Döbbenetes javaslattal állt elő a Bloomberg: újabb módszerrel vennének el támogatásokat Magyarországtól
A hírügynökség ötlete komoly változásokat idézhetne elő.
Bogár László a köztévé reggeli műsorában fejtette ki véleményét arról, hogy közkeletű magyarázattal szemben szerinte nem az állam vagy a lakosság túlfogyasztása növeli az államadósságokat, hanem a pénzügyi rendszernek „ajándékba” adott pénz. Szerinte ráadásul ezután épp a bankok követelik a megszorításokat. A közgazdász szerint ez egy nagyon veszélyes színjáték.
Bogár László az m1 Ma Reggel című műsorában elmondta: nem igaz az a közkeletű magyarázat, hogy azért nőtt az államadósság akkorára Spanyolországban, vagy más európai országokban, mert az állam vagy a lakosság túlfogyasztott. A közgazdász szerint 2008-ban „a világ pénzügyi rendszere megfenyegette az államokat, ha nem adnak pénzt a bankszektornak, nem fognak hitelezni, és összeomlik a világ”. Bogár szerint az elmúlt három évben az államok 4500 milliárd eurót adtak légyegében ingyen a bankszektornak, Spanyolország államadóssága is annyival nőtt, mint amennyit a pénzügyi szektornak adott. Megdöbbentőnek nevezte, hogy az „ajándékba” adott pénz után még a pénzügyi rendszer fenyegeti az államokat, „mondván, nem szégyelled magad, hogy ekkora adósságaid vannak, tessék megszorítani”. Bogár szerint itt egy nagyon veszélyes színjáték zajlik.
„Míg az Európai Unió uralmi struktúrái nem tudják, nem akarják beismerni, a válság nem amiatt van, mert a népek túlfogyasztanak, hanem a pénzügyi rendszer szívott el óriási forrásokat. Az úgy nem fog menni, hogy a pénzügyi rendszerben iszonyatos mennyiségű pénz van, ennek a negatív lenyomata pedig a társadalmakra rakódott, ezért mindenütt megszorításokra van szükség, az államok rogyadoznak a teher alatt” – fogalmazott a közgazdász. Arra a felvetésre, hogy valójában egy „new dealre” lenne szükség, azt mondta: lassan érik a fordulat, amit az IMF vezérigazgatójának és német kancellár retorikai fordulata is mutat. „Abban lehet reménykedni, hogy a spanyol dráma elég erős lesz ahhoz, hogy kijózanítsa Európa uralmi elitjeit, de nem annyira pusztító, hogy tovább nehezítse a válság megoldását” – mondta.