Francesca ismét alapos és zseniális!
Ezt ismét muszáj elolvasnia mindenkinek, és kéretik terjeszteni.
Az európai baloldalnak szembesülnie kell azzal, hogy „kisebbségpárti” ideológiája összeroppan a szörnyű tények súlya alatt, és fel kell adnia elméleti alapjait.
„A »tökéletes vihar« (perfect storm) eredetileg meteorológiai szakkifejezés volt, de már vagy két évtizede alkalmazzák olyan társadalmi és gazdasági helyzetek jellemzésére is, amikor a negatív körülmények összetalálkoznak, és drámai, soha nem látott intenzitású következményekkel járnak. A Földközi-tenger déli és keleti partvidéke mentén elterülő országokban, de Afrikának az Egyenlítőtől északra eső óriási területein is egyidejűleg alakultak tragikusan a klimatikus viszonyok, hatott a gazdasági válság, és következett be egy olyan politikai robbanás, amely állandósuló, több országban is tomboló polgárháborúba torkollt. Ez aztán valóságos láncreakciót indított el, és teljesen felforgatta a hatalmi viszonyokat. A harmadik világ jelentős részét sajnálatos módon sújtó csapásokért nem lehet egyedül felelőssé tenni az egykori gyarmatosító hatalmakat, illetve a fejlett világot, ahogy ezt az európai baloldal évtizedeken keresztül sulykolta. A bajok, a feloldhatatlan feszültségek, melyek a mostani robbanáshoz vezettek, az egyes afrikai és ázsiai társadalmak belsejéből, a mélyrétegekből törtek föl. Ezekben az országokban évtizedeken keresztül szörnyű elnyomó rendszerek voltak hatalmon, többnyire olyan diktátorok vezetésével, mint Szaddám Huszein, Hafez Asszad és Moammer el-Kadhafi. Ők egytől egyig a Szovjetunió szövetségesei, antiimperialisták és »anticionisták« voltak, és valamiféle baloldali jellegű ideológia nevében uralkodtak, nem véletlenül rajzolt róluk hosszú ideig kedvező képet a nyugati baloldali média.
Most viszont a baloldali diktátorok helyén támadt űrbe szinte mindenütt benyomult a polgárháborút előidéző radikális iszlám, amely menekülthullámokat indít útnak a legközelebb eső, viszonylag biztonságos és jólétben élő földrész, Európa felé. Olyan tömegekről van szó – egyes becslések szerint már 50-60 millió ember van úton! –, melyeknek integrálása földrészünk nemzetállamaiban kilátástalan, és akiken humanitárius eszközökkel hosszabb távon sem lehet segíteni. Az európai baloldalnak szembesülnie kell azzal, hogy »kisebbségpárti« ideológiája összeroppan a szörnyű tények súlya alatt, és fel kell adnia elméleti alapjait.
Európa politikai erőinek, a mindenekelőtt a mérsékelt jobboldali és a baloldali pártoknak össze kell fogniuk, és konkrét cselekvési programot kell elfogadtatniuk az Európai Unió tagállamaival. A menekültek további beáramlásának megakadályozásán kívül lépéseket kell tenni a szerencsétlen, földönfutóvá tett milliók letelepítésére a Közel-Keleten és Észak-Afrikában, amihez persze hatalmas gazdasági, politikai és katonai erőfeszítésekre lesz szükség az EU részéről. Bízom benne, hogy az európai baloldal, inkább előbb, mint utóbb, felismeri azt a kényszerhelyzetet, amibe földrészünk került, feladja ideológiai prekoncepcióit és közreműködik a mentőcsomag kidolgozásában és végrehajtásában.”