN FÚJ A Menekülteket "idehordó" szél: SOROS: EURÓPA ÖSSZEOMLIK, HA NEM SEGÍT A MENEKÜLTEKEN A világ egyik legismertebb befektetője, Soros György a Financial Timesban megjelent véleménycikkében aggódik a kontinens jövője miatt. Soros cikkének megírását annak a négyszázezer embernek a sorsa motiválta, akik idén elhagyják polgárháború és diktatúra sújtotta hazájukat, hogy Európa felé meneküljenek. Ők azok, akik mire megérkeznek, már kétszer is kockáztatták életüket: egyszer, amikor elhagyták hazájukat, és egyszer, amikor beléptek a miénkbe. Soros ezután felidézi a korábbi konfliktusok szerencsésebb áldozatait, akik könnyebben találtak új hazát. A 200 ezer magyart, akik 1956 után szóródtak szét, az 1,3 millió indokínai embert, akiknek segített a világ, vagy a közel négymillió embert, akiknek a balkáni háború miatt kellett elmenekülniük otthonról, és akik szintén kaptak segítséget. De a jelenlegi menekültválság során az EU nem volt képes közösen cselekedni, hagyta, hogy az országok maguk vegyék kézbe a kérdés megoldását. Ennek lett eredménye, hogy Magyarország kerítést épít a szerb határra, Franciaország és Ausztria ideiglenesen visszaállította az útlevél-ellenőrzést a határaikon, és más országok is más megoldásokat keresnek – írta a pénzügyi spekuláns. Pedig Soros szerint az EU-államok polgárainak többsége pozitívan tekint a legális bevándorlásra, de a határokon tapasztalható káosz megteremti a lehetőségét, hogy a témát a populista politikai pártok karolják fel. Ezután felidézi az Európai Bizottság menekültválság megoldására kitalált ötleteit, melyekből mindeddig kevés valósult meg. Ilyen volt például a negyvenezer menekült szétszórása a leginkább terhelt tagállamokból a többiekhez. De a kötelezőnek elgondolt kvótából végül önkéntes vállalás lett csak több kormány ellenállása miatt, és így végül csak 32 ezer embert sikerült elhelyezni. Pedig épp egy ilyen program lehetne az EU-s felelősségmegosztás elvének alapja, de ha ez nem lesz egy állandó és kötelező eleme a közös uniós menekültügyi rendszernek, az egész össze fog omlani. Fontos még emellett, hogy minden menedékkérő biztonságban lehessen addig, amíg elbírálják kérelmét. Ehhez megoldás lehetne az is, ha már külföldről is lehetne kérelmezni a menekültstátuszt. Jordániai és libanoni menekülttáborokban több ezer olyan képzettségű ember van, mint például orvosok, ápolók vagy építőiparban dolgozók, akikre Európának szüksége lenne. Ha pedig a 28 párhuzamos menekültügyi rendszer nem képes megoldást kínálni, akkor egy egységes EU-s ügynökség kéne, ami kezeli a helyzetet, például a menedékkérelmeket az egész EU területén. Ugyanígy közös határrendészet is kéne szerinte. Forrás 444.hu/PS
Autofocus
2015. július 27. 17:41
Az európai baloldalnak addig osztottak lapot, amíg a jobboldali kormányok által véghezvitt költségvetés konszolidációk / helyre tett gazdaságok pénzén vagy hitelből a jóléti állam felelőtlen osztogatáspolitikájával le tudták kenyerezni a segélyesek hadát, és amíg tartott a hidegháború status quo-ja és költségvetési hiányokból fedezett talmi jóléte, az unatkozó városi értelmiség továbbgondolhatta a Szovjetúnió változatos módokon exportált ideológiáját. A holdkóros eszméket magukévá tevő, jólétben, tétlenségbe (világos értékiránytűk nélkül) beleunt fiatalok lázadása a semmi ellen szintén baloldali jelszavakba volt csomagolva, nem véletlen hogy a liberalizmus értéktagadásával, az értéknélküliség kultúrájával kéz a kézben jártak. Ami Kelet-Európának lemaradása volt a jóléti államban, és ami ellenállása, bajban-ellenszélben kifejlődött értékmegőrzése dac volt az ideológiai elnyomással szemben, az most, amikor Európának rá kell ébrednie keresztény gyökereire és kultúrájára, Közép-, és Kelet-Európát újra helyzetbe hozza. Lesz még sok hasonló komment a nyugati médiában, de ne legyenek illúzióink: a mainstream média elfogulatlansága és objektivitása pl. Svédországban ott tart ahol nálunk 1995-ben, a Napkelte fénykorában. Kérdés, hogy most, amikor kicsúszott a talaj a baloldal alól, gazdaságilag is meg lehet-e roppantani a véleményfasizmus bástyáit, és megalapozható-e egy jobboldali médiaegyensúly Nyugat-Európában is? Kik lesznek ennek a finanszírozói, be tudja-e a politika állítani a jobboldali nagytőkét a finanszírozásába? A dolgokat nevükön nevező, egyenes beszéd és a szabad vélemény forradalma vajon végigsöpör-e nyugat Európán? Szeretném ha minél több kérdésre pozitív lehetne a válasz!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!