Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Czerván György, államtitkár az ópusztaszeri Nyeregszemle elnevezésű rendezvényen beszélt arról, hogy a kormány célja, hogy a lovas ágazat gazdasági és társadalmi szerepe megnövekedjen.
Évente 100-150 millió forintot fordít a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) tenyésztésszervezési feladatokra, ezen belül lótenyésztésre – erről Czerván György, agrárgazdaságért felelős államtitkára beszélt az ópusztaszeri Nyeregszemle elnevezésű rendezvényen. A tárca közleménye szerint az államtitkár hangsúlyozta: a Nemzeti Vidékstratégia 2020 alapelveinek megfelelően a Nemzeti Lovas Program az állattenyésztésen, az állattartáson keresztül segít megőrizni és gyarapítani a vidéki munkahelyeket. Szervesen kapcsolódik a térségi nemzeti programokhoz, különösen a tanyás térségek átfogó fejlesztési programjához.
Czerván György emlékeztetett: a lovas ágazattal kapcsolatos teendők összehangolását miniszterelnöki megbízott végzi 2011 novemberétől. Horváth László vezetésével készül a Kincsem – Nemzeti Lovas Program. A kormány célja, hogy a lovas ágazat gazdasági és társadalmi szerepe megnövekedjen – közölte az államtitkár. Hozzátette: az őshonos magyar lófajták jövőjét biztosítja, hogy a génmegőrzés, a biológiai alapok fejlesztése kiemelt része a vidékstratégiának. Az ország területének mintegy 10 százalékát kitevő, hozzávetőleg 1 millió hektárnyi rét és legelő hasznosításával a lóállomány tovább növelhető, megerősíthető a lovak egészségügyi állapota, és lendületbe hozható az elmaradott térségek gazdasága - mondta.
Az adatok szerint tavaly 9 ezerrel több ló volt Magyarországon, mint egy évvel korábban, az állomány jelenleg mintegy 74 ezer állatot számlál. A kancaállomány 4 ezerrel emelkedett, számuk jelenleg 41 ezerre tehető – közölte a tárca.