„Mutatja a kormány önreflexiós képességét, hogy végül nem lesz internetadó”
Az IKSZ mondhat nemet a KDNP-nek?
Természetesen. Hogy ha valamiben nem értünk egyet, azt nyugodtan megmondhatjuk. Nekünk az a feladatunk, hogy a fiatalok gondolatait elmondjuk a döntéshozóknak. Ilyen volt az internetadó is. Mi pont akkoriban terveztük a „Netet nekünk!” programot, azt internetadó pedig nem fért volna bele a mi programunkba sem, nem értettünk volna vele egyet.
Jelezték akkor is nekik, hogy ez nem egy jó ötlet?
Nem hivatalosan, de igen. Azt gondolom, hogy ez is mutatja a kormány önreflexiós képességét, hogy azt tudta mondani végül, hogy nem lesz internetadó.
Mit fog képviselni az IKSZ a felmerült felsőoktatási átalakítások kapcsán? Felmerültek olyan értesülések, hogy olyan népszerű szakokat is megszüntetnének, mint a nemzetközi tanulmányok vagy éppen a kommunikáció.
Várjuk ki a végét. Nem tudom még, hogy pontosan mi lesz, nem láttam a tervezetet. Amibe mi beleszóltunk, amihez javaslatot tettünk le és ami számunkra nagyon fontos, az a hallgatói érdekképviselet és a hallgatói önkormányzatok rendszere. Mi is örültünk annak, hogy a HÖOK kezdeményezte az elektronikus választás lehetőségét. Így várhatóan sokkal nagyobb lesz a részvétel a HÖK-választásokon, így a HÖK-vezérkarok legitimációja is. De felhívtuk a figyelmet HÖK-ös pénzügyi visszaélésekre is. Számunkra fontos, hogy a HÖK-ügy a hallgatók és ne a saját, illetve ismerőseik érdekeit képviseljék.
Visszatérve az IKSZ tisztújításához: a riválisa, Csontos Sandra kilépett a szervezetből. Ez okozhat bármilyen törést a szervezet életében? Mások is léptek ki?
Én nem tudok másról, de azt meg tudom erősíteni, hogy valóban kaptam egy kilépő nyilatkozatot a részéről, de ezt egy lezárt, belső ügynek tekintem.
Mint kereszténydemokrata, mit szól ahhoz, hogy a fideszes Ékes Ilona katolikus mivoltára hivatkozva beperelte a HVG-t annak karácsonyi címlapja miatt? (A HVG csütörtökön első fokon megnyerte a pert – a szerk.)
Azt gondolom, hogy mindenkinek a magánügye, hogy kit miért perel be, de persze lehet belőle közéleti ügyet kreálni. A mai sajtóban a gyűlöletkeltés, bizonyos közösségeknek a megsértése napi divattá vált. Ez nem helyes. Nem tudom, hogy erre a per-e a legjobb reakció. De a HVG ominózus címlapja szerintem is elítélendő, mint ahogy minden olyan cselekedet, ami bizonyos közösségek ellen és feszültségkeltésre irányul.
Na de nézőpont kérdése, hogy kit mi sért. Mindent megtiltani meg talán mégsem lehet.
Azt nem. Nyilván politikusokat, közéleti szereplőket be lehet támadni bármilyen felületen, ez teljesen természetes manapság. De ez a címlap vizualitásában volt sértő. Az áthallásos üzenete pedig talán káros is lehet, ami olyan fölösleges feszültséget generál, amire nincs szükség.
***
Fotók: Földházi Árpád.